INZERCE

Areál teplárny C-Energy Planá. Zdroj: fotobanka spol. C-Energy Planá

Vláda projedná pomoc lidem s drahým teplem. Jsou tu dva problémy: kde na to vzít čas a peníze

Vláda bude ve středu jednat o postupu realizace opatření pro pomoc zákazníkům s vysokou cenou tepelné energie. Jenže oslovení zástupci tepláren mají dojem, že vláda promarnila příliš mnoho času a že na pomoc teplárnám a jejich zákazníkům už je pozdě. Pomoc v souladu s pravidly Dočasného krizového rámce EU lze totiž poskytnout jen do konce tohoto roku.

Teplárenské sdružení ČR se podle výkonného ředitele Martina Hájka vyjádří až po rozhodnutí vlády. Mimo záznam oslovení zástupci teplárenských firem říkají, že přístup státu nechápou. Celý program včetně notifikace ze strany Evropské komise byl hotový v červnu a vláda o něm rozhoduje teprve teď v říjnu. Čas přitom běží, do konce roku zbývají necelé tři měsíce.

Další problém je, jako již tradičně, s penězi. Podle rozhodnutí vlády z loňského prosince měl stát teplárnám, respektive jejich zákazníkům, vyplatit celkem až 17 miliard korun. Jenže ministerstvo financí s takovým výdajem v rozpočtu vůbec nepočítá a při tlaku na redukci deficitu si lze těžko představit, že volné miliardy někde „zázrakem“ najde.

Záměr omezit dopad růstu ceny tepla na zákazníky připojené k centrálním zdrojům vláda premiéra Petra Fialy schválila na konci loňského roku. Návrh byl připraven v souladu s Dočasným krizovým rámcem na podporu hospodářství po agresi Ruska vůči Ukrajině, se kterým přišla Evropská komise. Zároveň tehdy vláda slíbila, že na snížení cen tepla přispěje 17 miliardami korun.

Žádat o dotaci má držitel licence na výrobu tepelné energie, kterému oproti roku 2021 skokově vzrostly náklady na nákup uhlí, zemního plynu či jiného paliva. Z této podpory bude vyloučen nákup zemního plynu v roce 2023 s ohledem na zastropování jeho ceny. Získanou státní podporu bude teplárna povinna v plné výši přenést ve formě snížené jednotkové ceny tepelné energie na zákazníky.

Na závěr lze připomenout, že původně měla státní pomoc teplárnám vypadat jinak. Stát chtěl výrobce tepla podpořit formou úhrady části nákladů na pořízení emisních povolenek (ve shodné výši 17 miliard korun). Tato forma pomoci se však zadrhla u úředníků Evropské komise, kteří ani po skoro dvou letech od předložení žádosti o notifikaci podpory nedokázali ve věci rozhodnout.

Dodatek z úterý 10. října: Podle zprávy agentury ČTK vláda slíbenou pomoc teplárnám nejspíš zruší. Podle předkládací zprávy se tak chystá rozhodnout z důvodu nedostatku finančních prostředků v souvislosti s probíhající konsolidací veřejných rozpočtů a z toho plynoucích úsporných opatření.

David Tramba