Vnitro rozdělilo krajům 27,6 milionu Kč na ochranu měkkých cílů

Fingerprint on digital screen, security concept

Ministerstvo vnitra pro letošní rok rozdělilo 27,6 milionu korun na posílení zabezpečení škol, úřadů a veřejných prostranství. Peníze dostanou kraje, které si požádaly o dotace na neinvestiční opatření ke zvýšení odolnosti tzv. měkkých cílů vůči závažným násilným a teroristickým hrozbám. Dnes o tom informovala Klára Pěknicová z tiskového odboru úřadu s tím, že peníze poputují do všech krajů kromě Jihomoravského.

Kraje podle vnitra zažádaly zejména o podporu projektů zaměřených na zpracování vyhodnocení ohroženosti veřejných prostranství nebo škol a také o peníze na zpracování bezpečnostních plánů, školení a cvičení k ochraně měkkých cílů.

Finanční podporu získal například nácvik postupu v případě útoku na školu v rámci projektu Jihočeského kraje „Ozbrojený útočník ve škole“ nebo bezpečnostní audit 44 škol zřizovaných hlavním městem Praha.

Mezi další podpořené projekty patří vyhodnocení bezpečnosti a bezpečnostní plány pro školy v Královéhradeckém nebo Olomouckém kraji. Plzeňský kraj se z dotací posílí ochranu tří škol v Horažďovicích.

Vnitro loni v listopadu uvedlo, že v dotačním programu uvolní 40 milionů korun. Kraje mohly o peníze žádat do letošního 14. února. Ministerstvo uvažuje o vyhlášení programu i v příštích letech.

Tzv. měkké cíle jsou místa, kde se vyskytuje větší množství lidí a která nejsou trvale chráněna. Fungující národní systém ochrany těchto zhruba šesti stovek objektů má přispět k tomu, aby bylo možné účinněji čelit například i hrozbě terorismu. V Česku platí od března 2016 první ze čtyř stupňů ohrožení terorismem, tedy bdělost.