Další plynová krize na evropském trhu? Spíš jen bouře ve sklenici vody. Podle údajů slovenského provozovatele plynovodů eustream, zveřejněných na webu v souladu s pravidly transparentnosti, přichází původem ruský plyn dál ve stejném množství. Pokračují i jeho dodávky do Rakouska, a to navzdory rozhodnutí ruského Gazpromu ukončit dodávky koncernu OMV.

Podle údajů na webu společnosti eustream přiteklo i v pondělí 18. listopadu na Slovensko z Ukrajiny 435 gigawatthodin (nebo chcete-li 40,7 milionu m3) zemního plynu. Jedinou viditelnou změnou je mírné snížení objemu dodávek plynu ze slovenské soustavy do Rakouska – z původních zhruba 290 GWh denně na pondělních 230 GWh. Podobnou kapacitu si firmy rezervovaly i na dnešní den. Oproti době před odstřižením dodávek ruského plynu koncernu OMV se tedy moc nezměnilo.

Beze změny zůstává toku plynu z Maďarska na Slovensko, který se drží okolo 100 GWh za den, stejně jako objem přeprodeje přebytků plynu do České republiky přes hraniční bod v Lanžhotu; ten se pohybuje okolo 150 GWh (14 milionů m3). Jedinou viditelnou změnou je – vedle mírného poklesu dodávek do Rakouska – nižší čerpání plynu ze slovenských zásobníků. Slováci tedy navýšili spotřebu „čerstvého“ plynu z východu a šetří zásoby.

Naměřené toky plynu přes Slovensko v pondělí 18.11.2024. Zdroj: eustream

Co se tedy na trhu s plynem odehrálo? Podle osloveného experta na mezinárodní obchod s plynem, který si nepřál být jmenován, kupuje množství určené původně pro OMV někdo jiný a ten jej pak rozprodává na středoevropských trzích. Spekuluje se zapojení firmy Gazprom Italia a maďarské MVM, ale také dominantního hráče na trhu s plynem na Slovensku – společnosti SPP.

Jak Ekonomický deník informoval v sobotu, Rusové odstřihli od dodávek zemního plynu další evropskou zemi – Rakousko. Za tímto rozhodnutím nebyla politika, ale uražená ješitnost. Rusů se totiž dotkla prohraná arbitráž s koncernem OMV. Ta se týkala škody způsobené dočasným zastavením dodávek plynu v druhé polovině roku 2022. Arbitři rozhodli, že OMV má dostat odškodnění ve výši 230 milionů eur (5,8 miliardy korun) plus úroky.

Mohlo by vás zajímat

Rakouská závislost na ruském plynu v posledních letech vzrostla, od loňského září země dovážela okolo 80 procent plynu od Rusů. Dodávky probíhaly plynovodní cestou přes území Ukrajiny a Slovenska. Obchodně za tím stál koncern OMV, který měl s Gazpromem uzavřenou smlouvu na dodávky zhruba 6 miliard metrů krychlových plynu ročně, a to až do roku 2040.

David Tramba