Co se týká valné hromady ČEZ, nejzajímavější tentokrát není výše schválené dividendy ani délka schůze. Pozoruhodná je obměna dozorčí rady, která se povedla jen částečně. Do rady se nedostal nikdo s ambicemi aktivně kontrolovat vedení ČEZ či prověřit sporné obchodní transakce. Pozice Daniela Beneše, který vede ČEZ už skoro 11 let, tím posílí.

Valná hromada energetické společnosti ČEZ rozhodla v noci z úterý na středu o výměně zástupců státu v dozorčí radě. Menšinoví akcionáři, kteří drží 30 procent akcií ČEZ, svého zástupce nikdy neměli a ani mít nebudou. Po období, kdy vláda dosazovala do dozorčího orgánu spíše nezávislé experty, nastal návrat k politickým nominacím. Dostalo se však jen na některé strany, což může vést ke zhoršení vztahů ve vládní koalici.

Piráti si již v pondělí postěžovali, že ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) odmítl do rady dosadit senátora Lukáše Wagenknechta a následně také analytika Janusze Konieczného. Oba měli ambice „posvítit si“ na fungování Skupiny ČEZ a jejího vedení – a zřejmě v tom byl kámen úrazu.

Piráti považují přístup Stanjury za porušení koaliční dohody a protestují. „Musíme vyvolat dohodovací jednání koalice. Budeme za Piráty trvat na tom, aby v dozorčí radě usedli lidé, kteří dohlédnou po odborné stránce na řádné hospodaření tohoto energetického gigantu, kterým ČEZ je, aby zisky nekončily v kapsách pochybných podnikatelů s kontakty, ale byly odvedeny do státního rozpočtu, ze kterého se platí pomoc domácnostem se zdražováním,“ uvedl předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.

Členem dozorčí rady se nestal ani zástupce hnutí STAN, hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Tomu uškodily korupční kauzy, které se aktuálně řeší u Krajského soudu v Liberci.

Mohlo by vás zajímat

Z poněkud jiného důvodu nemá svého zástupce v dozorčí radě TOP 09. Ta navrhla bývalého bankéře a investora Radovana Vávru, kterého lze označit přinejmenším za kontroverzní osobu. Vávra tvrdí, že se členem dozorčí rady nestal kvůli zdravotním problémům. Otázkou je, zda to nebylo hlavně kvůli článku magazínu Reportér, který před několika dny popsal Vávrovy vazby na lobbistu Iva Rittiga.

V prvním kole jen ODS a lidovci

Své lidi v kontrolním orgánu polostátní energetické společnosti tak má hlavně ODS. Novými členy dozorčí rady se stali dva regionální politici z ODS Jiří Kadrnka a Radim Jirout a také Vít Doležálek. Své zástupce zde mají také dvě klíčová ekonomická ministerstva. První osobou je poradkyně ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely Eva Hanáková, druhým náměstek ministra financí Zbyňka Stanjury Roman Binder. Ten byl do dozorčí rady kooptovaný jako náhradní člen již v únoru.

Valná hromada ČEZ naopak podle agentury ČTK odvolala z funkce Vladimíra Černého, Vladimíra Kohouta, Františka Vágnera a Jana Vaněčka. Karlu Tyllovi a Otakaru Horovi skončilo funkční období a znovu již zvoleni nebyli. Hora zastával pozici předsedy dozorčí rady. Novým předsedou dozorčí rady ČEZ se dnes stal Radim Jirout, místopředsedy jsou Roman Binder a Milan Wagner.

Podle zdroje ze Skupiny ČEZ vyvolává jisté obavy jméno Eva Hanáková. Bývalá šéfredaktorka týdeníků Ekonom a Dotyk má pověst rázné ženy, která do všeho mluví a zasahuje. Silný vliv má jakožto hlavní poradkyně na ministra průmyslu Síkelu. V prostředí energetiky se spekuluje o vazbách Hanákové na právníka a vlivného zákulisního hráče Radka Pokorného.

Vedle obměny dozorčí rady schválili akcionáři ČEZ také rozdělení loňského zisku. Společnost vyplatí oproti původnímu návrhu (44 korun na akcii) více, a sice 48 korun na akcii. Současně však dochází k odkladu termínu výplaty dividendy z počátku srpna na začátek listopadu.

Valná hromada se i letos protáhla- Jednání trvalo zhruba 16 hodin a skončilo kolem druhé hodiny v noci – tedy po zhruba 16 hodinách jednání. Nejdelší valná hromada to však nebyla. Investorský web Patria.cz uvedl, že rekordní zatím byla valná hromada v roce 2019, kdy akcionáři jednali 20 hodin.

David Tramba (s využitím zpravodajství ČTK)