Navzdory kritice z mnoha stran a riziku dvojího zdanění dnes vláda schválila novelu energetického zákona, která zavádí odvody z nadměrných příjmů z prodeje elektřiny. Týkat se bude hlavně jaderných a hnědouhelných elektráren. Stejně tak ministři schválili přednost pro nákladní vlaky s uhlím na železnici či další financování programu Nová zelená úsporám.

Předseda vlády Petr Fiala ve své úvodní řeči po jednání vlády uvedl, že se nejedná o dvojí zdanění stejných příjmů, jak tvrdí kritici souběhu opatření na snížení zisků z drahé elektřiny. „Není to pravda, válečná daň z nadměrných zisků a dnes schválené opatření se doplňují, aby nemohlo docházet k jejich obcházení poplatníky,“ řekl premiér a dodal, že se novela vychází z nedávno přijaté evropské legislativy.

Následně se ujal slova ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. V reakci na kritiku nastavených limitů uvedl, že v zákoně uvedené hodnoty vycházejí z kvalifikovaných odhadů nákladovosti jednotlivých zdrojů a přiměřeného zisku; podklady zpracovala poradenská společnost EY. Přesto v reakci na nelichotivý výsledek mezirezortního připomínkového řízení došlo v návrhu k jistým změnám.

Kosmetické úpravy po kritice

Ministerstvo průmyslu a obchodu opravilo zjevnou chybu, kdy došlo k přehození limitních cen pro velké a menší uhelné bloky (vyšší strop tak bude platit pro menší elektrárny). Od nového odvodu z vysokých tržeb budou osvobozeny všechny elektrárny do výkonu 1 MW; původní návrh měl postihnout zdroje na biomasu a bioplyn bez ohledu na výkon. Tyto dva typy zdrojů o výkonu nad 1 MW navíc budou mít o 10 eur vyšší strop (původní návrh viz níže).

Zásadní část novely energetického zákona, která stanovuje limity pro nadměrné příjmy. Zdroj: vládní databáze eKlep

Částečně také ministerstvo průmyslu reagovalo na kritiku ze strany Energetického regulačního úřadu, který upozorňuje, že pro výběr odvodů nemá potřebné zaměstnance ani kompetence. Také zde se podoba novely změnila. ERÚ dostane možnost požádat finanční správu o součinnost a ministerstvo financí o rozhodování sporných případů.

Více o návrhu na odvody z nadměrných příjmů z drahé elektřiny se dočtete ve zprávě Ekonomického deníku z minulého pátku, případně v navazující zprávě o výsledku mezirezortního připomínkového řízení.

V krizi dej přednost vlakům s uhlím

Není to jediný bod týkající se energetiky, který dnes koaliční vláda premiéra Fialy schválila. Jak uvedl ministr dopravy Martin Kupka, schválen byl návrh o upřednostnění pohybu vlaků, které převážejí uhlí do elektráren a tepláren. Tato přednost by platila jen v krizové situaci a schválena by byla na podnět ministerstva průmyslu. Vztahovala by se také na další energetické suroviny – topné oleje, dřevní štěpku či motorová paliva (více k tématu viz zpráva Ekonomického deníku z konce října).

„Bude se jednat o vybrané nákladní vlaky na vybraných trasách po určité nezbytně nutné období. Cestující se tak nemusí bát toho, že každý nákladní vlak bude mít od nynějška přednost před osobním. Potřebnost, nezbytnost i zpoždění dodávky za standardních podmínek musí být v každém případě prokazatelná,“ vysvětluje princip fungování ministr dopravy Martin Kupka.

Mohlo by vás zajímat

Balík 54 miliard na Novou zelenou úsporám

Vicepremiér a pověřený ministr životního prostředí Marian Jurečka prezentoval nový program HOUSEnerg, který má podpořit opatření pro úspory energií v rodinných a bytových domech v Česku. Financován bude z Modernizačního fondu, k dispozici bude mít zhruba 54 miliard korun. Vláda dnes program schválila.

V praxi je HOUSEnerg novým zdrojem peněz pro již fungující dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ). Dotace z NZÚ směřují na zateplení domů, pořízení fotovoltaiky, tepelných čerpadel nebo kotlů na biomasu. NZÚ je financován z Národního plánu obnovy (NPO), po zařazení pod Modernizační fond dosáhne na výnos z prodeje emisních povolenek. Jurečka uvedl odhad, že příjem z povolenek do roku 2030 dosáhne 476 miliard korun.

David Tramba