Tato vláda udělala pro rozvoj moderní energetiky víc než kterákoli předchozí vláda, pochlubili se ministři Lukáš Vlček a Petr Hladík na konferenci o solární energetice. Není to pravda, celý obor jste znechutili zavedením kontrol ziskovosti starších solárních elektráren, reagoval místopředseda sněmovny Karel Havlíček.
Jasným důkazem faktu, že se volby do sněmovny blíží, byl průběh úvodní části konference Solární energie a akumulace v ČR. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) připomněl úspěchy vlády. Třeba schválení novely energetického zákona, které otevírá cestu k rozvoji akumulace energie a flexibility. Vlček věří, že v senátu hladce projde novela Lex Plyn a ve sněmovně nový zákon o urychlení výstavby obnovitelných zdrojů energie.
Spor o zdanění solárníků
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) zmínil úspěšné čerpání dotací na moderní ekologickou energetiku z Modernizačního fondu. Česko je v tomto ohledu mezi novějšími členy Evropské unie premiantem. Zmínil také novinku: Pozitivní reakci Evropské komise na novou verzi Národního klimaticko-energetického plánu České republiky (NKEP). Podle Komise „realistická a konkrétní“, dodal Hladík.

Pásmo chvály následně přerušil bývalý ministr průmyslu a současný místopředseda sněmovny a hnutí ANO Karel Havlíček. Připomněl schválení kontroverzních přílepků, které do novely energetického zákona Lex OZE 3 propašoval ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). „Je to mezinárodní ostuda pro Českou republiku. Solární investoři nejsou škůdci. Naše vláda to po volbách napraví,“ řekl Havlíček.
Tím se přestřelka teprve rozjela. Lukáš Vlček zalitoval, že zákon o urychlení výstavby obnovitelných zdrojů energie neprošel ve sněmovně už včera. „Je to vina opozice, která šest hodin žvanila o programu jednání sněmovny,“ dodal Vlček. Havlíček na to reagoval výrokem, že „nejvíc žvanil váš bývalý kamarád Ivan Bartoš.“
Jak dál s Modernizačním fondem?
Petr Hladík obvinil opoziční hnutí ANO, že chce po návratu k moci zrušil úspěšný a oblíbený program Nová Zelená úsporám (NZÚ). Tedy dotační program, který přispívá lidem na instalaci ekologického vytápění, střešní fotovoltaiky s baterií či zateplení domu. Poté opatrně naznačil, že Stanjurovy antisolární přílepky se mu také nelíbí.
Karel Havlíček k tomu uvedl, že NZÚ rozhodně rušit nebude. Domnívá se, že dotačních programů je moc a některé, třeba Oprav dům po babičce, by mohly skončit. Následně přiznal ambici změnit priority Modernizačního fondu. Prioritou do budoucna podle Havlíčka mají být investice do rozvoje a modernizace přenosové a distribuční sítě.
Mohlo by vás zajímat

Přítomní politici se shodli aspoň na tom, že zákon o urychlení výstavby obnovitelných zdrojů energie je potřebný a důležitý pro rozvoj energetiky. Otevírá to šanci schválit tuto novelu ve zrychleném režimu, tedy v jednom čtení ve sněmovně.
Zrychlení v zákoně a pomalost na úřadech
Legislativní expertka Skupiny ČEZ Zuzana Krejčiříková během panelové debaty zmínila problém s dodržováním lhůt během povolovacích řízení. Ten se týká nejen stavebních úřadů v městech a krajích, ale také personálně poddimenzovaného Dopravního a energetického stavebního úřadu při ministerstvu průmyslu. Reálně tak hrozí, že zrychlení povolovacích řízení zůstane jen napsané v zákoně, ale v praxi se moc neprojeví.
Výkonná ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková reagovala, že ne vždy je vina na straně úředníků. Velký zmatek vyvolala nepovedená digitalizace stavebního řízení; zklamaní investoři pak házejí vinu na úředníky. Řada měst a vesnic má navíc negativní zkušenost se spekulanty, kteří používají nátlak a nefér jednání. Výsledkem je, že vedení obcí po takové „zkušenosti“ zahořkne plošně odmítá zájemce o umístění větrných či solárních elektráren.