Pomoc seniorům, příslušníkům menšin, tělesně či mentálně hendikepovaným, ale také práce s dětmi, v kultuře nebo ve sportu. To jsou příklady oblastí, ve kterých odvádějí potřebnou a záslužnou práci dobrovolníci. Ocenění za to dosud dostávali maximálně na krajské úrovni a právě to chce ministerstvo vnitra změnit. Nově by tak resort mohl kromě dalších udělovat i oficiální národní ocenění za dobrovolnictví. Počítá s tím návrh nařízení vlády, kterou resort vedený šéfem STAN Vítem Rakušanem odeslal do meziresortního připomínkového řízení.

Ministerstvo v návrhu poukazuje na to, že po roce 1989 došlo v Česku k nebývalému rozvoji nestátního neziskového sektoru a vznikly tisíce nových neziskových organizací.

„Ve všech sdruženích a spolcích jsou přitom každoročně odpracovány statisíce hodin zdarma, které spolu se sbírkami finančními i věcnými přispívají ke zvýšení kvality života znevýhodněných osob,” upozorňuje v důvodové zprávě ministerstvo. Připomíná také, že dobrovolnictví se věnují i samosprávy, vysoké školy a další veřejné i soukromé subjekty.

Dobrovolníci zlepšují kvalitu života

„Přesto dobrovolnictví dosud nezískalo plnou podporu a zájem veřejnosti. Proto je důležitá publicita a propagace dobrovolnické činnosti, která ukazuje nejen užitek, jež z dobrovolnické pomoci má její příjemce, ale také přínos, který dobrovolnická činnost přináší dobrovolníkovi – šance najít nové přátelské vztahy, získat zkušenosti a nové dovednosti, aktivně přežít dobu nezaměstnanosti či se inspirovat k novému profesnímu zařazení,” vysvětluje potřebu nového ocenění úřad.

Resort také uvádí, že dobrovolnictví podporuje aktivní občanství a je významným příspěvkem k sociální soudržnosti a kvality života. Podle ministerských úředníků je dobrovolná činnost v České republice stále více se rozvíjející oblast občanské angažovanosti.

Mohlo by vás zajímat

„V době pandemie onemocnění COVID-19 a při zvládání mimořádné uprchlické vlny do České republiky související s agresí Ruské federace na Ukrajině se ukázala potřeba zapojení dobrovolníků do veřejného prostoru ještě více,” konstatuje vnitro.

A upozorňuje zejména na to, že podle nejnovějších šetření představuje hodnota přínosu dobrovolnictví v Česku hodnotu až 30 miliard korun.

„Přitom dobrovolník vykonává své činnosti bez vlastního prospěchu, a bez nároku na jakoukoliv odměnu. Naopak své zkušenosti předává ve prospěch veřejnosti,” uvádí ministerstvo.

Poptávka po národní ceně pro dobrovolníky podle resortu vzešla přímo od jejich organizací, ale i veřejné správy. Vnitro připomíná, že aktuálně se v Česku uděluje několik ocenění dobrovolníků, ale vždy pouze na lokální, případně regionální úrovni. Nejstarším takovým oceněním je cena Křesadlo, kterou udělují nestátní neziskové organizace ve spolupráci s veřejnou správou. Zejména v poslední době jsou pak podle ministerstva udělovány nejrůznější ceny hejtmanů, měst nebo městských částí.

„Veškerá současná udělovaná ocenění dobrovolníkům a nebo dobrovolnickým organizacím jsou udělována nahodile, podle zájmu donora. Neexistuje tedy žádná celonárodní cena pro dobrovolníky a nebo dobrovolnické organizace, která by ze strany státu vyjádřila alespoň symbolické poděkování za přínos, který dobrovolníci a dobrovolnické organizace pro celou společnost představují,” argumentuje ministerstvo vnitra.

Každý rok jen jedna cena

Úřad proto navrhuje vznik Ceny za dobrovolnictví, která by umožnila práci dobrovolníků a dobrovolnických organizací ocenit a zároveň zviditelnit příběhy vzájemné a nezištné pomoci.

„Sekundárně by mohlo ocenění seznámit širší veřejnost s pestrostí dobrovolnictví, a tedy motivovat další lidi k zapojení se do dobrovolnických aktivit. Dobrovolnictví posiluje sociální soudržnost ve společnosti, vnáší do moderní společnosti sociální rozměr, na kterém je její fungování životně závislé. Bez stabilního sociálního prostředí ani ta nejvyspělejší společnost nemůže fungovat,” apeluje Rakušanův resort.

Ten zároveň v souvislosti s aktuálními škrty a úsporami ve státní správě uklidňuje zejména vládní kolegy z ministerstva financí, že návrh nebude v praxi znamenat žádné zvýšené nároky na státní rozpočet: „Veškeré plánované výdaje na udělování tohoto ocenění budou hrazeny v rámci rozpočtové kapitoly ministerstva vnitra.” V jednom kalendářním roce by mělo být podle vnitra udělováno vždy jen jedno ocenění
Ministerstvo vnitra v rámci svého návrhu vládního usnesení mimo jiné připomíná, že dobrovolnictví významným způsobem ovlivnilo historii naší země.

„Nelze opomenout dobrovolnickou činnost tisíců jednotlivců, kteří organizovali spolky, zakládali tělovýchovné jednoty, sbírali peníze na sportovce jedoucí na olympiádu, podporovali studenty či zakládali nadace. Z dobrovolných sbírek vzniklo Národní divadlo a Národní Muzeum v Praze a po celé zemi jsou stovky budov, tělocvičen, muzeí a jiných památek, které vznikly z dobrovolných peněžitých darů či dobrovolnické činnosti,” vypočítává úřad.

Tomáš Svoboda