Stát na odvodech z mimořádných příjmů „zkasíroval“ vedle Skupiny ČEZ také některé velké výrobce elektřiny z obnovitelných zdrojů. Například vlastník jedné z největších solárních elektráren v Česku – FVE Czech Novum ze skupiny Decci – loni musel dle informací ve vydané výroční zprávě do státní kasy odvést 124,1 milionu korun formou odvodu z nadměrných příjmů a k tomu ještě 96,6 milionu na srážkové neboli solární dani.

Když připočteme 72,5 milionu korun, které FVE Czech Novum zaplatilo státu na „běžné“ dani z příjmu právnických osob, tak celková výše zaplacených přímých daní dosahuje téměř 294 milionů korun. Tržby firmy FVE Czech Novum včetně zeleného bonusu v loňském roce dosáhly 767 milionů korun. Celkové zdanění tak odpovídá 38 procentům tržeb a převyšuje hodnotu loňského čistého zisku.

Čistý zisk za minulý rok dosáhl 247,8 milionů korun, což bylo o 41 milionů méně než v roce 2022. Většinu zisku si majitelé vyplácejí formou dividendy. Většinový 63procentní podíl ve firmě FVE Czech Novum vlastní společnost Decci, za kterou stojí Jarmil Šeba, Eva Šebová, Roman Vondráček a další osoby. Zbývajících 37 procent nepřímo vlastní podnikatel ve stavebnictví Jaroslav Tintěra.

Překonali plán o 27 procent

FVE Czech Novum vlastní fotovoltaickou elektrárnu u osady Vepřek na Mělnicku. Postavila ji během let 2009 a 2010, celkový instalovaný výkon dosahuje 35,1 megawattu. Jedná se tak o největší solární park v Česku (fotovoltaika Skupiny ČEZ u Ralska má vyšší výkon, avšak nachází se v několika různých lokalitách). V loňském roce elektrárna u Vepřeku vyrobila 38 789 MWh elektrické energie a překročila tím plánovaný objem výroby o 27 procent.

Vedení firmy FVE Czech Novum si ve výroční zprávě postěžovalo na přístup státu. Vedle výběru solární daně, která dosahuje výše 20 procent z pevné výkupní ceny nebo 21 procent ze zeleného bonusu, investory do fotovoltaiky vyděsil předloňský záměr neprodlužovat po roce 2030 vyjmutí pozemků ze zemědělského půdního fondu. To by fakticky znamenalo vynucenou likvidaci solárních elektráren postavených v době solárního boomu let 2009 a 2010. Po jednání s ministerstvem životního prostředí se podařilo návrh zákona pozměnit ve prospěch solárníků.

Mohlo by vás zajímat

Solární park u Vepřeka čelí ještě jednomu existenčnímu riziku. Leží totiž na trase plánované vysokorychlostní železnice (VRT) z Prahy do Ústí nad Labem. „Bez bližších informací společnost neumí vytyčit rozsah potřebných úprav FVE v souvislosti s výstavbou VRT. Bude se jednat zejména o úpravy vedení elektroinstalace a vynucený přesun části FVE mimo oblast VRT, která není aktuálně projednávána jako stavba tunelu pod areálem FVE, ale jako stavba v zářezu svahu procházejícím FVE,“ uvedla firma ve výroční zprávě.

Druhý život v době bez dotací

Skupina Decci chce fotovoltaiku u Vepřeku udržet v provozu i po skončení provozně dotační podpory v roce 2030. Chce ji propojit s nedalekým energetickým komplexem Energy nest, který zahájil provoz v polovině letošního roku. Solární elektrárna by měla vyrábět elektřinu pro ukládání do baterií, případně produkovat zelený vodík, který by následně spálily plynové turbíny v elektrárně Energy nest.

Vedle firem FVE Czech Novum a E.nest Energy patří do skupiny Decci ještě solární parky u Smiřic nedaleko Hradce Králové (6,1 MW) a u Bělé nad Radbuzou na Domažlicku (531 kW). V současné době chystá projekty v oboru agrovoltaiky. Decci na konci loňského roku koupilo 55procentní podíl ve firmě Puretech Energy, která chce postavit 44megawattový solární park u Slaného ve středních Čechách.

David Tramba