INZERCE

Rozhodnutí vlády zahájit jednání s USA o nákupu stíhaček F-35 vyšlo z analýzy, kterou vypracovala česká armáda. Foto: Ministerstvo obrany USA

Vláda dnes projedná seznam strategických projektů armády. Vévodí mu stíhačky F-35

Kabinet Petra Fialy (ODS) dnes na svém zasedání projedná Seznam strategických projektů Armády České republiky. S tím před nedávnem představitelé ministerstva obrany a armády seznámili členy výboru pro obranu Poslanecké sněmovny. Materiál byl určen jen pro účely jednání poslanců výboru pro obranu, ale Ekonomický deník měl možnost do něj nahlédnout. Jednoznačnou prioritou je podle tohoto materiálu pořízení 24 nadzvukových letounů F-35A Lightning II. Pořízení F-35 má mít zásadní vliv na transformaci celé armády.

Po roce 2030 bude ve světě sloužit v zemích NATO kolem třech tisíc letounů F-35 všech verzí, tyto stroje si zatím objednalo jedenáct zemí NATO, další čtyři spojenci, včetně České republiky, mají o F-35 zájem.

Pořízení F-35 má mít zásadní vliv na transformaci celé armády. Nabídka USA obsahuje pět samostatných návrhů smluv (jeden hlavní kontrakt na letouny a přímo související majetek a služby a čtyři na munici). Ministerstvo obrany k zajištění řízení kurzových rizik vytváří rezervu pro možné výkyvy kurzu amerického dolaru až do výše 23,50 korun za 1 dolar (desetiletý průměr kurzu je na úrovni 22,50 korun za 1 dolar), rezerva má představovat až 13,9 miliardy korun.

Seznam a plán strategických projektů Armády České republiky je dnes předložen ke schválení vládě. Při jeho projednávání se neočekávají žádné větší komplikace.

Strategickým projektem Armády České republiky se rozumí víceletý projekt charakterizovaný souborem věcných, časových a finančních podmínek, který má zásadní dopad na obranyschopnost České republiky a je v souladu se strategickými, koncepčními a plánovacími dokumenty schválenými vládou.

Výše výdajů na realizaci strategického projektu české armády odpovídá částce podle rozpočtových pravidel pro individuálně posuzované výdaje, které jsou účelově určené na financování konkrétní akce.

Ministerstvo obrany při zpracování návrhu zákona o státním rozpočtu stanoví v rámci výdajů na obranu
státu v kapitole státního rozpočtu peněžní prostředky k zabezpečení průběžného financování
strategických projektů AČR. Dle české legislativy může kapitola ministerstva obrany z nevyčerpaných peněžních prostředků na strategické projekty armády vytvořit nároky z nespotřebovaných výdajů a tyto nároky lze použít na strategické vojenské projekty i v jiných programech, než ve kterých vznikly.

Tímto ustanovením je umožněno vytvářet průběžně nároky z nespotřebovaných výdajů plnění fondu „k financování strategických projektů“.

Pilotním strategickým projektem je pořízení letounů F-35A Lightning II, o kterém rozhodla vláda zkraje podzimu.

Vláda o pořízení systému nadzvukového letounu 5. generace F-35A Lightning II pro českou armádu rozhodla 27. září.

„Materiál, který byl vládě k tomuto rozhodnutí předložen pod čj. D492/2023-UVCR, obsahuje detailní informace o důvodech pro pořízení 24 nadzvukových letounů F-35A Lightning II, obsahu komplexní nabídky USA na období 2024-2034, ekonomických aspektech projektu, souvisejících opatřeních v oblasti zajištění potřebného personálu, bezpečnosti, nemovité infrastruktury, průmyslové spolupráce a harmonogramu jednotlivých opatření,“ stojí v dokumentu pro zákonodárce.

Následně vláda 29. listopadu schválila program reprodukce majetku Udržení a rozvoj schopností nadzvukového letectva II, který zahrnuje jako jeden z dílčích cílů cíl č. 2 Rozvoj operačních schopností nového systému víceúčelového nadzvukového letounu.

Tři tisíce F-35 ve službách NATO

„Tento cíl vychází z analýzy současného bezpečnostního prostředí a jeho vývoje v následujících letech,
vojenského doporučení vyhodnocujícího schopnosti potřebné na bojišti budoucnosti a potřeb pro plnění
úkolů letectva pro obranu České republiky, spojeneckého území, či mimo území členských zemí NATO a EU.
Program 107400 specifikuje hlavní úkoly a požadavky, které bude nového systému víceúčelového nadzvukového letounu plnit. Jak vyplynulo z vojenského doporučení, tyto požadavky v současné době splňují pouze letouny generace. Z geopolitického hlediska a postoje České republiky v oblasti zahraniční politiky se konkrétně jedná pouze o letoun F-35A Lighting II,“ zdůvodňuje ministerstvo proč se odmítlo zabývat například nabídkou švédského výrobce stíhaček Gripen Saab a vláda zvolila americkou alternativu.

Cílem projektu je zvýšení operační schopnosti taktického letectva při zabezpečování hlavních úkolů ochrany
a obrany vzdušného prostoru České republiky a NATO. Plnění spojeneckých závazků vyčleněním požadovaného počtu letounů ve prospěch operací NATO. Podpora pozemních a speciálních sil AČR za všech meteorologických podmínek ve dne i v noci. Pořízení a zavedení systému víceúčelových taktických letounů F-35A Lightning II do AČR, včetně vybudování nemovité infrastruktury, jako náhradu za stávající pronajaté letouny JAS – 39 C/D Gripen. Cílem je i zabezpečení podmínek pro provoz F-35A Lightning II během celé doby životního cyklu, například k plnění národních a aliančních závazků dle určených Cílů výstavby schopností 2021 (Capability Targets, CT 21, konkrétně: A3104N, A5301N, A1501, A6206N, A1105).

„Cílem projektu je zajištění zapojení domácího průmyslu do subdodávek a do podpory životního cyklu s cílem zaručit bezpečnost dodávek pro podporu činnosti ozbrojených sil České republiky. Pořízením letounů páté generace ČR posílí bezpečnost svou a svých spojenců nejenom vyššími schopnostmi víceúčelového nadzvukového letectva, ale zvýšením interoperability s letectvy států NATO a partnerů, kteří budou používat také systém F-35A Lightning II. To je obzvláště důležité v kontextu zhoršeného bezpečnostního prostředí. Nestabilita v naší oblasti výrazně narostla v souvislosti s agresí Ruska na Ukrajině v roce 2014 a následně v roce 2022, kdy se zvýšilo riziko velkého konvenčního konfliktu v Evropě. Snahy Ruska o teritoriální expanzi či kontrolu sousedních zemí budou ovlivňovat evropskou bezpečnost dlouhodobě, tedy i po skončení konfliktu na Ukrajině. Pořízení letounů F-35A Lightning II vytváří potenciál pro zapojení národního průmyslu a zvyšování technologické vyspělosti a vzdělanosti v České republice,! lze se dále dočíst v interním materiálu.

Po roce 2030 bude ve světě sloužit kolem třech a půl tisíce letounů F-35 všech verzí, z toho více než 3 tisíce v zemích NATO. Tyto stroje si zatím objednalo 11 zemí NATO, další čtyři spojenci, včetně České republiky, mají o F-35 zájem. Tento systém se tak stane v budoucnu standardem v NATO.

Zásadní vliv F-35 na transformaci celé armády

Významným efektem pořízení komplexního systému nadzvukového letounu 5. generace je podle ministerstva obrany jeho zásadní vliv na transformaci celé Armády ČR v moderní ozbrojenou sílu připravenou k plnění úkolů zajištění obrany ČR na bojišti budoucnosti.

„Zavedení letounů 5. generace povede k systémové změně výstavby a rozvoje AČR. Bude mít nevyhnutelně pozitivní vliv nejen na vzdušné síly, ale i na pozemní vojsko, na výstavbu efektivního systému velení a řízení, dosažení informační převahy, výměny, správy, zabezpečení a ukládání informací, jejich analýzy a zvýšení přehledu o situaci. Umožní také plnění spojeneckých závazků, zejména vyčleněním požadovaného počtu letounů pro celé spektrum misí ve prospěch NATO. Projekt pořízení systému nadzvukových letounů 5. generace pro AČR počítá s provozováním strojů F-35A Lightning II minimálně do roku 2069,“ stojí dále v interním dokumentu resortu Jany Černochové (ODS).

Realizace strategického projektu Armády ČR „Pořízení letounů F-35A Lightning II“ vychází z nabídky USA,
která byla, jak už Ekonomický deník zmínil, schválena vládou 27. září 2023.

Nabídka USA obsahuje pět samostatných návrhů smluv (jeden hlavní kontrakt na letouny a přímo související majetek a služby a 4 na munici). Nabídka USA pokrývá období financování od roku 2024 do roku 2034 (financování návrhu hlavního kontraktu), respektive do roku 2035, kdy ještě mají proběhnout marginální platby za dodávky munice.

„Systém letounů 5. generace F-35A Lightning II lze pořídit pouze prostřednictvím Programu prodeje vojenského materiálu do zahraničí (Foreign Military Sales, FMS). Tento postup při nákupech z USA je v praxi ministerstva obrany zcela běžný a týká se řady systémů vyráběných v USA, především kvůli ochraně citlivých technologií. Návrh kontraktu s USA obsahuje kromě letounů také související příslušenství, (majetek a služby), které jsou nezbytné pro zabezpečení provozu, a munici.

Součástí návrhu kontraktu jsou následující položky:

 Letouny a související příslušenství:

 24 letounů F-35A Lighting II (drak a motor);

 zajištění životního cyklu a náhradní díly po dobu smlouvy;

 výcvik pilotů a techniků;

 simulátory;

 výstroj pro piloty;

 kryptografické prostředky a další komponenty;

 podporu při výstavbě nemovité infrastruktury;

 komplexní vybavení pro provoz letounů a zbraňových systémů.

 Munice: požadavky na munici jsou řešeny několika samostatnými smlouvami s USA kvůli nastaveným procesům FMS. V souvislosti s pořízením systému F-35A Lightning II plánuje ministerstvo obrany v České republice (mimo smlouvy s USA) vynaložit další související výdaje, které jsou však nezbytné pro pořízení, zavedení a dosažení plných operačních schopností systému.

Související výdaje v České republice:

 Nemovitá infrastruktura – provoz systému víceúčelových taktických letounů F-35A Lightning II vyžaduje výstavbu souboru stavebních objektů, které jsou specificky přizpůsobeny provozu letounů. Uvnitř letecké základny Čáslav musí být postaven, zkolaudován a akreditován dle bezpečnostních požadavků USA tzv. kampus, a to ještě před přistáním prvního letounu v ČR do roku 2031.

 Odvod DPH – proběhne zde z výdajů vynaložených v Českou republikou a z výdajů do USA po dodání zboží a služeb podle kontraktu s USA. Částka faktického odvodu DPH plynoucího z kontraktu s USA se bude odvíjet od aktuálního směnného kurzu koruny vůči americkému dolaru.

Harmonogram nákupu stíhaček F-35. Zdroj: Ministerstvo obrany

Ministerstvo vytváří rezervy kvůli možným výkyvům dolaru

Stěžejní část nákupu stíhaček bude financována v amerických dolarech, a to v dlouhodobém horizontu, takže je nutné počítat s kurzovými riziky.

„Ke stanovení ceny v Českých korunách byl využit kurz platný v době zpracování materiálu pro vládu v červenci 2023, respektive z Makroekonomické prognózy Ministerstva financí ČR vydané v srpnu 2023 na období do roku 2026. Nicméně ministerstvo obrany k zajištění řízení kurzových rizik vytváří rezervu pro možné výkyvy kurzu amerického dolaru až do výše 23,50 korun za 1 dolar (desetiletý průměr kurzu je na úrovni 22,50 korun za 1 dolar),“ stálo v ministerském materiálu pro členy sněmovního výboru pro obranu.

Zároveň byla za účelem snížení měnového rizika projektu s ministerstvem financí dojednána spolupráce k pravidelnému nákupu dolarů. Pro výpočet výše a doby splatnosti DPH byly zohledněny předpokládané termíny dodávek. Součástí návrhu kontraktu s USA je vyjednaný splátkový kalendář, který zahrnuje přímé platby v dolarech do USA v jednotlivých letech po dobu trvání kontraktu.

Celkový odhad výdajů na pořízení systému F-35A Lightning II zahrnuje:

 cenu z návrhu kontraktu s USA (letouny a související příslušenství, služby a munice) v hodnotě 4,999 miliardy dolarů (při kurzu 21,2 korun za 1 USD) tj. 105,9 miliard korun;

 cenu souvisejících výdajů v ČR (nemovitá infrastruktura a související odvody DPH)
v hodnotě 40,9 miliard korun;

 kurzovou rezervu ve výši 13,9 miliard korun.

Karta strategického projektu F-35. Zdroj: Ministerstvo obrany

Gripeny i F-35 zkonzumují do roku 2036 téměř 316 miliard

Kabinet Petra Fialy (ODS) minulý týden rozhodl, že na udržení a rozvoj českého nadzvukového letectva bude do roku 2036 vyčleněno 215,8 miliard korun. Kromě nákupu 24 letounů páté generace F-35 za 150 miliard korun, který vláda schválila na konci září, tato suma zahrnuje i náklady na pronájem aktuálně používaných švédských stíhaček Gripenů.

Program s názvem Udržení a rozvoj schopností nadzvukového letectva II definuje maximální rámec pro plánované výdaje na české nadzvukové letectvo do roku 2036, částka 215,8 miliardy korun zahrnuje pronájem Gripenů do roku 2035, nákup 24 letounů F-35 nebo výdaje na výstavbu nemovité infrastruktury. Celková částka nesmí být překročena, nemusí být ale celá vyčerpána.

Americké letouny 5. generace nahradí 14 pronajatých stíhaček JAS-39 Gripen a do budoucna i 24 letounů L-159. Celkové náklady na pořízení a provoz stíhaček F-35 do konce jejich životnosti v roce 2069 odhaduje ministerstvo obrany na 322 miliard korun.

První stroje pro Českou republiku mají být hotové v roce 2029, všech 24 strojů by měla armáda získat do roku 2035.

Česká republika zároveň jedná se Švédskem o prodloužení pronájmu 14 Gripenů na přechodné období do roku 2035. Jejich pronájem za 1,7 miliardy ročně končí v roce 2027.

Jan Hrbáček