Série zatýkání VIP osobností na Slovensku pokračuje. Po nedávném zadržení bývalého ředitele slovenské policie Milana Lučanského nebo miliardáře Jaroslava Haščáka z Penty přišla řada i na úřadujícího šéfa Slovenské informační služby (SIS) Vladimíra Pčolinského. Podle portálu Aktuality.sk byl Pčolinský zadržen kvůli podezření na převzetí úplatku od advokáta tvrdého byznysmena Zoroslava Kollára, který působil i v České republice.
Zásadní kauzu, která otřásla Slovenskem, přinesl jako první Denník N, po něm následovala další média. Předseda Národní rady a hnutí Sme rodina Boris Kollár požádal prezidentku Zuzanu Čaputovou, aby Pčolinského postavila mimo službu. Prezidentka o žádosti rozhoduje. „Prezidentka se důkladně seznámí se situací a v nejbližších hodinách rozhodne, zda ředitele SIS dočasně postaví mimo službu,“ uvedla ředitelka odboru komunikace prezidentky Martina Goffová.
Web Aktuality.sk dává zadržení Pčolinského do souvislosti s údajným úplatkem od zástupce Zoroslava Kollára. Kollár měl zaplatil za to, aby ho agenti SIS neodposlouchávali. Na pokyn Pčolinského měla SIS sledování Kollára zastavit a dále se jeho případu nevěnovat. „Nebudeme se k tomu vyjadřovat,“ reagoval na tyto informace Kollárův právní zástupce Tomáš Sokol.
Kollára zadrželi již v říjnu při policejní akci Vichřice. Ta měla souvislost s korupcí na bratislavských soudech.
Mohlo by vás zajímat
Kolárův obhájce Martin Berec potvrdil, že jeho klienta obvinili i v korupční kauze, která souvisí s Pčolinský. „Mohu potvrdit, že jsme převzali usnesení o vznesení obvinění. Vůči obvinění jdeme podávat stížnost. Více se k tomu vyjadřovat nebudeme,“ řekl Berec.
Vlivný úředník
Proti Vladimíru Pčolinskému podle zpravodajského webu Televize Joj vypovídal jeho bývalý náměstek Boris Beňa. Ten je ve vazbě od začátku prosince, kdy byl zadržen při policejní akci Judáš. Beňa s policií již delší dobu spolupracuje, vypovídal například i proti šéfovi slovenské kriminálky NAKA Branislavovi Zurianovi.
Vladimír Pčolinský zahájil svou kariéru v Křesťansko-demokratickém hnutí (KDH), kde zastával mimo jiné funkci mluvčího. Po volbách v roce 2010 udělal tehdy 32letý Pčolinský rychlou kariéru na ministerstvu vnitra. Do pozice šéfa SIS ho po loňských parlamentních volbách navrhla populistická strana Sme rodina.
Kariéra Vladimíra Pčolinského
2002: poradce ministra vnitra Slovenské republiky
2002 – 2006: generální ředitel Kanceláře ministra vnitra Slovenské republiky
2006 – 2010: asistent poslance Národní rady Slovenské republiky, člena Výboru Národní rady Slovenské republiky pro obranu a bezpečnost
2010 – 2011: zástupce generálního ředitele Kanceláře ministra vnitra Slovenské republiky
2012: generální ředitel Kanceláře ministra vnitra Slovenské republiky
2013 – 2015: manažer v soukromé společnosti
2015 – 2019: referent bezpečnosti, kancelář starosty, Místní úřad Bratislava – Dúbravka
2016 – 2017: hospodář poslaneckého klubu, Národní rada Slovenské republiky
2016 – 2020: člen Státní komise pro volby a kontrolu financování politických stran, Ministerstvo vnitra Slovenské republiky
2017 – 2020: bezpečnostní specialista v soukromé společnosti
Vladimír Pčolinský byl jmenován ředitelem SIS 15. dubna 2020 prezidentkou Zuzanou Čaputovou na základě návrhu vlády. Ve funkci vystřídal Antona Šafárika.
Speciální prokurátor Daniel Lipšic nebude ve věci zadržení Vladimíra Pčolinského provádět provádět žádné úkony. „V dané trestní věci bylo vzneseno obvinění i na základě výpovědi mého bývalého klienta, a Vladimír Pčolinský byl v minulosti mým blízkým spolupracovníkem na ministerstvu vnitra,“ zdůvodnil své rozhodnutí.
„Z uvedeného důvodu v souladu se zákonem a mým veřejným příslibem během kandidatury na funkci speciálního prokurátora, provádí všechny úkony nadřízeného prokurátora v této věci včetně nezbytných aprobačních úkonů můj zástupce Peter Kysel,“ doplnil Lipšic.
Kdo je Zoro Kollár?
Jméno Zoroslav Kollár není ani v českém prostředí neznámé. Mimořádně schopný a tvrdý právník a byznysmen Zoroslav Kollár (přezývaný Zoro), s majetkem ve výši 143 milionů eur, patřil dlouhodobě mezi nejvýraznější osobnosti žebříčku Sto nejbohatších Čechů a Slováků, který sestavuje slovenský týdeník TREND ve spolupráci s českým deníkem E15.
Vlastní podnikání rozběhl ve vícerých odvětvích. Nejvíce zbohatl ve strojírenské skupině HTC Holding, která postavila na nohy českého výrobu traktorů Zetor a skupina je silná i v ve výrobě ložisek. Kollár vlastnil ve skupině 34procentní podíl. V posledních letech se ale HTC Investments už tak nedařilo a jeho zisky klesly. Kollár nedávno skupinu dokonce opustil a své akcie prodal jiným subjektům a majetek přeměnil na hotovost.
Kollár měl vždy velmi blízko k bezpečnostním složkám. Slovenští novináři například v roce 2017 přišli na to, že manželka bývalého šéfa protikorupční jednotky Národní kriminální agentury (NAKA) Roberta Krajmera, seděla od roku 2015 v představenstvu společnosti Lázně Trenčianske Teplice. Deník SME uvedl, že členem statutárních orgánů vyplatila společnost vysoké odměny. Za rok 2015 měli dostat odměny za 239 tisíc eur. Firmu ovládali právě Zoroslav Kollár a Norbert Bödör z bezpečnostní agentury BONUL. Oba stíhá slovenská policie kvůli podezření z korupce.
Kollár se v minulosti také objevil na takzvaných mafiánských seznamech.
Očistec
Začátkem listopadu proběhla na Slovensku policejní akce nevídaných parametrů. Své bývalé šéfy přišli pozatýkat policisté z elitní jednotky Národní kriminální agentury (NAKA). Jsou stíháni kvůli podezření, že tvořili špičku organizované zločinecké skupiny – jakési mafie, proti které by měli právě oni sami bojovat. Policejní akce dostala krycí název Očistec. V poutech skončil policejní prezident Tibor Gašpar, ředitel protikorupční jednotky Róbert Krajmer, šéf NAKA Peter Hraško a další policejní funkcionáři.
NAKA zatkla celkem třináct lidí, včetně speciálního prokurátora Dušana Kováčika. Slovenská policie tím navázala na zářijovou akci Boží mlýny, při níž zatkla Ľudovíta Makóa, ředitele Kriminálního úřadu finanční správy (KUFS), který s vyšetřovateli začal spolupracovat. Všichni stíhaní čelí obvinění ze založení a podporování zločinecké skupiny, zneužití pravomoci veřejného činitele, korupce a maření spravedlnosti.
V čele zmíněné zločinecké skupiny stál podle textu obvinění Norbert Bödör, a to minimálně od roku 2012. Jeho pravou rukou měl být Tibor Gašpar, který mezi lety 2012 a 2018 zastával funkci policejního prezidenta. Gašpar je s Bödörem i ve vzdáleném příbuzenském vztahu. Před specializovaným trestním soudem, zabývajícím se v Pezinku vraždou novináře Jána Kuciaka, Bödör jakoukoli spolupráci s Gašparem popřel. Vyšetřování ale ukazuje zatím opak.
Vyšetřovatel Národní kriminální agentury vznesl na začátku března další obvinění vůči bývalému prezidentovi slovenského policejního sboru Tiboru Gašparovi, bývalému šéfovi kriminální agentury Peterovi Hraškovi, a exřediteli Národní protikorupční jednotky Robertu Krajmerovi v kauze Fatima. Gašpar před časem působil jako poradce českého ministra vnitra Jana Hamáčka.
Kauza trenčínského baru Fatima, v níž padla obvinění proti bývalým policejním důstojníkům, sahá do roku 2000, kdy měl údajný boss podsvětí Peter Čongrády spolu s Peterem Videm násilně převzít podnik jeho majiteli Ondřeji Janíčkovi.
Jak informovaly slovenské zpravodajské portály, mafiánské převzetí se údajně dělo s „posvěcením policie“ ale také soudkyně Moniky Jankovské, která působila v Trenčíně. Podle výpovědi svědků za pokrytí násilného převzetí podniku dostala úplatek tři miliony korun.
David Tramba, Jan Hrbáček