Přístup investorů k údajům o evropských investičních společnostech se zřejmě zjednoduší. Informace, které firmy už nyní povinně zveřejňují, by se měly shromažďovat v Jednotném evropském přístupovém místě (ESAP). Sběr údajů o českých firmách a jejich poskytování do ESAP budou mít na starosti Česká národní banka (ČNB) a Komora auditorů ČR. Předpokládá to návrh zákona, který do českého práva převádí evropskou směrnici a ve středu ho projedná vláda.
Podle předkládací zprávy k zákonu je cílem ESAP integrovat kapitálové trhy v EU, zpřístupnit financování evropským společnostem a umožnit jednotlivcům bezpečně dlouhodobě investovat. Přispět by k tomu mělo sjednocení přístupu k údajům o firmách, které jsou nyní publikovány na různých místech, v různých formátech a různých jazycích. ESAP by měl všechny údaje, které jsou už nyní povinně zveřejňované veřejnosti, centralizovat. Systém přitom nenahradí fungující národní registry, bude jejich nadstavbou.
Přístup k informacím v ESAP bude bezplatný. Pouze v odůvodněných případech, například při vyhledávání velkého objemu dat nebo častých aktualizacích, bude Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA) vybírat poplatek.
ESAP začne fungovat od 10. července 2027. Už s ročním předstihem ale začne pilotní fáze projektu, ve které budou národní sběrná místa podávat do registru informace. Funkci sběrného místa bude v Česku vykonávat ČNB, u informací týkajících se auditorů to bude Komora auditorů ČR.
Mohlo by vás zajímat
Jednorázové náklady na pořízení jádra systému v Česku jsou podle předkládací zprávy 59 milionů korun. Roční provoní náklady se odhadují na 34 milionů korun.