Čeští vojáci by se měli za čas převléknout do nových maskáčů. Lesní, pouštní maskáče, nebo vzor MultiCam, který byl vyvinut k tomu, aby co nejefektivněji eliminoval infračervené vidění vojáka operujícího v co nejširším pásmu oblastí a sezón, se mohou stát militárií. Armáda se chystá vojáky v poli převléci do polních uniforem se zbrusu novým maskovacím vzorem. Maskovací vzor MAD 21 byl sice zapsán jako Evropský průmyslový vzor, ale převlečení armády je teprve na začátku procesu, nové maskáče čeká ověřování a další testování.

Zatímco jiné členské státy NATO vyměnily vzory maskování pro bojiště už několikrát, čeští vojáci nosí jeden a tentýž maskovací potisk už čtvrt století. Kvůli změnám bojišť nyní armáda chystá zcela nový vzor: MAD 21.

O nutnosti pořízení nové kamufláže se diskutuje veřejně i v odborných kruzích posledních pět let. V české armádě zavedený vzor 95 (potisk lesní) je sice stále kvalitní, navíc také pokusy o jeho výměnu nenaplnily očekávání. Současné i budoucí bojiště se nicméně změnilo, a tím pádem bylo otázkou času, kdy se maskování vojenských polních uniforem bude muset změnit.

Jenže nové maskáče vojáci přes nemalé očekávání brzy nedostanou.

„Maskovací vzor MAD 21 byl sice zapsán jako Evropský průmyslový vzor. Nyní bude probíhat jeho ověřování a další testování. Zatím jsme na začátku procesu,“ odpověděla na otázky Ekonomického deníku mluvčí generálního štábu české armády Magdalena Dvořáková.

Mohlo by vás zajímat

Na otázku, jak by měla obměna polních uniforem probíhat, pak Dvořáková doplnila:

„Zatím nelze definovat, jsme na začátku procesu celého vývoje polních uniforem. Zatím je schválen pouze potisk.“

Výrobce nových maskáčů by měl vzejít z výběrového řízení.

„Zatím ale stále pracujeme na vývoji. Cenu nelze predikovat. Uniformy budeme pořizovat v souladu se zákonem č. 134/2016 Sb. o zadávání veřejných zakázek,“ pokračuje Magdalena Dvořáková. 

Kolik bude vlastně armáda pořizovat kusů?

„Vzhledem k tomu, že střih a materiál stále vyvíjíme, nebudeme specifikovat,“ sdělila dále mluvčí generálního štábu.

„Výměna polních uniforem bude postupná. Zatím nelze definovat, jsme na začátku procesu,“ dodala Magdaléna Dvořáková.

Hotovo za dva týdny

Projekt MAD21 vznikl čirou náhodou na pravidelném zasedání stálého integrovaného pracovního týmu (SIPT 2) u Centra zabezpečení materiálem týlových služeb v Brně. Pracovní tým oslovil autora knihy Kamufláž: Kapitoly z dějin designu pozemního a námořního maskování akademického sochaře Tomáše Chorého. Grafický designér a pedagog působící na Univerzitě Palackého se ukázal být dlouholetým vojenským fandou a pustil se do přípravy nového maskování.

„Od dětství mě bavila armáda, sestavoval jsem si letecké modely a na nich mě právě bavila nejvíc jejich kamufláž,“ vysvětluje Tomáš Chorý. Designér připravil pro armádní tým možný návrh budoucího potisku. Trvalo mu to pouhých čtrnáct dnů.

Zadáním byl víceúčelový potisk, který by zachoval tradice současného maskovacího vzoru české armády lesní (vzor 95), který je dobře použitelný do lesa, ale v „komplikovanější“ krajině, a nemluvě o městské zástavbě, svoji krycí schopnost ztrácí.

„Tedy modifikovat stávající vzor české armády lesní za použití barev vycházejících z maskovacích potisků na bázi MultiCam a upravit ho pro různá předpokládaná prostředí tak, abychom do budoucna používali pouze jeden potisk na místo dvou. Tedy lesního a pouštního,“ vysvětluje požadavky náčelnice výstrojní služby Armády České republiky podplukovnice Helena Jarešová.

Zapojili se i vojáci

Přáním náčelníka Generálního štábu Aleše Opaty bylo, aby na vzniku nového maskovacího vzoru nepracovali jen odborníci, ale také sami budoucí uživatelé – vojáci. Celkem jde o tým zhruba šesti desítek lidí.

Úkoly byly rozděleny následovně: sekce logistiky specifikovala požadavky vojáků, Univerzita obrany se zabývala managementem projektu.

Projekt je složen ze dvou částí – potisku, tedy MAD21, a dále střihu a materiálu. Vloni v dubnu byly výsledky projekty představeny generálu Aleši Opatovi. V listopadu byl resortu obrany schválen a tento návrh maskování byl zapsán jako evropský průmyslový vzor.

V současné době Univerzita obrany pracuje na vyhodnocení univerzálnosti MAD21 exaktním popsáním a v rámci projektu připravuje ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci novou metodiku měření barev a spektrálních reflektancí.

Do projektu byl přizván i Vojenský výzkumný ústav Brno, který má statut národního garanta maskování tak, aby se celý proces uzavřel vydáním nového Českého obranného standardu.

Projekt BDU MAD21, tedy maskáče v novém střihu a potisku, bude předložen generálu Aleši Opatovi v květnu tohoto roku.

Prezentace nového vzoru maskování armádních polních uniforem se stala kvůli známému pánskému postoji modelů terčem posměšků. Foto: Ministerstvo obrany

Reakce vojáků jsou zatím vlažné. Na sociálních sítích řeší, zda spíš opět nejde o plané sliby ve chvíli, kdy je třeba řešit spíše nákup drahé techniky.

„AČR jede zajetým způsobem: ´Nikdo vám nedokáže dát to, co my vám dokážeme naslibovat´,“ napsal například jeden z diskutérů na Facebooku.

Další pak řeší, zda by nebylo jednodušší nakoupit polní uniformy s osvědčeným maskovacím vzorem MultiCam.

„Proč ne rovnou MultiCam, když je to skoro totéž?“ táže se další z diskutujících.

„Z jednoduchého důvodu. I když to tak často vypadá, AČR není domobrana. Takže by musela mít MultiCam zavedený legálně. A tolik peněz, co Crye (vzor je patentován americkou společnosti Crye Precision – pozn. red) chce, prostě Česká republika nemá. Neměla to dokonce ani UK, tam se domluvili pouze na vložení Crye barev do staršího britského vzoru,“ odpovídá další diskutér.

„S MultiCamy k čertu. Chce to národní vzor. Už jen z principu. Jen, aby to bylo. Nejsme žádná pobočka USA ani nic podobného. Spíš ale, aby se to už povedlo. A nebylo jen u keců,“ připojil se do diskuse další účastník.

„Jo, přesně tohle je potřeba řešit. To je to co nás trápí, nový maskovací vzor a nové barety. Hlavně, že výstrojáky nefungují. Já se asi po….,“ doplnil další z diskutujících.

(hrb)