Projekt bankovní identity má první viditelné výsledky. Ministerstvo vnitra v souvislosti s tímto projektem udělilo první akreditaci pro správu kvalifikovaného systému elektronické identifikace (Bankovní identita). Akreditaci získala Československá obchodní banka. Její klienti tak budou mít příští rok možnost přihlásit se přes údaje do internetového bankovnictví ke službám veřejné správy. Skokově tak vzroste počet lidí s přístupem k elektronické komunikaci se státem. Odhadem jsou miliony nových přístupů.
23. 10. 12:05
Necelý rok poté, co poslanci schválili možnost využití údajů elektronického bankovnictví pro přístup k elektronickým službám veřejné správy (Portál občana), oznámilo ministerstvo vnitra autorizaci první banky – bankovní identitu. Stala se jí ČSOB banka. Její klienti tak budou moct od nového roku využívat svých přístupových údajů do elektronického bankovnictví pro přístup k elektronickým službám státu. Dosud bylo nutné se zaregistrovat, nebo si pořídit občanský průkaz s čipem, případně využít Národní identitní autority, služeb mojeID či jiného autorizovaného systému. Kromě těchto možností byla další variantou komunikace se státem přes datové schránky.
Akceptaci přístupu do elektronického bankovnictví jako ověřeného přístupu do Portálu občana prosazoval zejména jeden z duchovních otců systému datových schránek Zdeněk Zajíček, který je prezidentem ICT Unie a viceprezidentem Hospodářské komory. Datové schránky prosazoval coby náměstek ministra vnitra Ivana Langera (oba ODS). Sněmovna také nedávno schválila další návrh, který Zajíček propagoval a to Zákon o právu na digitální službu. O výhodách a nevýhodách se diskutovalo dlouho. Jednu z debat jsme popsali v článku Bezpečnost. Hlavní zaklínadlo všech IT odborníků, jenže ne vždy platí
Před dvěma lety Zajíček záměr vysvětloval Ekonomickému deníku takto:
„Každý, kdo má bankovní identitu, se bude moci přihlásit například na Portál občana, využívat služeb, podat daňové přiznání. Velké využití bude při sčítání domů, lidu a bytů, které bude za dva roky. Lidé už to budou moci jednodušeji vyplnit online,“ řekl loni v prosinci na tiskové konferenci po schválení novely Ondřej Profant (Piráti).
Mohlo by vás zajímat
„Mám velkou radost, protože se naplňují naše předpoklady, že banky jsou schopny a ochotny co nejdříve zpřístupnit využívání svých bankovních identitních prostředků pro komunikaci občanů a podnikatelů s veřejnou správou. Už se těším, až se budu moci přihlásit do portálu občana nebo do své datové schránky prostřednictvím BankID,“ uvedl k udělení první bankovní licence pro Ekonomický deník Zdeněk Zajíček.
Ze stovek tisíc k milionům přístupů
Dnes oznámeným krokem se násobně zvýší počet uživatelů, kteří budou mít „bezpracný“ přístup k elektronické komunikaci se státem. Údaje samotného ministerstva vnitra, které systém datových schránek spravuje, hovoří o cca 150.000 fyzických osobách. Podle serverů banky.cz a finance.cz měly banky loni přibližně 16 milionů klientů. ČSOB je podle těchto údajů dvojkou na trhu s počtem 4,24 milionu klientů. Nejrůznější studie a odhady hovoří o tom, že elektronické bankovnictví využívají 4/5 klientů. To by celkově znamenalo 12.832.000 přístupů do elektronického bankovnictví napříč bankami v ČR. V případě ČSOB toto číslo matematicky vychází na 3.392.000 nových přístupů k elektronickým službám státu.
Ministerstvo vnitra sice ve své tiskové zprávě píše, že klienti ČSOB získají přístup ke 130 službám Portálu občana, jako je výpis z bodového registru řidičů, z trestního rejstříku, výpis z insolvence, živnostenské oprávnění nebo informaci o konci platnosti řidičského či občanského průkazu, nutno však podotknout, že řadu těchto služeb už lidé mohli využívat před začátkem fungování Portálu občana.
Podrobně jsme se tomuto tématu věnovali při představení „občanky“ s čipem
Občanka s čipem nebude stačit na některé státní online služby. Bude potřeba i další identifikátor
„Věřím, že v následujících měsících budou přibývat další banky. Díky zapojení bank dojde příští rok k zásadnímu nárůstu uživatelů elektronických služeb státu. To je skvělá zpráva, naše systémy jsou na tento nárůst připravené,“ uvedl v souvislosti s podpisem prvního správního rozhodnutí o udělení akreditace v rámci bankovní identity ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Vnitro dále avizuje, že Portál občana, který funguje jako vstupní brána k elektronickým službám státu, je navíc propojený s portály šesti desítek úřadů, z toho cca polovinu tvoří portály obcí. Portál také např. zprostředkovává přístup ke službě eRecept a dalším.
ČSOB není první „nestátní autoritou“ zprostředkující služby Portálu občana
Byť je tato akreditace první v projektu bankovní identity, akreditace pro správu kvalifikovaného systému elektronické identifikace udělilo Ministerstvo vnitra v předchozích měsících také dalším společnostem. Historicky první byla společnost První certifikační autorita, druhá akreditace byla pro sdružení CZ.NIC.
Jiří Reichl