Vláda měla jednat o podmínkách vstupu nového operátora na domácí trh. Ale nejednala. Proč? Ministerstvo průmyslu a obchodu muselo materiál z jednání stáhnout. Bude se o něm jednat mimo vládní půdu.
Ještě těsně před dnešním jednáním vlády byl na program zařazen i bod „Návrh postupu a podmínek provedení výběrového řízení prostřednictvím aukce na udělení práv k rádiovým kmitočtům z pásma 700 MHz“. Tedy návrh Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) na podmínky za kterých by mohl být vybírán čtvrtý telefonní operátor na českém trhu. Zhruba tři hodiny před jednáním kabinetu však zástupci MPO dostali pokyn, aby materiál stáhli. Důvod není znám.
Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek podle ČTK po jednání vlády řekl, že materiál projednán nebyl a „bude se o něm diskutovat mimo vládu“. Co to v reálu znamená není jisté, Ekonomický deník se ještě před jednáním vlády dotazoval, co je důvodem stažení materiálu, ale nikdo to nechtěl komentovat. Jeden ze zdrojů z oblasti IT řekl, že se nejedná o žádnou senzaci a jde především o to, co se nyní kolem cen služeb telefonních operátorů děje. Podle jiného zdroje by mohl existovat nový materiál na toto téma, odlišný od toho, které připravilo MPO.
Materiál ministerstva průmyslu a obchodu uvádí, že chystaná aukce kmitočtů by mohla vynést okolo osmi miliard korun, podobně jako předchozí soutěž o frekvence pro LTE v roce 2013.
Mohlo by vás zajímat
Český telekomunikační úřad (ČTÚ) již dříve oznámil, že soutěž by měla začít ve druhé polovině letošního roku tak, aby skončila na začátku roku 2020. V pololetí příštího roku by operátoři mohli získat vysoutěžené kmitočty.
Frekvence v pásmu 700 MHz se uvolní po přechodu televizního vysílání na nový standard DVB-T2 v příštím roce, pásmo 3,4 až 3,6 GHz je volné. Jedním z hlavních dodavatelů infrastruktury pro sítě 5G je čínská Huawei, kterou tuzemský Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) označil za bezpečnostní riziko. Případné vyloučení firmy Huawei z budování 5G sítí by mohlo podle odborníků jejich spuštění v tuzemsku zpozdit.
Úřad také počítá s tím, že by lákal čtvrtého mobilního operátora ke vstupu na trh přednostní možností podat nabídku na vyhrazený blok deset MHz z celkových 30 MHz v pásmu 700 MHz. Nový operátor by vedle třetiny z nabízených frekvencí zároveň získal právo na národní roaming v sítích stávajících operátorů do doby, než postaví síť vlastní. Frekvence mají operátoři získat na 15 let.
Operátoři, kteří v aukci získají frekvence v pásmu 700 MHz, by podle dosažené velikosti spektra měli mít povinnost podat nabídku do veřejné zakázky ministerstva vnitra na zajištění komunikace krizových a bezpečnostních složek. Proti původnímu záměru tak ministerstvo vnitra nezíská část nabízených kmitočtů na vybudování vlastní sítě pro bezpečnostní složky.
Sítě 5G umožňují datové přenosy o rychlosti přes jeden Gbit/s, což je desetinásobek v současnosti dosahovaných rychlostí v sítích LTE. Mají umožnit rozvoj oblastí, jako je autonomní řízení nebo internet věcí.
V Česku je 14,5 milionu aktivních SIM karet. Více než 93 procent využívá služby operátorů O2, T-Mobile a Vodafone, zbytek se připojuje přes virtuální mobilní operátory.
Jiří Reichl, -čtk-