Americký Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv při ministerstvu financí dnes oznámil, že uvalil sankce na dvě organizace v Rusku a v Íránu kvůli vměšování do tamních voleb. Jde o podřízenou organizaci íránských Islámských revolučních gard (IRGC) a v Moskvě sídlící přidruženou organizaci ruského Hlavního zpravodajského ředitelství (GRU) a jejího ředitele.

Jako přidružené organizace IRGC a GRU měli podle americké administrativy tito aktéři za cíl rozdmýchat společensko-politické napětí a ovlivňovat americké voliče během amerických voleb v roce 2024.

„Dnešní akce vycházejí ze sankcí, které byly dříve uvaleny na Islámské revoluční gardy, GRU a jejich četné podřízené a zástupné organizace na základě několika orgánů zaměřených na šíření zbraní hromadného ničení a nepřátelské činnosti v oblasti kybernetiky,“ uvedl Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC) .

„Vlády Íránu a Ruska se zaměřily na naše volební procesy a instituce a snažily se rozdělit americký lid prostřednictvím cílených dezinformačních kampaní,“ řekl úřadující náměstek ministra financí pro terorismus a finanční zpravodajství Bradley T.

Mohlo by vás zajímat

„Spojené státy zůstanou ostražité vůči protivníkům, kteří by chtěli podkopat naši demokracii,“ podotkl.

Teherán a krádeže a zveřejňování soukromých informací

V létě 2024 vlády USA oznámila, že se íránský kabinet snaží rozdmýchat neshody a podkopat důvěru v demokratické instituce Spojených států pomocí sociálního inženýrství a dalších snah získat přístup k jednotlivcům s přímým přístupem k prezidentským kampaním obou stran.

„Tyto aktivity, včetně krádeží a zveřejňování soukromých informací, mají za cíl ovlivnit volební proces v USA. V návaznosti na toto oznámení označil OFAC dne 27. září 2024 íránského státního příslušníka a člena IRGC, který kompromitoval několik účtů úředníků a poradců prezidentské kampaně v roce 2024. OFAC také označil pět zaměstnanců íránské firmy Emennet Pasargad, dříve známé jako Net Peygard Samavat Company, kterou OFAC označil v listopadu 2021 za pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA v roce 2020,“ uvedl dále Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv.

Cognitive Design Production Center (CDPC) je dceřinou organizací IRGC. Nejméně od roku 2023 plánovala CDPC jménem IRGC vlivové operace, jejichž cílem bylo vyvolat společensko-politické napětí mezi americkými voliči před volbami v USA v roce 2024, konstatovala americká administrativa.

Úřad označil CDPC jako subjekt, který je vlastněn nebo ovládán IRGC, nebo jednal za IRGC, což je osoba, jejíž majetek a majetkové podíly jsou blokovány.

Škodlivý vliv Moskvy

Vláda Ruské federace pak podle Úřadu pro kontrolu zahraničních aktiv používá řadu nástrojů, včetně skrytých zahraničních nepřátelských vlivových kampaní a nezákonných kybernetických aktivit, k podkopávání zájmů národní bezpečnosti a zahraniční politiky Spojených států, ale i jejich spojenců a partnerů po celém světě.

„Moskva také v těchto snahách běžně používá své zpravodajské služby, vládou řízené zástupce a skryté vlivové nástroje. Kreml stále více přizpůsobuje své úsilí skrývat svou účast tím, že rozvíjí rozsáhlý ekosystém ruských proxy webových stránek, falešných online identit a krycích organizací, které vytvářejí falešné zdání, že jsou nezávislými zpravodajskými zdroji bez spojení s ruským státem,“ konstatoval dále úřad.

Dnešní zařazení na sankční seznam navazuje na předchozí akce OFAC, které upozornily na globální škodlivé vlivové kampaně Ruska, včetně vlivových operací RT, RaHDit, RRN a DoppelgängerKremlem řízené snahy o zhoubný vlivvměšování do amerických volebúsilí o rozvrácení demokracie v Moldavskudestabilizační aktivity na Ukrajině; a provozování prodejen kontrolovaných ruskými zpravodajskými službami.

Moskevské Centrum pro geopolitické znalosti (CGE), založené Alexandrem Duginem, pak podle USA řídí a dotuje vytváření a zveřejňování deepfakes a šířených dezinformací o kandidátech ve všeobecných volbách v USA v roce 2024.

„Personál CGE pracuje přímo s jednotkou GRU, která dohlíží na sabotáže, operace politického vměšování a kybernetickou válku zaměřenou na Západ. Nejméně od roku 2024 řídil důstojník GRU a přidružená organizace CGE ředitele CGE Valerije Michajloviče Korovina a další pracovníky CGE k provádění různých vlivových operací zaměřených na prezidentské volby v USA v roce 2024,“ vysvětlují USA.

Na pokyn GRU a s její finanční podporou pak používala CGE a její zaměstnanci nástroje generativní umělé inteligence k rychlému vytváření dezinformací, které by byly distribuovány v masivní síti webových stránek navržených tak, aby napodobovaly legitimní zpravodajské kanály a vytvářely falešné potvrzení mezi zprávami a také zakrývaly jejich ruský původ.

„CGE vybudovala server, který hostuje nástroje generativní umělé inteligence a související obsah vytvořený umělou inteligencí, aby se vyhnula zahraničním webhostingovým službám, které by blokovaly jejich aktivitu. GRU poskytla CGE a síti facilitátorů se sídlem v USA finanční podporu na: vybudování a údržbu svého serveru pro podporu umělé inteligence; udržovat síť nejméně 100 webových stránek používaných při dezinformačních operacích; a přispívat na náklady na pronájem bytu, kde je server umístěn. Korovin hrál klíčovou roli při koordinaci finanční podpory ze strany GRU svým zaměstnancům a facilitátorům se sídlem v USA,“ tvrdí Bidenova administrativa.

Kromě využití generativní umělé inteligence k vytváření a šíření dezinformací zaměřených na americké voliče před americkými všeobecnými volbami v roce 2024 CGE také manipulovala s videem, které použila k výrobě nepodložených obvinění týkajících se kandidáta na viceprezidenta v roce 2024 ve snaze zasít neshody mezi americké voliče.

Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv dnes oznámil, že se CGE a Korovin přímo či nepřímo podíleli na zahraničním škodlivém vlivu ve volbách v USA v roce 2024.

Efekt zpravodajských operací tohoto typu na voliče lze dle USA sice není snadné vyhodnotit, Moskva a Teherán je ale vedou dlouhodobě. Při volbách v roce 2016 podle Washingtonu a amerických technologických společností Rusové za tímto účelem využili falešné profily zejména na sociální síti Facebook.

Těsně před letošními volbami pak americké ministerstvo spravedlnosti oznámilo narušení sítě falešných účtů, která za pomoci umělé inteligence šířila ruskou propagandu na platformě X.

USA připisují Rusku a Íránu také hackerské útoky spojené s volebními kampaněmi. Letos se íránským hackerům podle všeho podařilo proniknout k interním dokumentům štábu exprezidenta Donalda Trumpa, který nakonec v listopadovém souboji o Bílý dům porazil končící viceprezidentku Kamalu Harrisovou.