Česká armáda by měla být do budoucna přezbrojena americkými bojovými letouny F-35 Lightning. Ekonomický deník už před časem informoval o tom, že pravděpodobnost v pokračování v kontraktu se švédskými Gripeny se limitně blíží nule. Pozemní vojsko by mělo získat po zrušeném tendru švédská bojová vozidla pěchoty CV-90 BAE Systems. Dnešní rozhodnutí vlády oznámil premiér Petr Fiala.

„Rozhodli jsme o tom, že budou zahájena jednání s americkými partnery o pořízení nadzvukových víceúčelových letadel páté generace F-35,“ uvedl Petr Fiala (ODS).

„Rozhodli jsme také o tom, že budou zahájena jednání se Švédskem o pořízení bojových vozidel pěchoty,“ dodal ministerský předseda.

Česká republika si ze Švédska pronajímá 12 stíhacích letounů JAS-39 Gripen v jednomístné verzi a dva ve verzi dvoumístné. Nasazeni s nimi několikrát byli i při a mohl být o dva roky prodloužen, což vláda v plánu aktuálně nemá.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) se netajila tím, že chce vládě předložit vojenské doporučení armády, jak by mělo Česko v budoucnu ohledně nadzvukového letectva pokračovat tím byla volba supersoniků F-35 Lightning. Vojáci podle ní „zmapovali terén“ a předložili záležitost k politickému rozhodnutí.

Mohlo by vás zajímat

Počet stíhaček by se mohl zvýšit ze stávajících 14 strojů na 24. Transakce by byla nejdražší v historii české armády – šlo by o vyšší desítky miliard korun. Nepůjde ale o snadnou akvizici.

Ekonomický deník před časem zveřejnil informace, že se objevil se problém s jejich výrobou a údržbou, není proto vyloučeno, když by se pro tyto supersoniky Česká republika rozhodla, že na ně bude déle čekat. Do doby, než budou odstraněny problémy, které se aktuálně řeší v americké Sněmovně reprezentantů, a do doby, než se podaří rozjet výrobu na objednávku v reálném čase. Na problém upozornil specializovaný server Warzone.

O nákup jaké vojenské techniky tedy vláda usiluje?

Bojové letouny F-35 Lightning – vyšší desítky miliard korun

Vláda dnes rozhodla, že ministerstvo obrany zahájí s USA jednání o pořízení letouny F-35 Lightning.

Vláda rozhodla na základě vojenského doporučení armády, řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Ministerstvo obrany chce pořídit 24 letadel, dosud má armáda 14 stíhacích strojů. Americké letouny v armádě nahradí švédské gripeny. Na jejich využívání má Česká republika smlouvu do roku 2027, využít poté může dvouletou opci.

Podle dřívějších odhadů expertů bude hodnota zakázky ve vyšších desítkách miliard korun, půjde tak nejspíš o nejdražší armádní nákup moderní historie.

Pásová bojová vozidla pěchoty (BVP) – cca 52 miliard korun

Armáda chce koupit 210 bojových vozidel pěchoty. Ministerstvo obrany předpokládá, že za ně zaplatí až 52 miliard korun. S nabídkou na účast v tendru oslovilo čtyři firmy. O zakázku se ucházela švédská společnost BAE Systems se strojem CV90, německá firma Rheinmetall Landsysteme s vozidlem Lynx a španělská společnost GDELS s obrněncem ASCOD. Německé konsorcium PSM s obrněncem Puma ze soutěže odstoupilo.

Loni v červnu ministerstvo prodloužilo firmám termín pro podání závazných nabídek.

Letos v červnu ministerstvo obrany zaslalo třem účastníkům tendru nové podmínky jednání. Ministryně Černochová poslance branného výboru informovala, že pokud všichni uchazeči s podmínkami nevysloví souhlas, bude muset být tendr zrušen a bude zvolen jiný způsob výběru. Resort tendr nakonec zrušil a vláda dnes rozhodla, že ministerstvo nově osloví přímo švédského výrobce stroje CV90 BAE Systems.

Švédský BVP CV-90 při vojskových zkouškách. Foto: Armáda ČR

Víceúčelové a bojové vrtulníky – 17,6 miliardy korun

Ministerstvo obrany v listopadu 2019 definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH (zhruba 17,6 miliardy s DPH).

Smlouvu podepsal ministr Lubomír Metnar v USA v prosinci 2019. ČR získá osm víceúčelových UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Všechny stroje by měla česká armáda dostat v roce 2023. Zakázka umožňuje i zapojení českého obranného průmyslu z více než 30 procent. Letos v únoru společnost Bell Textron oznámila, že zahájila výrobu prvního vrtulníku AH-1Z Viper pro českou armádu. Na prvním stroji UH-1Y Venom, které také Česko ze Spojených států nakupuje, začaly práce již loni v červnu. „Nad rámec výroby vrtulníků H-1 vybuduje Bell také letecké výcvikové středisko pro Českou republiku,“ oznámila firma.

Vrtulník amerických mariňáků UH-1Y Venom. Foto: US Marine Corps

Protiletadlový raketový systém SPYDER – 13,7 miliardy korun

Ministerstvo obrany v září 2020 oznámilo, že chce koupit protiletadlový raketový systém přímo od izraelské vlády. Původně očekávalo, že za pořízení systému SPYDER od firmy Rafael zaplatí asi deset miliard korun včetně DPH. Izraelská strana pak předběžně prezentovala cenu o 50 procent vyšší, než Česká republika předpokládala, tedy zhruba 15 miliard korun.

Ministr Metnar loni v září seznámil vládu s tím, že Česko pořídí formou mezivládní dohody od izraelského kabinetu čtyři baterie protiletadlového raketového kompletu za 13,7 miliardy korun. V říjnu MO podepsalo smlouvu. Systém, který je určen pro obranu vzdušného prostoru, ve výzbroji nahradí přes 40 let starý protiletadlový komplet 2K12 KUB sovětské konstrukce a výroby.

Vyjednávání s dodavatelem nového systému protivzdušné obrany státu Spyder nejsou vůbec snadná. Foto: Skupina CSG

Děla – 8,5 miliardy korun

Ministr Lubomír Metnar loni v září oznámil, že nová děla, 52 samohybných houfnic CAESAR, ministerstvo obrany koupí od francouzské firmy Nexter Systems za 8,52 miliardy korun s DPH; ministerstvo uzavřelo smlouvu 30. září. Většinu děl zkompletuje v Česku holding Czechoslovak Group (CSG), který dodá podvozky Tatra a pancéřové kabiny.

Cena zakázky je proti původním předpokladům asi o 40 procent vyšší, důvodem je podle dřívějšího vyjádření ministerstva například inflace nebo zdražení surovin. Houfnice CAESAR ve výzbroji české armády nahradí děla DANA, jež neodpovídají požadavkům NATO na dostřel i na ráži, kterou spojenci používají.

Samohybná houfnice Caesar na podvozku Tatra, kterou si vybrala armáda Dánského království. Ty pro Armádu ČR budou mít trochu jinou kabinu od Tatra Defence Vehicle. Foto: Tatra Trucks

Obrněná vozidla Titus – přes šest miliard korun

Ministerstvo obrany v červnu 2019 podepsalo smlouvu na dodávku 62 kolových obrněných vozidel Titus za víc než šest miliard se společností Eldis Pardubice. Vozy by měla armáda dostat v letech 2022 a 2023, kabinet schválil zakázku v červenci 2017.

Armáda má dostat 42 kolových obrněných vozidel velitelsko-štábních a spojovacích a 20 kolových obrněných vozidel MKPP (místo koordinace palebné podpory) včetně logistického zabezpečení a školení.

Titus je nové obrněné vozidlo 6×6. Vzniklo ve spolupráci francouzské firmy Nexter Systems, která vyvinula bojovou nástavbu, a české firmy Tatra Trucks, která dodává podvozek. Loni v říjnu firma Czechoslovak Group oznámila, že se vozy Titus připravují na vojskové zkoušky u české armády a že do konce roku vznikne šest prototypů.

Lehká obrněná vozidla – přes pět miliard korun

V srpnu 2018 obrana podepsala smlouvu se státním podnikem Vojenský výzkumný ústav, na jejímž základě by měla firma dodat armádě 80 speciálních chemických obrněných vozů na podvozku Iveco za více než pět miliard korun. Vozidla jsou určena pro chemické specialisty.

Mobilní 3D radiolokátory – 3,5 miliardy korun

Ministerstvo obrany a zástupci izraelské vládní agentury pro vyzbrojování počátkem prosince 2019 podepsali dlouho připravovanou smlouvu na nákup mobilních 3D radiolokátorů MADR.

Resort Jany Černochové z Izraele kupuje osm radiolokátorů MADR za 3,5 miliardy korun. Letos v únoru česká armáda oznámila, že dostala první soupravu radiolokátoru s tím, že většinu souprav dostanou vojáci letos.

Útočné pušky a pistole – 3,5 miliardy korun

Ministerstvo obrany předloni v dubnu uzavřelo rámcovou smlouvu s Českou zbrojovkou na nákup až 39.000 ručních zbraní. Od české společnosti si armáda pořídí útočné pušky Bren 2, pistole CZ P-10 nebo podvěsné granátomety s tím, že za zbraně zaplatí až 2,35 miliardy korun. MO letos uzavřelo dodatek rámcové smlouvy na nákup ručních zbraní od České zbrojovky za 1,18 miliardy korun. Jde o reakci na vývoj na Ukrajině a zhoršující se bezpečnostní situaci. V rámci dodatku obrana pořídí v řádu tisíců především další útočné pušky CZ BREN 2 a pistole CZ P-10 C.

Podle registru smluv jsou už mezi obranou a dodavatelem dohodnuty zálohové platby.

Servis bojových vozidel Pandur – 2,39 miliardy korun s DPH

Ministerstvo v září 2020 podepsalo rámcovou smlouvu na servis bojových vozidel Pandur na příští čtyři roky. Komplexní servisní podporu bude mít i nadále na starosti kopřivnická firma Tatra Defence Vehicle. Dosavadní smlouva vypršela na konci dubna 2020.

Letouny CASA – 2,3 miliardy korun

Zástupci resortu loni v červenci ve Španělsku převzali druhý stroj CASA C-295MW. První z dvojice nových letounů v Praze přistál v květnu. Ministerstvo za ně zaplatí celkem 2,3 miliardy korun s DPH. V armádě doplní čtyři stroje pořízené v roce 2010.

Neprůstřelné vesty – až 1,67 miliardy korun

Akviziční úředníci podepsali loni v květnu rámcovou smlouvu s českou firmou STV Group na pořízení až téměř 47 000 neprůstřelných vest za 1,67 miliardy korun. Společnost by měla vojákům vesty dodávat do roku 2025. STV Group ministerstvo vybralo na základě výběrového řízení. Loni v červnu MO oznámilo, že vesty nesplnily vojskové zkoušky české armády a ministerstvo řeší další postup.

Pasivní sledovací systémy DPET – 1,5 miliardy korun včetně DPH

Ministerstvo uzavřelo smlouvu na nákup dvou kompletů pasivních sledovacích systémů DPET, jejichž základem jsou radiolokátory Věra NG, v lednu 2020. Obrana původně u zakázky předpokládala cenu asi 645 milionů korun bez DPH, zvýšení ceny vyvolalo silnou kritiku. Úřady ani policie ale žádné pochybení u zakázky nenalezly. Rozdíl v ceně byl podle obrany způsoben starým marketingovým průzkumem.

Terénní vozidla Toyota Hilux – 1,07 miliardy korun

Resort uzavřel smlouvu s českou firmou Glomex MS na dodávku až 1200 terénních vozidel Toyota Hilux. Pokud se vojáci rozhodnou odebrat všechna vozidla, zaplatí za ně 1,07 miliardy korun. Vozy kategorie pick-up nahradí letité stroje UAZ 463 a Land Rover Defender. Rámcová smlouva má platnost do roku 2024. Loni v říjnu armáda oznámila, že od dodavatele převzala dosud 280 nových vozů a do konce roku jich bude dohromady 501. Letos plánuje odebrat asi 400 kusů.

(hrb, čtk)