Kabinet Andreje Babiše schválil v tomto týdnu přerovské společnosti Meopta-optika investiční pobídku. V reakci na zvýšenou poptávku po detekčních optických modulech využívaných při výrobě mikročipů a displejů v polovodičovém průmyslu, plánuje Meopta významně rozšířit výrobní a vývojové kapacity. V letošním roce se proto začne v přerovském areálu firmy stavět nový výrobní komplex, který by měl zajistit vznik desítek nových pracovních míst. Výrobní celek na ploše 30 000 metrů čtverečních by měl být v Přerově vybudován do konce roku 2024.

Celkovou výši investice Meopta-optika nezveřejnila, podle neoficiálních informací by se měla blížit miliardě korun.

Meopta optika kvůli plánovanému rozšíření výroby požádala stát o investiční pobídku ve výši 242 milionů korun a kabinet Andreje Babiše ji schválil zkraje týdne. Podle zveřejněných informací má celkově jít o investici za více než 970 milionů korun. Ta by měla zajistit kolem 35 pracovních míst. Podnik žádal pro svůj projekt o slevu na dani ve výši 25 procent z investice.

Meopta-optika patří mezi významné světové výrobce sportovních dalekohledů a puškohledů. Do její produkce patří také vojenské puškohledy, zaměřovače a přístroje pro noční vidění. Vyrábí i speciální optické systémy pro tanky a obrněná vozidla. Značnou část sortimentu tvoří dodávky pro digitální projekce a polovodičový průmysl.

Hlavním akcionářem společnosti Meopta-optika byl dlouhá léta Čechoameričan Paul Rausnitz, ten v roce 2018 ve věku 90 let zemřel. Přerovskou firmu od té doby vlastní synovec Gerald Rausnitz a jeho syn David Rausnitz. Meopta zaměstnává cca dva tisíce pracovníků.

Mohlo by vás zajímat

Výroba v přerovské Meoptě probíhá v čistém pracovním prostředí. Foto: Meopta

Společnost Meopta se aktuálně podílí na vývoji a zavádění litografických technologií ve výrobě polovodičů. Meopta kvůli tomu rozšiřuje vývojové i výrobní kapacity, aby zajistila maximální podporu zákazníkům napříč celým spektrem, primárně však se zaměřením na polovodičový průmysl.

„Po celém světě investují výrobci mikročipů do rozšiřování výrobních kapacit v důsledku rostoucí poptávky vyplývající z digitalizace téměř všech oblastí života. Svou investicí zajistíme náš další růst a posílíme naši pozici spolehlivého dodavatele pro globální průmysl polovodičových zařízení,“ říká ředitel obchodní jednotky Industriální aplikace Pavel Šťastný.

Meopta se snaží zákazníkům nabízet nejefektivnější a nejkomplexnější řešení šitá přímo na míru jejich potřebám. Právě zefektivnění a zkvalitnění výrobních procesů má česko-americké společnosti umožní vybudovat nový výrobní celek o ploše až 30 000 metrů čtverečních. Ten má být určený převážně pro výrobu optických a mechanických komponent, které jsou hlavním stavebním pilířem výsledných optomechanických sestav určených pro polovodičový průmysl. Ty jsou a budou finálně montovány v rozsáhlých nových prostorách čistých montáží, kde třída čistoty splňuje požadované normy včetně úrovně molekulární čistoty.

Při návrhu nového výrobního komplexu byl kladen vysoký důraz především na efektivní tok materiálu, který následuje současný výrobní trend „Inovace a výroba pod jednou střechou“, kdy je možno v jednopodlažním konceptu budov využívat moderní logistické principy. Tyto principy zaručují snížení manipulace s jednotlivými komponenty, čímž se zvyšuje efektivnost celého výrobního procesu, a tím i komplexitu finálních sestav.

Koncept výrobní budovy je postaven tak, aby pokrýval veškeré výrobní fáze od výroby optiky (sférická/asférická, rovinná, cylindrická, fázová, atd…), až po výrobu nepřesnějších mechanických komponent.

(nik)