INZERCE

Jaderná elektrárna Dukovany. Foto: ČEZ

Vláda zvažuje změnu dostavby Dukovan. Šanci mají nově i Rusové

Velká nejistota panuje aktuálně v otázce, kdo zaplatí dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Vláda nově zvažuje, že celou akci bude financovat sama, přičemž loni podepsaná smlouva se společností ČEZ předpokládala pouze účast ve výši 70 procent nákladů. Ve hře je opět i účast Ruska v tendru na dostavbu.

O značné překvapení se dnes postaral ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček, který dopoledne po jednání tripartity oznámil, že celou stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany by mohl hradit stát. Premiér Andrej Babiš odpoledne potvrdil, že nešlo o náhodu, protože o této možnosti informoval předsedy parlamentních stran na schůzce o otázkách jaderné energetiky. „Skupina ČEZ nebude reagovat,” řekl k tomu Ekonomickému deníku tiskový mluvčí společnosti Roman Gazdík. Společnost nebyla dle informací Ekonomického deníku o změně vládního postoje dopředu informována.

Opozice byla překvapena, protože nic takového nečekala. „Byli jsme překvapeni, že vztah mezi vládou a ČEZem není vyřešen. Předpokládali jsme, že se vše už posunulo dále,” řekl předseda ODS Petr Fiala za souhlasného přikyvování zástupců KDU-ČSL a TOP 09.

Zruší vláda smlouvy a zadlužíme se více?

Pokud by stát opravdu financoval celou stavbu, musel by vypovědět dohody o dostavbě elektrárny, které loni 27. července podepsali ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Jedna z nich stanoví, že stát zaplatí 70 procent nákladů na dostavbu a zaručí se za investiční úvěr společnosti ČEZ, která by hradila zbytek a předpokládané vícenáklady. Firma má navíc zaručené výkupní ceny na třicet let, takže celá akce by pro ni byla v každém případě zisková.

Babiš: Rusko by mohlo jít do soutěže

I další novinka z vládní dílny je naprosto nečekaná. Premiér řekl předsedům parlamentních stran, že se v tendru nepočítá s účastí Číny, ale že Rusko by se ho mohlo zúčastnit, protože nepředstavuje bezpečnostní riziko. Tím se postavil proti vlastním ministrům obrany, vnitra a zahraničí, všem našim tajným službám a mezirezortní komisi, které mají opačný názor. Účast Ruska také odmítají oba opoziční bloky, Spolu a Piráti-STAN. Jejich zástupci včera prohlásili, že tuto možnost nepřipustí a pokud by k ní došlo, usilovali by při svém případném vládním angažmá o rychlé vyřazení Ruska z tendru. Tamní společnost Rosatom má navíc obrovské technické problémy, což vláda ví a na které poukázala předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová: „Z vládou předložených podkladů vyplývá, že Rosatom má rozestavěno hned několik zakázek, které není schopen plnit. A má jenom dva týmy, které jsou schopné na zakázkách pracovat. I toto ukazuje, že je to slepá cesta v dnešní době, je velmi pravděpodobné, že bychom skončili jako celá řada jiných států, kde už sice měla být dávno zakázka realizována, ale k realizaci nedochází.“

Zájem o dostavbu dukovanské elektrárny mají ještě severoamerická společnost Westinghouse, francouzská EdF a jihokorejská firma KHNP.

Jaroslav Lenert