Speciální vládní pracovní skupina připravila několik variant řešení krize v OKD. Ministři zatím neuvažují, že by stát do OKD vstoupil. Připravují se na propouštění.
Dohoda v nedohlednu. Tak se dá shrnout výsledek dnešního jednání vlády. Ministr financí Andrej Babiš řekl, že jednal s vedením OKD, při kterém zjistil řadu zarážejících informací. „Firma například platí svým majitelům 11,5% z půjčky 45 milionů eur. Je tam řada nevyjasněných věcí a proto se o nějaké vstupu nebo pomoci dnes ani nejednalo,“ uvedl Babiš. Premiér Bohuslav Sobotka jej doplnil, že se vláda připravuje na to, aby pomohla propouštěným zaměstnancům. „Chceme pomoci těm, kteří by případně byli propuštěni, je to také otázka odchodů do předčasného důchodu pro horníky, kteří odpracovali 15 let, což řešíme novelou, která je ve třetím čtení v poslanecké sněmovně,“ dodal Sobotka. Podotkl, že dlouhodobým cílem je prolongovat těžbu na některých vybraných dolech. V pátek bude o situaci jednat tripartita. „Rozhodně nechceme platit dluhy soukromých firem, se kterými nemá vláda nic společného,“ zdůraznil premiér.
Ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo návrh sociálního programu pro propuštěné zaměstnance, který je nyní v meziresortním připomínkovém řízení. Připravuje se také ministerstvo práce a sociálních věcí a jeho podřízené organizace. Příští týden pojede situaci řešit generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková, která na místě bude zjišťovat situaci ohledně potenciální nezaměstnanosti. Ve hře je také varianta, že by bylo zřízeno mimořádné kontaktní pracoviště přímo na některé z uzavíraných šachet. Ministryně Michaela Marksová upozornila, že „ve zkušebním provozu“ běží výplata dávek na migraci zaměstnanců. „Tu lze samozřejmě využít jak na cestování za prací do vzdálenějšího města, tak například na hlídání dětí,“ doplnila Marksová, která je zásadně proti přímé pomoci státu. „Naše role je v sociální pomoci v regionu a na to se také poctivě připravujeme,“ dodala Marksová.
Vše tedy nasvědčuje tomu, že management OKD bude pravděpodobně muset podat návrh na insolvenci, jakmile jakmile splní zákonné podmínky. Insolvence by znamenala, že věřitelé by museli přihlásit své pohledávky. Insolvenční správce by pak navrhl jejich postupné uspokojování. Provozní činnost firmy by postupně upadla na minimum.
„Insolvence nemusí nezbytně znamenat konec těžby. Firma tím oznamuje, že není schopna proplácet faktury, mzdy, úroky, splátky. Nicméně asi všichni tušíme, že pokud těžba neskončí vyhlášením insolvence, na jejím konci se přestane těžit určitě,“ doplnil analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl. Při insolvenci společnosti horníci neztratí nárok na mzdu či například na proplacení nevyčerpané dovolené. Vše mohou nárokovat u insolvenčního správce, případně u úřadu práce. Zde jim stát může garantovat ihned výplatu až tří měsíčních mezd.
„Vyhlášením insolvence oznamuje firma neschopnost dostát svým závazkům vůči věřitelům, akcionářům, obchodním partnerům, ale i zaměstnancům. V momentě, kdy soud rozhodne o úpadku, začíná se s likvidací firmy ve prospěch zúčastněných stran. Celý proces může trvat i několik let,“ upozornil Bostl. Prvními na řadě při vyrovnání jsou věřitelé, tedy banky, které poskytly firmě úvěry, nebo držitelé dluhopisů. Vzhledem k tomu, že se OKD topí v dluzích, je pravděpodobné, že k uspokojení všech pohledávek nedojde, dodal.
Insolvence OKD nebo NWR by znamenala také podle Hospodářské komory velké a nepředvídatelné ohrožení celého regionu. Může přinést omezení možností státu ovlivnit jak budoucnost OKD, tak i sociálně-ekonomické dopady v regionu, neboť o vývoji budou rozhodovat výhradně věřitelé. „Pro stát bude výhodnější přijatelnou formou podpořit udržení co největšího počtu současných pracovních míst v OKD, a tím i v dalších firmách, než vyplácet sociální dávky nezaměstnaným, těžce a draze vytvářet nová pracovní místa a řešit další dramatické následky neřízeného pádu OKD,“ uvedla komora.
Nezahálí také ministerstvo spravedlnosti, které prosazuje novelu insolvenčního zákona, která, pokud projde, zvrátí dosavadní právní praxi a vrhne Česko o několik desítek let zpět. Zhruba k době „znárodnění“ majetku Schwarzenbergů. Čtěte více v textu Dušana Šrámka z České justice.
Tentokrát je to „Lex OKD“. Novela insolvenčního zákona by měla zakotvit zvláštní režim pro právnické osoby, které vykonávají hornickou činnost. Ve skutečnosti byla právní úprava ušita na míru jediného subjektu. Mezi odborníky se tak pro návrh vžil pojem „Lex OKD“. Podle obecné úpravy může insolvenční soud až na stanovené výjimky zrušit usnesení schůze věřitelů pro jeho rozpor se společným zájmem věřitelů. S ohledem na cíle navrhované úpravy a doplňkovou zásadu, jíž bude nutné v insolvenčním řízení hornické právnické osoby dbát, se pravomoc insolvenčního soudu rušit usnesení schůze věřitelů rozšiřuje. Ustanovovat insolvenčního správce by měl soud výhradně na návrh Ministerstva financí.
Jiří Reichl, čtk