Pomalu se blíží letní prázdniny, ale poslanci prozatím pokračují v předkládání nových právních úprav, které mohou přinést změny v různých oblastech života a jako vždy o předložených tiscích informujeme naše čtenáře v dalším vydání Monitoru sněmovních tisků. Do dolní komory tentokrát zamířil třeba zákon o státních svátcích, který by měl přinést připomínku vpádu vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968 do českých kalendářů. Poslanci se opět po čase budou zabývat zprávou o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí, kterou v pravidelných intervalech připravuje Národní rozpočtová rada. Zrušení povinné maturity z matematiky by se mohli dočkat studenti v případě, že projde Piráty předložená novela školského zákona. MF by rádo více vybralo na daních a tak přichází další daňový balíček, který zdaňuje výhry z hazardu a zvyšuje některé spotřební daně. Silou Ústavy by chtěli komunisté chránit přírodní zdroje zejména vodu.

Novela zákona o státních svátcích

Jiří Mihola a dalších 87 poslanců napříč politickým spektrem předkládají návrh novely zákona o státních svátcích. Předkladatelé si přejí zavedení nového významného dne k datu 21. srpna. „Noc z 20. na 21. srpna 1968 patří k nejtragičtějším datům naší moderní historie. Bezdůvodný vpád vojsky Varšavské smlouvy znamenal nejen konec demokratizačních a humanistických snah o reformu socialistického systému v Československu, ale také značné oběti na životech nevinných civilistů. Proto by tento den měl být připomínán jako památka těchto nevinných obětí,“ uvádí Jiří Mihola k zařazení nového významného dne, jež by měl nést název: Památný den obětí invaze a následné okupace vojsky Varšavské smlouvy.

Projde to? Jedná se především o symbolický akt a vzhledem k počtu podpisů se dá očekávat, že změna bude přijata a již od následujícího roku bude považován začátek okupace Československa oficiálně jako významný den.

[mn_protected]

Zpráva o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí – červen 2019

Národní rozpočtová rada po půl roce předkládá poslancům další zprávu o udržitelnosti veřejných financí. O zprávě jsme informovali v článku Národní rozpočtová rada: státní dluh by mohl v roce 2068 dosahovat 230% HDP. „Zásadní novou informaci představuje aktuální demografická projekce Českého statistického úřadu (dále jen „ČSÚ“) publikovaná v listopadu 2018. Čerstvá demografická projekce se promítá do příjmové i výdajové strany veřejných financí v různých strukturálních průřezech,“ uvádí se ve zprávě ohledně změn, kterých se dočkala tato aktualizovaná verze. Vzhledem k tomu, že se jedná o výhled na příští desetiletí samotné vyznění zprávy a závěry jsou obdobné, jako ve zprávě v listopadu 2018.

Novela školského zákona

Do Poslanecké sněmovny míří další novela školského zákona. Jen za poslední měsíc se jedná o třetí návrh, který má ambice měnit poměry ve školství. Tentokrát se jedná o Pirátský návrh, který by v případě schválení přinesl hned několik významných změn. Piráti by chtěli, aby studenti, kteří studují 4letý maturitní obor nebo na víceletých gymnáziích, byli z pohledu zákona bráni jako osoby se středoškolským vzděláním, i když neuspějí u maturitní zkoušky. „Cílem předkládaného návrhu je umožnit neúspěšným maturantům získat doklad o dosažené střední úrovni vzdělání, pokud úspěšně ukončí poslední ročník studia maturitního oboru. Dokladem o úspěšném zakončení studovaného oboru je vysvědčení žáka z posledního ročníku. Takto dosažená úroveň vzdělání bude z hlediska zákona ekvivalentní úrovni, jíž lze v současnosti dosáhnout ukončením vzdělávacího programu v délce 1 roku nebo 2 let denní formy vzdělávání a složením závěrečné zkoušky,“ uvádějí k důvodům návrhu Piráti a slibují si, že změna přinese pro tyto studenty větší možnost uplatnění na trhu práce. V další části návrhu předkladatelé chtějí zrušit povinnou maturitu z matematiky a ponechat volbu na studentovi, zda si matematiku zvolí. V poslední řadě pak novela přináší v oblasti vyhodnocování písemných prací a ústních zkoušek z českého jazyka a literatury a z cizího jazyka. Hodnocení těchto prací by se mělo vrátit do kompetencí jednotlivých škol. „Navrhované změny posílí roli škol a umožní posílení zpětné vazby hodnotícího učitele směrem k žákovi. Tento krok lze vnímat jako navrácení důvěry školám. Učitelé mohou své žáky hodnotit s větší znalostí jejich potenciálu i v kontextu výsledků dosahovaných v průběhu studia. Vyšší pracovní nasazení pedagogů spojené s hodnocením písemných prací nelze zaměňovat s nárůstem administrativy. Administrativní zátěž se naopak sníží, neboť nebude nutné zajišťovat odesílání písemných prací žáků na Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání,“ uvádí se v důvodové zprávě předložené novely.

Projde to? K zákonu zatím nedorazily žádné připomínky ani k jeho obsahu nezaujala stanovisko vláda. V poslední době, jak jsme naše čtenáře v předchozích Monitorech sněmovních tisků informovali, dorazila do sněmovny řada novel s cílem přinést změny ve školském zákoně a nabízí se otázka, jestli by nebylo lepší vést odbornou diskuzi a předložit komplexní novelu s co největší podporou napříč politickým spektrem. Možnosti úspěchu tohoto návrhu jsou pravděpodobně velmi malé, ale je možné, že některé z navrhovaných změn projdou v rámci jiné novely.

Smlouva mezi Českou republikou a Argentinskou republikou o vzájemné správní pomoci v celních otázkách

Ministerstvo financí předkládá poslancům k vyslovení souhlasu s ratifikací smlouvy mezi ČR a Argentinou o vzájemné správní pomoci v celních otázkách. Vláda vyslovila souhlas s touto smlouvou usnesením číslo 705 již 31. října 2018 a oboustranně podepsána byla 6. března 2019 v Buenos Aires. „Vzhledem k narůstající potřebě mezinárodní spolupráce mezi celními orgány v boji proti porušování celních předpisů a skutečnosti, že celní správy České republiky a Argentinské republiky nemají v současnosti žádný právní nástroj, který by jim umožňoval účinně spolupracovat při předcházení a šetření porušení celních předpisů, se celní správy smluvních stran dohodly na tom, že předloží svým vládám návrh na uzavření Smlouvy,“ uvádí ministerstvo k předložené smlouvě. Dohoda počítá se vzájemným výměnu informací ohledně pravosti písemností a vzájemnou spolupráci při šetření a ověřování. Celní orgány si také budou vyměňovat informace a zkušenosti zejména v oblasti boje s nezákonným obchodem s omamnými a psychotropními látkami.

Novela Ústavy ČR

Komunisté by chtěli změnit Ústavu. Její silou by rádi chránili vodu a ostatní přírodní bohatství. „Voda, jakož i ostatní přírodní zdroje a přírodní bohatství je ve vlastnictví České republiky. Česká republika chrání a zvelebuje toto bohatství a je povinna zajistit ochranu a šetrné využívání vody jako základní životní potřeby i ostatních přírodních zdrojů a přírodního bohatství ve prospěch svých občanů a následujících generací,“ uvádí no znění článku 7, který doposud konstatoval, že by stát měl dbát o ochranu a šetrné využívání. Předkladatelé zároveň v odstavci 2 odkazují, že způsob ochrany bude stanoven zákonem, ten však komunisté prozatím nepředložili.

Projde to? Poslanci z řad KSČM by chtěli ústavní silou chránit přírodní zdroje, ale vzhledem k tomu, že pod změnou jsou podepsáni pouze její poslanci, tak je dosti nepravděpodobné, že ústavní většinu pro schválení změn budou hledat jen dost těžko, navíc bez předložení právní normy, která má způsobům ochrany dát jasnější obrysy.

Vládní daňový balíček

Do dolní komory Parlamentu ČR míří návrh Ministerstva financí, který přináší změny v oblasti daní. Změnou by měl projít třeba zákon o dani z nemovitých věcí, který rozšiřuje nebo spíše zpřesňuje osvobození o daně pro pozemky, kde se nalézají ekologicky významné prvky. Úpravou prošel i zákon o daních z příjmů. Nově budou zdaněny veškeré výhry plynoucí z hazardu, včetně Účtenkové loterie, budou nově podléhat 15% dani z příjmu. Zákon o dani z příjmu také nově definuje nový způsob určování přírůstku a úbytku rezerv v pojišťovnictví. Zvýšit by se měly i některé spotřební daně. Daň z lihu by měla vzrůst přibližně o 13 %, výrazně se zvedají i spotřební daně z tabáku a to jak toho klasického tak i nahřívaného. Nově bude také zrušeno osvobození od spotřební daně u zemního plynu spotřebovaného domovními kotelnami.

Projde to? Zákon právě prochází připomínkovým řízením a v rámci něj zaznívají z jednotlivých rezortů zejména stanoviska bez připomínek, což značí, že zákon bude mít zřejmě v rámci koalice dveře otevřené a dá se očekávat, že vláda bude s návrhem souhlasit a že zákon bude vládní koalicí a KSČM úspěšně protlačen Poslaneckou sněmovnou.

[/mn_protected]

Michal Ožuch