Ničím nevyprovokovaný vpád ruské armády na Ukrajinu vyvolal v Česku jasný nesouhlas, ale i vlnu solidarity s Ukrajinci. Byznysmeni posílají desítky milionů korun humanitárním organizacím, klienti ruší účty u Sberbank a první firmy oznamují odchod z ruského trhu.

Jako první rozproudila sbírku na pomoc Ukrajině skupina Pale Fire Capital, za níž stojí investoři Jan Barta a Dušan Šenkypl. Na humanitární pomoc a podporu Ukrajině ve čtvrtek poslala 1 milion dolarů (22 milionů korun). Pomoc budou koordinovat neziskové organizace Člověk v tísni a Organizace pro pomoc uprchlíkům.

Během čtvrtka se přidali další byznysmeni, vše dostalo formu jakési přebíjené. Majitel vyhledávače Seznam.cz Ivo Lukačovič přislíbil darovat 23 milionů korun, Alza.cz vlastněná Alešem Zavoralem 24 milionů korun a Livesport vlastněný majoritně Martinem Hájkem chce přispět 21 miliony korun.

Na Ukrajinu zdarma

České dráhy umožní ukrajinským občanům, kteří spěchají v současné chvíli do své vlasti, například z důvodu všeobecné mobilizace, bezplatnou přepravu. Každý, kdo se prokáže cestovním pasem Ukrajinské republiky, bude moct bezplatně cestovat ve všech vlacích Českých drah po celém území České republiky. Vedení společnosti Výzkumný Ústav Železniční, což je dceřiná firma Českých drah, v návaznosti na opatření přijatá Vládou ČR a EU rozhodlo o ukončení obchodních vztahů s Ruskem a Běloruskem.

Další dopravce Gepard Express včera podle ČTK nabídl ukrajinskému velvyslanectví a českému ministerstvu zahraničí vlak, který by mohl uprchlíkům z východu Ukrajiny nabídnout v lehátkových vozech ubytování a zároveň na Ukrajinu odvézt především zdravotnický materiál.

Do vlny solidarity se zapojili také všichni tři hlavní mobilní operátoři. O2 přesouvá Ukrajinu do výhodnější tarifní zóny, platné pro země EU. Vodafone a T-Mobile přestali účtovat poplatky za mezinárodní hovory do této země. Akce má pomoct zejména Ukrajincům, kteří žijí v Česku a na Ukrajině mají příbuzné a přátele.

Mohlo by vás zajímat

Další firmy veřejně deklarují, že okamžitě zaměstnají ajťáky, kteří odejdou z firem vlastněných ruským kapitálem. „Máme informace z první ruky, že dojde k masivnímu odlivu IT expertů z ruských či na Rusko napojených firem v Česku. Jednotky takových lidí se nám již během dneška začaly ozývat,“ říká Jan Havel, jeden ze zakladatelů firmy ACTUM Digital.

Run na Sberbank

Různé formy nesouhlasu s ruským vojenským útokem na Ukrajinu dávají lidé na sociálních sítích. Mnozí se „pochlubili“ zrušením účtu u Sberbank, kterou vlastní stejnojmenná ruská banka. Přidal se k nim také hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). „Stahujeme peníze z účtů u Sberbank a rušíme je,“ uvedl hejtman na Twitteru.

Média i lidé na sociálních sítích upozorňují na fronty, které odcházející klienti vytvořili před pobočkami Sberbank. „Sberbank CZ nadále funguje bez omezení a nabízí své produkty a služby všem svým klientům. Sberbank CZ je českou bankou, fungující na českém trhu, obsluhující české klienty a je regulovaná Českou národní bankou,“ uvedla banka v reakci na aktuální dění.

Jenže počet odcházejících od Sberbank CZ dál narůstá. „Už nebudeme spolu s Dopravním podnikem hl. m. Prahy využívat služeb ruské banky Sberbank CZ. Dnes jsme veškeré peníze převedli a vyřadili banku z našeho seznamu bank. Podobné kroky provedl i pražský magistrát,“ uvedl náměstek pražského primátora Adam Scheinherr.

(dtr)