Klíčovým aspektem pohonné technologie je systém, který zahrnuje trakční baterii. Ta byla vyvinuta a testována ve specializované laboratoři společnosti Alstom v Mannheimu. Na vývoji bateriově poháněném prototypu elektrického vlaku společnost spolupracovala s různými partnery, včetně DB Regio, regionální dopravní sítě Bádensko-Württembersko, Německého národního programu inovací pro technologii vodíku a palivových článků a Technické univerzity v Berlíně.

Studie provedené na Technické univerzitě v Berlíně odhalily, že velká část linek v současné době provozovaných s dieselovými vozidly zahrnuje neelektrifikované úseky s délkou do šedesáti mil. 

Žádné další investice

Využití stávající infrastruktury trolejového vedení umožňuje díky bateriovým elektrovlakům provozovat linky bez větších úprav stávající infrastruktury.

„Tato alternativní technologie pohonu může významně přispět k provozování vedlejších tratí bez trolejí způsobem šetrným ke klimatu a je zvláště dobrým řešením pro obnovení linek,“ říká generální ředitel kampusu Smart Rail Connectivity Campus Sören Claus.

Společnost Alstom se již osvědčila, když dodala 29 elektrických vlaků Coradia Continental pro elektrifikovanou síť v centrálním Sasku. Úspěšná dodávka a údržba těchto vlaků vedla na začátku roku 2020 k nové objednávce vozidel s nejnovější koncepcí pohonu na baterie, a to díky dodatku ke stávající smlouvě o dodávce. Kontrakt bude trvat až do roku 2023.

V ostrém provozu od prosince

Nový bateriový vlak bude představen na týdenní konferenci Digital Rail Convention v Annaberg-Buchholz a začne fungovat v Bádensku-Württembersku a Bavorsku současně s novým prosincovým jízdním řádem. 

Půjde o první vlak poháněný bateriemi, který bude schválen pro pravidelnou osobní dopravu v Německu od šedesátých let minulého století. Německé spolkové ministerstvo dopravy a digitální infrastruktury projekt financuje příspěvkem ve výši přibližně 4 milionů eur.

Mohlo by vás zajímat

ede