Devět provozovatelů plynárenských přepravních soustav podepsalo memorandum o porozumění, jehož cílem je koordinovat a usnadňovat vodíkovou infrastrukturu a podporovat rozvoj trhu s vodíkem v regionu Baltského moře. Smluvními stranami memoranda o porozumění jsou společnosti GAZ-SYSTEM (Polsko), Elering (Estonsko), Energinet (Dánsko), Gasgrid Vetyverkot (Finsko), Amber Grid (Litva), Nordion Energi (Švédsko), GASCADE a ONTRAS (Německo) a Conexus Baltic Grid (Lotyšsko).
Cílem regionální spolupráce na základě memoranda o porozumění je koordinovat úsilí provozovatelů plynárenských přenosových soustav v souvislosti se zaváděním infrastruktury pro přepravu a skladování vodíku v regionu.
Kromě toho bude skupina pobaltských provozovatelů přenosových soustav sdílet informace o vývoji na trhu s vodíkem a projektech souvisejících s výrobou a poptávkou po vodíku z obnovitelných zdrojů. Operátoři rovněž plánují spolupracovat s evropskými a vnitrostátními institucemi, jakož i s účastníky trhu, a to i v rámci iniciativy EU pro plán propojení baltského trhu s energií (BEMIP).
„Baltské moře nabízí velký potenciál pro průmyslovou výrobu obnovitelného vodíku, a poskytuje tak bezpečnost dodávek tohoto nosiče energie na regionální trhy, které usilují o uhlíkovou neutralitu. GAZ-SYSTEM je společně s dalšími provozovateli plynárenských přepravních soustav připraven přispět k tomuto procesu koordinací rozvoje vodíkové infrastruktury a sdílením osvědčených postupů se signatáři memoranda,“ řekl předseda představenstva polské společnosti GAZ-SYSTEM Sławomir Hinc.
Mohlo by vás zajímat
Podle prohlášení společnosti GAZ-SYSTEM má region Baltského moře obrovský potenciál obnovitelné energie, a proto může do roku 2030 zajistit až 45 procent výroby čistého vodíku, jak je uvedeno ve sdělení Evropské komise k plánu REPowerEU.
Zejména region Baltského moře má značný potenciál pro větrnou energii na pevnině i na moři, která by mohla být využita k výrobě vodíku, a přispět tak k urychlení zavádění trhu s vodíkem v brzké době.
Provozovatelé baltských plynárenských přepravních soustav proto spojují své síly, aby vyvinuli novou infrastrukturu vodíkových plynovodů a uvolnili potenciál výroby vodíku. Kromě toho je cílem regionální spolupráce dodávat vodík z regionů bohatých na nabídku do center poptávky.
Prostřednictvím podepsaného memoranda o porozumění se regionální provozovatelé plynárenských soustav zavazují k trvalé podpoře a přispívání k Marienborgské deklaraci podepsané předsedy vlád zemí Baltského moře v roce 2022.
Cílem prohlášení je prozkoumat společné přeshraniční projekty v oblasti energie z obnovitelných zdrojů a určit potřeby infrastruktury v regionu Baltského moře.
Tato nová iniciativa bude rovněž sledovat evropské cíle v oblasti klimatu a energetiky tím, že využije potenciál domácích obnovitelných zdrojů energie k dekarbonizaci evropského průmyslu a snížení závislosti Evropy na dovážených ruských fosilních palivech. Kromě toho chtějí provozovatelé plynárenských přenosových soustav společnými silami usnadnit vytvoření konkurenceschopného trhu s kapalným vodíkem, který se bude opírat o řadu dodavatelů a uživatelů vodíku v regionu.
(nik)