Sobota, 13. srpna, 2022

Vodafone dodal Škodě Auto unikátní 5G síť pro roboty a jiné stroje

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Největší průmyslový podnik a exportér v Česku – automobilka Škoda Auto – spouští v Mladé Boleslavi do provozu první komerční testovací privátní 5G síť. Budou v ní mezi sebou komunikovat roboti, stroje a senzory při výrobě automobilů. Síť pro automobilku zajistila společnost Vodafone.

Odborně se tento druh sítí nazývá standalone 5G síť. Standalone znamená, že jde o skutečně samostatně fungující 5G síť jak na rádiové části, tak v rámci hlavního systému (jádra sítě). „Všechny 5G sítě v České republice, které doposud byly uvedeny do komerčního provozu, jsou takzvané non-standalone, jsou tedy hybridem mezi generacemi technologií 4G a 5G,“ vysvětluje rozdíl mluvčí operátora Vodafone ČR Ondřej Luštinec.

Mobilní privátní síť (MPN z anglického Mobile Private Network) využívá stejné prvky infrastruktury jako veřejná mobilní síť s tím rozdílem, že svou mobilní privátní síť má firma instalovanou ve své lokalitě a dedikovanou pouze pro sebe. Jedná se tak o nejbezpečnější a nejstabilnější způsob připojení. Svou bezpečností a flexibilitou MPN předčí i připojení přes Wi-Fi.

Mobilní privátní sítě využijí především firmy, které potřebují bezdrátově připojit zařízení, na kterých je závislý celý výrobní nebo digitalizační proces. Síť je navržena a dále upravována podle individuálních potřeb zákazníka, především se jedná o parametry přenosových rychlostí, spolehlivosti a dostupnosti celého systému.

Mobilní privátní testovací 5G síť pro automobilku postavil Vodafone v rádiové i systémové části na technologiích společnosti Nokia. Dodané řešení bude vždy aktualizované po bezpečnostní i funkční stránce. Technologie je ve vlastnictví společnosti Škoda Auto a je provozována s pomocí Vodafonu a technologického partnera Nokie. Správu MPN bude provádět Škoda IT.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter