Svobodník 102 600 korun, nadrotmistr 146 860 korun, major 207 870 korun. Nový jednorázový stabilizační příspěvek, který od 1. července čeká na vojáky u některých posádek, jim může citelně vylepšit rozpočet.
Novinka je součástí změn, jimiž se vedení ministerstva obrany snaží zlepšit ekonomickou situaci vojáků, usnadnit nábor nových kapacit a omezit odchody těch zkušenějších.
V rámci těchto úprav se změnily podmínky pro vyplácení náborového příspěvku (nově ho dostanou všichni nastupující) i jeho výše. Znatelně vzrostl služební tarif, který je základem platu profesionálních vojáků a totéž platí u příspěvku na bydlení. Příjmy vojáků se tak významně zvýšily.
Jednorázový stabilizační příspěvek vázaný na určitou lokalitu přibyl do finančního balíčku navíc. Dosud brali vojáci jen stabilizační příspěvek vyplácený měsíčně a plošně, který se pohyboval od 7 do 12 tisíc korun – ten zůstává zachován, jen částky se u některých specializací zvýšily.
Mohlo by vás zajímat

Kolik vojáci dostanou?
Cílem jednorázového stabilizačního příspěvku je motivovat vojáky k nástupu do konkrétních posádek, jejichž obsazení je z řady důvodů nejvyšší prioritou. A samozřejmě také je v těchto posádkách nějaký čas udržet – konkrétně nejméně 4 roky.
V tomto případě není podstatné, na jaké služební místo voják nastupuje, ani jaké má vzdělání. Výše jednorázového stabilizačního příspěvku závisí na hodnosti stanovené pro služební místo, na které voják k útvaru nastupuje. Příspěvek pak činí trojnásobek služebního tarifu pro příslušnou hodnost.
Pokud tedy například do Žatce bude nastupovat voják jako střelec Panduru s hodností desátníka, bude jeho služební tarif činit 35 900 korun a jednorázově dostane vyplacený stabilizační příspěvek 107 700 korun. Služební tarify pro jednotlivé hodnosti jsou dostupné v platové kalkulačce.
Kde se vyplácí?
O tom, kde bude tento příspěvek vojákům vyplácen, rozhoduje ministryně obrany svým rozkazem. Momentálně jsou to následující posádky:
- Jince (příklady obsazovaných pozic najdete zde),
- Jindřichův Hradec (příklady obsazovaných pozice najdete zde),
- Strakonice (příklady obsazovaných pozic najdete zde),
- Žatec (příklady obsazovaných pozic najdete zde).
Není samozřejmě vyloučeno, že lokality se mohou měnit podle toho, jak bude potřeba pro zajišťování obrany České republiky.
Aspoň 4 roky ve službě
Ten, komu byl jednorázový stabilizační příspěvek vyplacen, je povinen odsloužit v místě nejméně 4 roky. Voják je povinen vyplacený jednorázový stabilizační příspěvek (nebo jeho část) vrátit, zanikne-li jeho služební poměr před uplynutí této doby, a to z jeho vůle (odejde z armády na vlastní žádost nebo ve zkušební lhůtě) nebo z důvodu zavinění (je odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu, začne podnikat, vstoupí do politické strany apod.)
Kolik kdo dostane?
- svobodník 102 600 Kč
- desátník 107 700 Kč
- četař 113 310 Kč
- rotný 130 020 Kč
- rotmistr 138 390 Kč
- nadrotmistr 146 850 Kč
- praporčík 156 150 Kč
- nadpraporčík 166 260 Kč
- štábní praporčík 212 820 Kč
- poručík 144 240 Kč
- nadporučík 162 390 Kč
- kapitán 185 160 Kč
- major 207 870 Kč