Vláda dostala opět na stůl k projednání novelu zákona o námořní plavbě a novelu zákona o civilním letectví, oba materiály už přitom jednou schválila. Normy už jsou také předložené Poslanecké sněmovně. Podle ministerstva dopravy je ale zřejmé, že už se do voleb nestihnou ve standardním rozsahu „tří čtení“ projednat, resort je proto předložil vládě znovu a v „ořezané“ podobě. Žádá také, aby s nimi Sněmovna vyslovila souhlas kvůli závazkům vůči Evropské unii už v prvním čtení.

„Došlo ke zpracování nové podoby obou návrhů zákonů. Z původně navržené právní úpravy došlo k vypuštění těch jejích částí, které nesouvisejí se zajištěním adaptace právního řádu České republiky na dotčené právní akty Evropské unie,“ sdělil Ekonomickému deníku tiskový mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

V případě návrhu novely zákona o civilním letectví a zákona o podporovaných zdrojích energie došlo podle Jemelky navíc k provedení nezbytných legislativně technických úprav, které podle něj reflektují přijetí energetického zákona.

Jak Ekonomický deník informoval, novela zákona o námořní plavbě zavádí do českého práva evropské nařízení o využívání obnovitelných paliv v námořní dopravě a mění zákon o správních poplatcích. Detailněji dělí například kategorie námořních jachet.

Mohlo by vás zajímat

Čtyři kategorie jachet

Lodě se budou rozřazovat do čtyř kategorií podle jejich velikosti, tedy délkou trupu. U nejmenší jachty bude cena zápisu podle ministerstva dopravy ve srovnání s aktuálním stavem snížena, u největších jachet bude naopak navýšena.

Novela zákona o civilním letectví má adaptovat do tuzemského právního řádu nařízení Evropského parlamentu a Rady Evropské unie z loňského října 2023 o zajištění rovných podmínek pro udržitelnou leteckou dopravu. Řeší mimo jiné, že dodržování evropských kvót pro letecká paliva by měly mít v Česku na starosti Úřad pro civilní letectví a Státní energetická inspekce.