INZERCE

Vyjma péče o lesní a půdní fond Vojenské lesy a statky v rámci servisních služeb pro resort obrany střeží objekty beze zbraně, zajišťují jejich venkovní a vnitřní úklid a údržbu komunikací, střelnic a jiných zájmových území. Foto: Ministerstvo obrany

Vojenské lesy a statky očekávají za letošek zisk blížící se k půl miliardě korun

Státní podnik Vojenské lesy a statky očekává, že v letošním roce dosáhne zisk blížící se k půl miliardě korun. Za loňský rok podnik dosáhl čistého zisku 466,3 milionů korun, uvedly na dotaz Ekonomického deníku Vojenské lesy a statky.

Vojenské lesy a statky jsou podnikatelským subjektem, byť vlastněným státem, který generuje tržby, a to ve většině svých hlavních činností na vysoce konkurenčním otevřeném trhu.

„Nehospodaříme tedy s rozpočtem jako příspěvkové či rozpočtové organizace, ale živíme se podnikáním,“ osvětlil mluvčí Vojenských lesů a statků Jan Sotona.

Vojenské lesy a statky ve své novodobé historii podle Sotony vždy hospodařily se ziskem.

„Za loňský rok jsme dosáhli čistého zisku 466,3 milionů korun, letos očekáváme obdobný výsledek,“ uvedl Jan Sotona.

Vojenské lesy a statky primárně hospodaří v lokalitách, které mají strategický význam pro obranu státu.

„Naším dominantním oborem je lesnictví, vedle toho ale také na těchto územích hospodaříme v zemědělské výrobě, v rybářství a myslivosti. Dá se zjednodušeně říci, že jsme čímsi, co by se dalo nazvat jako komplexní hospodáři v krajině, která slouží k výcviku armády, či v ní ozbrojené složky mají strategické zájmy. Vedle toho vykonáváme také celou řadu servisních činností pro Armádu ČR a resort obrany – od ostrahy objektů, přes jejich úklid a údržbu, až po správu malých vodních toků či údržbu komunikací,“ vysvětlil záběr státního podniku Sotona.

Vojenské lesy a statky mají přibližně 2 a půl tisíce zaměstnanců, dominantní část z nich plní pracovní úkoly v rámci servisních činností pro resort obrany.

Státní podnik některé svoje činnosti outsourcuje.

„Outsourcujeme především část prací v lese. Jde především o těžařské práce a pěstební činnosti. Naší strategií je, že přibližně 40procent těchto prací zajišťujeme svými výrobními kapacitami, 60 procent pak prostřednictvím veřejných zakázek specializovanými dodavateli na trhu. To je model, který považujeme za ideální, protože nám umožňuje hospodárně plánovat v průběhu let měnící se potřeby v jednotlivých lokalitách v naší správě, a zároveň mít k dispozici flexibilní výrobní kapacity pro mimořádné zásahy v lesních celcích, a to bez zdlouhavých procesních postupů, které vyžaduje zákon o zadávání veřejných zakázek,“ doplňuje Sotona.

Jaké klíčové zakázky Vojenské lesy a statky provádějí pro stát?

„Jedná se o služby a servisní činnosti pro resort obrany. Tyto služby jsou realizovány za nákladové ceny a tvoří asi pětinu výnosů státního podniku. Naprosto dominantní část hospodářského výsledku je realizována obchodní činností s vyráběnými komoditami na veřejných trzích (dříví, zemědělské BIO produkty – maso a mléko, ryby a zvěřina),“ vyjmenovává mluvčí Vojenských lesů a statků.

A jaké má státní podnik největší zakázky?

„V rámci servisních služeb pro resort obrany jde především o střežení objektů beze zbraně, jejich venkovní a vnitřní úklid a údržbu komunikací, střelnic a jiných zájmových území,“ reaguje dále Jan Sotona.

Kdo jsou klíčoví partneři Vojenských lesů a statků?

„Primárně jde o velké zákazníky, odběratele dříví jak v České republice, tak i v Rakousku a Německu, kterých jsou dohromady nižší desítky. V oblasti zemědělské výroby, kde je naším hlavním oborem bioprodukce masného skotu a mléka, v rybářství a prodeji zvěřiny jde vedle hlavních zpracovatelů stále ve větší míře ale již o malé regionální zákazníky od producentů potravin, přes restaurace v regionech až po veřejnost. Klíčovým partnerem v oblasti servisních služeb pro ozbrojené složky je logicky resort obrany, a pokud se týká dodavatelů služeb v lesní výrobě, zde je výběr dán podmínkami zákona o zadávání veřejných zakázek, kde většinu prací realizujeme prostřednictvím rámcových smluv, jejichž hlavním kritériem je cena nebo pro menší dodavatele služeb nákup prací přes DNS (dynamický nákupní systém),“ říká Jan Sotona.

Státní a vojenské lesy si loni vyměnily právo na hospodaření s nemovitostmi za víc než 3 miliardy. Operace byla nakonec anulována. Foto: Lesy České republiky

Vojenské lesy obchodují s vyráběnými komoditami výhradně na vlastní účet, a to jak v lesní výrobě, zemědělství a rybářství, tak i v myslivosti. V lesnictví a produkci zvěřiny patří na tuzemském trhu k největším hráčům, v ostatních činnostech spíše mezi menší producenty.

„Vždy se však v podnikání soustředíme nikoliv na konkurenty, ale na segment zákazníků a benefity, které jim můžeme nabídnout. S partnery z dřevozpracujícího sektoru stavíme spolupráci na solidnosti a spolehlivosti firmy, která je v branži od první republiky, tedy kontinuálně nejdéle na českém trhu. Zákazníci, kteří od nás odebírají hovězí, zvěřinu a ryby pak oceňují také unikátní kvalitu, která je daná tím, že hospodaříme v lokalitách, kterým se po desetiletí díky tomu, že sloužily k výcviku armády, vyhnul okolní civilizační ruch. V tom jsme výjimeční a fakticky nemáme plně srovnatelnou konkurenci.“ doplňuje Sotona.

Je podle Vojenských lesů a statků státem zřízená firma schopna konkurovat privátu?

„Jsem si jist, že ano. A toto přesvědčení opíráme ve Vojenských lesích o více než devadesátiletou zkušenost. Náš státní podnik byly založeny rozkazem ministra národní obrany za první republiky v roce 1928. Za první republiky i dnes jsme v konkurenčním prostředí byli úspěšní, generovali zisk a k tomu navíc plníme nadstandardně celou řadu služeb veřejnosti. Tím nemyslím jen servis pro armádu, jde o celou řadu projektů, které mají, myslím, poměrně pozitivní podporu a ohlas – od investic do rekreačních funkcí našich lesů pro veřejnost, přes zadržování vody v krajině až po přírodě blízké hospodaření a ochranu přírody,“ uzavřel Jan Sotona.

„Hospodaření státních podniků je pravidelně sledováno a hodnoceno z poskytnutých měsíčních reportingů a komentářů, které jsou současně podkladem pro jednání dozorčích rad. Ministerstvo obrany má trvalý přehled o plánovaném a skutečném hospodaření, o vývoji kontraktů, plánovaných investicích a predikcích sledovaného období. U všech státních podniků je k ultimu účetního období 2022 predikován kladný výsledek hospodaření,“ zareagovalo ministerstvo obrany, jako zřizovatel Vojenských lesů a statků, na otázky Ekonomického deníku.  

Rozhodujícími zadanými úkoly jsou podle ministerstva dokončení likvidace následků kůrovcové kalamity na poslední z postižených divizí podniku – Hořovice a zajištění obnovy lesních porostů po kalamitách s jejich pestrou druhovou skladbou tak, aby bylo dosaženo orgánem státní správy lesů stanoveného procentuálního podílu zastoupení jednotlivých dřevin, a dále ve spolupráci s ministerstvem obrany, respektive s jeho složkou Agenturou hospodaření s nemovitým majetkem, zajistit majetkoprávní uspořádání ve prospěch státu ve vojenských objektech, zejména v muničních skladech. 

„Ministerstvem zadané úkoly jsou plněny ve stanovených lhůtách,“ uvedl resort Jany Černochové (ODS).

„Základní vizí plynoucí ze schválené strategie rozvoje státních podniků ministerstva obrany, je zajištění ekonomické stability podniku v souvislosti dokončením likvidace následků kůrovcové kalamity  a se stávajícími vysokými cenami energií. K jejímu naplnění jsou hlavními strategickými úkoly zejména zmiňovaná obnova lesních porostů po kalamitách při změně jejich druhové skladby, zlepšení zadržování vody v krajině a rozvoj mimoprodukčních funkcí lesa, stabilizace podniku na trhu s dřevní hmotou, udržení efektivní zemědělské činnosti a v neposlední řadě zvýšení rozsahu poskytovaných služeb pro ministerstvo obrany jako svého zakladatele,“ dodává resort.

(hrb)