Koaliční vláda premiéra Petra Fialy včera odsouhlasila návrh ministerstva financí a resortu průmyslu a obchodu, který otevírá cestu k financovaní stavby dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Co je obsahem dokumentu, který obě ministerstva zpracovala společně se zástupci Skupiny ČEZ, se však zatím nedozvíme. „Dokument byl předložen v utajovaném režimu, jelikož obsahuje citlivé a kurzotvorné informace,“ uvedla mluvčí ministerstva financí Michaela Lagronová.

„Vzhledem k výše uvedenému a k tomu, že stále ještě probíhají jednání o kontraktu společnosti Elektrárna Dukovany II ze Skupiny ČEZ s preferovaným dodavatelem, korejskou společností KHNP, nebudeme nyní zveřejňovat žádné bližší podrobnosti. Stane se tak až před podpisem kontraktu s dodavatelem, který by se měl uskutečnit do konce března 2025,“ uvedla dále mluvčí ministerstva financí.

Padla jen jedna ze čtyř překážek

Nebývale rychlé rozhodnutí české vlády odstraňuje jednu ze čtyř překážek pro podpis česko-korejské smlouvy o stavbě dvou jaderných bloků v Dukovanech za více než 400 miliard korun. Tři další ještě zbývají. Jedná se o námitky neúspěšných žadatelů o jadernou megazakázku, chybějící notifikaci státní podpory pro další reaktor ze strany Evropské komise a také mocenský pád projaderného korejského prezidenta Jun Sok-jola, který export korejské jaderné technologie do Česka silně podporoval.

Jak Ekonomický deník upozornil v minulém týdnu, česká vláda poslala Evropské unii ke schválení státní podporu pouze pro jeden blok Elektrárny Dukovany II. Podmínky státní pomoci po dlouhém posuzování Evropská komise schválila na konci dubna. Jaderný tendr také původně počítal jen s jedním novým reaktorem, vláda premiéra Petra Fialy jej však letos v lednu rozšířila na dva až čtyři bloky.

Stejně tak je otázkou, zda má smysl podepisovat smlouvu dříve, než Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a Evropská komise rozhodnou o stížnostech neúspěšných uchazečů o jadernou megazakázku. ÚOHS v první instanci žaloby a námitky společností EDF a Westinghouse zamítl a pravděpodobně tak učiní i v té druhé. Větší šanci na úspěch může mít EDF u Evropské komise, mimo jiné s ohledem tradičně silný vliv Francie v unijních institucích.

Mohlo by vás zajímat

Korejští Demokraté jsou k jádru skeptičtí

Nedávno přibyla také politická rizika. Jihokorejský prezident Jun Sok-jol (v anglické verzi Yoon Suk Yeol) vyhlásil na počátku prosince výjimečný stav a pokusil se zablokovat činnost parlamentu, ve kterém má většinu opoziční Demokratická strana. Prezident neuspěl a čelil následkům. Poslanci v noci na sobotu rozhodli o jeho sesazení z funkce.

Zatímco pravicově populistický prezident Jun Sok-jol byl skalním příznivcem jaderné energetiky a prosadil plán výstavby nových reaktorů v Koreji i v zahraničí, opoziční Demokratická strana je k jádru skeptická. Deník Korea Herald v minulém týdnu upozornil, že stavba jaderných bloků v České republice patří mezi prezidentovy sporné „megaprojekty“, které by Demokraté chtěli po odvolání prezidenta Juna přehodnotit.