INZERCE

Vláda představila další kroky v boji proti vysokým cenám energií (12.9.2022). Foto: Úřad vlády

Vláda pomůže s cenami energií také průmyslu. Finanční pomoc má dosáhnout 60 miliard korun

Česká vláda nezapomíná ani na průmyslové podniky. Konkrétně se má jednat o balík pomoci ve výši 30 miliard korun pro velké podniky a dalších 30 miliard korun pro firmy, jež naplňují unijní definici malých a středních podniků. Po dnešním jednání vlády to oznámil předseda vlády Petr Fiala.

Jednodušší je situace u malých a středních podniků, kde lze podle aktuálního návrhu Evropské komise pomáhat se snižováním nákladů na energie v rozsahu do 80 procent spotřeby v minulých pěti letech. Česká vláda počká na definitivní schválení návrhu, což se má odehrát během jednání ministrů zemí EU pro energetiku 30. září. „Tím jsme tedy dokončili balíček opatření vedoucí ke snížení cen energií a jejich zastropování,“ dodal Petr Fiala.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela dodal, že státní pomoc podnikům bude odpovídat unijním pravidlům dočasného krizového rámce. Platí tak, že výše pomoci nesmí u energeticky náročných podniků překročit 200 milionů korun a u ostatních velkých podniků 45 milionů korun. Vedle zpracovatelského průmyslu mohou podporu získat také těžební a zemědělské podniky.

Zahájení výplaty peněz velkým podnikům je podmíněno notifikací podpory u Evropské komise. Síkela přesto věří, že od počátku listopadu bude možné vyplácení protikrizové podpory spustit.

Reakce průmyslu: úleva i zklamání

Svaz průmyslu a dopravy reagoval, že pomoc firmám s cenami elektřiny a plynu dle dočasného krizového rámce prosazoval již od jara. Na jednáních s ministry a vládou pak pomáhal prosadit takovou podobu, která by žadatele v rámci možností co nejméně zatěžovala. „Podařilo se nám například odstranit v nejnižší kategorii pomoci podmínku provozní ztráty. To jednak zohlední reálnou situaci řady firem dotčených vysokými cenami energie a usnadní administraci programu a s tím spojené povinnosti a rizika pro firmy, uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák.

Nastavené limity však považuje třeba Ocelářská unie za příliš nízké. „Vláda pokračuje stylem příliš málo příliš pozdě. 30 mld. Kč, které mají pomoct 8000 firmám, je pěkné PR heslo, ale to je tak všechno. Podmínky řada firem nedokáže splnit, strop 200 milionů je zase nedostatečný pro velké spotřebitele, kteří za energie platí miliardy korun ročně,“ uvedla Ocelářská unie na Twitteru.

Vláda již v pondělí představila pomoc určenou pro domácnosti, živnostníky a malé firmy. Stanovila maximální ceny pro elektřinu na 6050 korun za jednu megawatthodinu a cenu plynu na 3025 korun za MWh. Podle návrhu se to má týkat spotřebitelů a podnikajících fyzických osob odebírajících elektřinu z hladiny nízkého napětí, respektive s roční spotřebou plynu do 630 MWh.

dtr