Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí spustily program Nová zelená úsporám Light. Jeho cílem je zpřístupnit dotace na investice do energetických úspor seniorům a domácnostem s nižšími příjmy.
Nová zelená úsporám Light (NZÚ Light) nabídne finanční pomoc na snadno realizovatelné úpravy a částečné renovace rodinných domů až do výše 150 tisíc korun. Zateplení fasády a střechy, výměna oken či vchodových dveří přinesou snížení spotřeby energií na vytápění, což je při současných cenách paliv důležitější téma než kdy dříve.
Na rozdíl od „klasické“ Nové zelené úsporám žadatelé nepotřebují žádné vstupní investice. Peníze mohou dostat před zahájením prací zálohově a celková výše dotace může dosáhnout až 100 procent přímých realizačních výdajů. „Nová zelená úsporám Light tu bude pro ty, kteří nedosáhnou na dotace z Nové zelené úsporám, tedy pro domácnosti důchodců a pro rodiny, které pobírají příspěvek na bydlení,” uvedl vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL), který v současnosti zastává pozici ministra práce i ministra životního prostředí.
„Nová zelená úsporám Light umožní i lidem bez finančních rezerv zateplit domy tak, aby jim zbytečně neunikalo teplo. Podpoříme opatření, která je možné udělat v řádu hodin, maximálně dní, jako je třeba zateplení střech, stropů či podlah foukanou izolací nebo výměna oken a vchodových dveří. Spotřeba elektřiny a plynu na vytápění se sníží okamžitě, finanční úspory budou znatelné a hlavně trvalé,“ říká Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.
Elektronický příjem žádostí startuje 9. ledna 2023, ale s pracemi je možné začít již teď. Podpořena budou opatření realizovaná od 12. září letošního roku. Lze zvolit jedno opatření, třeba výměnu oken, nebo víc opatření současně. V závislosti na důkladnosti renovace může domácnost ušetřit až 40 procent spotřeby energie, což při dnešních cenách přinese úsporu až desítek tisíc korun ročně.
Mohlo by vás zajímat
NZÚ Light bude financována z Modernizačního fondu. V programu HOUSEnerg je vyčleněno 1,5 miliardy na pilotní projekt pomoci domácnostem s nižšími příjmy. V první etapě je naplánována finanční podpora pro zhruba 10 tisíc domácností. Pokud bude zájem vyšší, je ministerstvo životního prostředí připraveno prostředky navýšit.
Obě zmíněná ministerstva sestavují robustní poradenskou síť, která se zaměří na potenciální zájemce o takovou podporu. Zapojí se místní akční skupiny, vedení obcí, úřady práce i sociální služby s cílem poskytnout co nejširšímu okruhu domácností potřebné informace a pomoci jim čerpat dotace na úsporná opatření. Informovanost veřejnosti pomůže podpořit také již spuštěná kampaň s názvem Zkrotíme energie.
„Vítám, že ministerstvo podporuje alespoň dílčí investice do úsporných opatření i pro nízkopříjmové skupiny obyvatel. Jde o de facto investiční komponentu sociálních dávek. Po tom jsme volali už dlouho, protože pouze dotovat vysokou spotřebu energie z veřejných peněz je neekonomické a neekologické,“ komentoval schválený program NZÚ Light ředitel konzultační společnosti Budovy21 Petr Holub.
(red)