INZERCE

Vodík je podle některých odborníků palivem budoucnosti, jiní jsou skeptičtí. Foto: Pixabay

Vodíkové sliby chyby. Akcie Plug Power, známé i mezi českými investory, padají ke dnu

Velká sázka na vodík zatím moc nevychází. Americká společnost Plug Power slibovala, že rozjede vodíkový byznys ve velkém – od výroby zeleného vodíku z větrné a sluneční energie a produkci elektrolyzérů přes jeho distribuci a skladování až po jeho dodávku uživatelům. Jenže výsledky společnosti jsou dost neuspokojivé a její akcie, které nakoupili také čeští investoři, padají k nule.

Včera na burze NASDAQ klesly akcie Plug Power na 3,93 dolaru za kus. To znamená, že od počátku roku již ztratily 68 procent hodnoty. Pro srovnání: v lednu roku 2021 se kurz akcií blížil k 70 dolarům. Tehdy ještě investoři věřili optimistickým předpovědím top managementu, že tržby společnosti porostou o 50 procent ročně a vyšplhají se na 20 miliard dolarů v roce 2030.

Co se tedy pokazilo? Na počátku listopadu Plug Power zveřejnil výsledky hospodaření, které investory zrovna nepotěšily. Tržby za prvních devět měsíců roku sice vzrostly na 669 milionů dolarů, jenže podnik hospodařil se ztrátou 726 milionů dolarů (16,5 miliardy korun). Tržby tak nepokryly ani polovinu celkových nákladů.

Jak zmínil web Investor Place, v dopise určeném akcionářům společnosti vedení Plug Power uvedlo, že čelí „bezprecedentním výzvám v zásobování vodíkové sítě v Severní Americe“ kvůli zásahu „vyšší moci“. Tato omezení negativně ovlivnila realizaci projektů společnosti Plug a marže.

Před akciemi Plug Power varují někteří burzovní analytici. Arthur Sitbon z banky Morgan Stanley v minulém týdnu snížil cílovou cenu na pouhé 3 dolary. „Dokonce i po nedostatečné výkonnosti v letošním roce vidím kolem obchodního modelu Plug Power značné riziko,“ napsal do svého reportu Sitbon v minulém týdnu.

Vývoj kurzu akcií Plug Power. Zdroj: Google Finance

Aby těch problémů nebylo málo, tak v srpnu dostala firma pokutu ve výši 1,25 milionu dolarů od americké Komise pro cenné papíry (SEC). Podle zjištění regulátora trhu Plug Power v letech 2018 až 2020 špatně zaúčtovat svá aktiva s právem užívání a závazky z leasingu pro některé transakce. Chybně také účtovala náklady související s výzkumnými a vývojovými činnostmi. Pokud firma chyby nenapraví, hrozí jí navýšení pokuty o 5 milionů dolarů.

Společnost Plug Power je zajímavá tím, že její akcie nakoupili také čeští investoři. Například podílový fond J&T Opportunity se v září „pochlubil“ tím, že zmíněné akcie nakoupil ve chvíli, kdy spadly pod 7,50 dolaru za kus. Letos v lednu hovořil o investici do firmy Plug Power investor Filip Kejla, který stojí za projektem Investorees, v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Do padajících akcií Plug Power také investoval investiční fond HENRY, respektive jeho podfondy Hydrogen1 a Hydrogen2.

Zřejmě nejznámějším českým akcionářem firmy Plug Power je Pavel Juříček, vlastník výrobce autodílů Brano Group. Ten původně investoval do jiné americké firmy United Hydrogen, kterou v polovině roku 2020 koupil Plug Power. Juříček se po fúzi „vodíkových“ firem stal akcionářem Plug Power se zhruba jednoprocentním podílem.

(dtr)