Společnost VIVE Arts, která buduje kompletní ekosystém pro digitální umění, spustila novou platformu pro obchod s uměním. 17. prosince se ve spolupráci s Muchovou nadací uskuteční inaugurační prodej Timeless Mucha, který přinese celosvětovému publiku ikonická secesní díla a ilustrace Alfonse Muchy v podobě NFT. Prodej se koná u příležitosti zahájení výstavy Mucha to Manga – The Magic of the Line, kterou pořádá Muchova nadace v Tchaj-peji. Po dobu trvání výstavy budou probíhat měsíční edice NFT, které vyvrcholí speciální aukcí v dubnu 2022.

Společnost VIVE Arts oznámila vznik nové globální platformy pro obchodování v sektoru umění a kultury, Tato platforma představuje další etapu vývoje VIVE Arts, která využívá nejnovější technologie k vybudování kompletního ekosystému pro digitální umění a podporuje umělce a instituce při tvorbě, vystavování a prodeji převratných uměleckých děl a zážitků, které oslovují globální publikum jak fyzicky, tak online.

Zahajovací prodej se uskuteční v pátek 17. prosince a v rámci rozsáhlé spolupráce s Muchovou nadací nabídne NFT kultovních secesních děl slavného českého umělce Alfonse Muchy (1860-1939). Prodej, pojmenovaný Timeless Mucha, bude probíhat současně s otevřením výstavy Mucha to Manga – The Magic of the Line v Tchaj-peji, kterou pořádá Muchova nadace, a po dobu trvání výstavy budou každý měsíc uvedeny nové série NFT, které budou v závěru předmětem speciální aukce.

„Jsme potěšeni, že jsme spustili naši novou globální platformu pro obchodování s uměním, která je dalším krokem ve vývoji společnosti VIVE Arts při budování uceleného ekosystému, který má posílit bohatý, rostoucí svět digitálního umění, říká Celina Yeh, výkonná ředitelka společnosti VIVE Arts. „Prostřednictvím této platformy chce VIVE Arts posunout naši podporu umělců a institucí na vyšší úroveň a otevřít nové příležitosti pro digitální kreativitu, inovace a propojení pomocí blockchainových technologií. Jsme nadšeni, že můžeme pokračovat ve spolupráci s Muchovou nadací v rámci první série prodejů VIVE Arts, která zve celosvětové publikum k objevování pozoruhodné sbírky této nadace a získávání oblíbených uměleckých děl Alfonse Muchy v podobě NFT,“ dodává. 

„Můj pradědeček Alfons Mucha byl srdcem inovátor,“ uvádí Marcus Mucha, výkonný ředitel Nadace Mucha. „Kromě toho, že vytvořil secesi, první skutečně globální designové hnutí na světě, žil svůj život na pomezí umění a technologie a v jeho pařížském ateliéru proběhly první experimenty bratří Lumiérů v oblasti kinematografie. Jsme rádi, že můžeme pokračovat v partnerství s VIVE Arts a spolupracovat s jejich vizionářským týmem. Společně můžeme pokračovat v Alphonsově uměleckém odkazu v nových uměleckých formách – formách, jejichž možnosti by ho nepochybně fascinovaly.“

Platforma VIVE Arts

Nová platforma pro digitální obchodování s uměním bude kombinovat zkušenosti VIVE Arts v sektoru kultury s technologií blockchain a odbornými znalostmi společnosti HTC v tomto odvětví. Společnost VIVE Arts byla založena v roce 2017 a během posledních pěti let tento umělecko-technologický program spolupracoval s předními mezinárodními umělci a institucemi na změně způsobu, jak vnímat umění a kulturu, a využíval nové digitální tvůrčí postupy k posouvání hranic uměleckého vyjádření a navazování kontaktů s novým publikem po celém světě. Prostřednictvím této nové platformy VIVE Arts rozšíří své zaměření a umožní umělcům a tvůrcům prozkoumat neomezené možnosti blockchainových technologií a demokratizovat přístup k rychle se měnícímu a stále složitějšímu světu digitálního umění.

VIVE Arts bude nyní moci podporovat své partnery po celou dobu tvůrčí cesty od experimentování s novými uměleckými formami přes předvádění špičkového umění a zážitků v muzeích, na kulturních akcích nebo online až po zajištění uměleckého díla v blockchainu a jeho prodej. Tuto novou etapu rozvoje VIVE Arts bude řídit výkonná ředitelka Celina Yeh spolu s nově jmenovanými kurátorkou Victorií Ivanovou a vedoucí oddělení globálních partnerství Leigh Tannerovou.

Platforma s intuitivním a uživatelsky přátelským designem zve milovníky umění, zavedené sběratele i nové kupce k prozkoumání kurátorského výběru rozmanitých digitálních děl slavných i začínajících umělců. Bude obsahovat projekty speciálních spoluprací s umělci, nově získaná umělecká díla a série NFT vytvořené ve spolupráci s významnými institucemi po celém světě, včetně Nadace Mucha v Praze a Serpentine v Londýně, dále pak z nadcházející výstavy Dominique Gonzalez-Foerster, Chi Wen Gallery v Tchaj-peji a platformy dslcollection, Photography of China a Radiance VR, přičemž další partneři budou postupně představováni.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je 193553593-776547936223125-2687791612818777902-n-1024x671.jpg.
Cyklus Slovanská epopej tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let Foto: Hlavní město Praha

Cílem VIVE Arts je podpora umělců a institucí a svou platformu vyvinula tak, aby splňovala klíčové priority a požadavky kulturního sektoru. Její specializované interní týmy pro styk s umělci, umělečtí poradci a techničtí pracovníci nabízejí na míru šitou komplexní pomoc s cílem budovat dlouhodobé vztahy, které podporují inovace a obohacují svět digitálního umění.

S cílem zjednodušení trhu s digitálním uměním pro tvůrce i sběratele zahrnuje platforma flexibilní a přizpůsobitelné možnosti, které umožňuje robustní technologická infrastruktura a vlastní technické znalosti zaměstnanců VIVE Arts. Platforma může ukládat všechny formy digitálního umění, včetně VR, AR a XR děl, a tvůrci si sami mohou zvolit počet edicí NFT a formát jejich prodeje, přičemž k platbě jsou přijímány fiat i krypto měny. V zájmu vytvoření udržitelnější budoucnosti digitálního umění bude VIVE Arts kromě Etherea poskytovat energeticky šetrnější alternativní blockchainy Proof of Stake (PoS) a Proof of Stake Authority (PoSA). Umělci a instituce budou mít prospěch z každého prodeje a VIVE Arts pracuje se špičkovými systémy šifrování, zabezpečení a ověřování, aby zajistila bezpečné, bezproblémové a vysledovatelné transakce. VIVE Arts se bude také dále vyvíjet a platforma bude integrována do metaverze, což uživatelům umožní ponořit se a prozkoumat umělce, umělecká díla a zážitky uvnitř tohoto virtuálního světa.

Timeless Mucha je kolekce děl Alfonse Muchy, které se ve světové premiéře představí v podobě NFT. Kolekce zahrnuje ikonická secesní díla a ilustrace Alfonse Muchy včetně nejoblíbenějších obrazů Muchy: Dáma s kaméliemi (La Dame aux Camelias), Zamyšlení (Reverie) a série dekorativních panelů Umění: Malířství, poezie, tanec a hudba. Následovat bude např. Zvěrokruh, série Měsíc a hvězdy, Job a divadelní plakát k filmu Gismonda.

Každý měsíc bude uvedena nová série NFT, které vyvrcholí speciální dvoutýdenní aukcí v dubnu 2022. Aukce připomene 110. výročí dokončení prvních tří obrazů Muchova monumentálního cyklu Slovanská epopej. V roce 2019 vznikly dvě NFT Slovanské epopeje, které pocházejí z dílny renomovaného digitálního studia Nexus Studios v Londýně. Ohromující VR dílo oživuje intenzivní svět představený na prvním plátně Slovanské epopeje Slované v pravlasti a zve diváky, aby se vnořili do Muchovy představivosti a niterně prožili emocionální hloubku jeho tvorby.

Taktéž jedno NFT Slovanské epopeje bude nabídnuto k prodeji. Unikátní spojení Nadace Mucha a VIVE Arts okomentoval Marcus Mucha, výkonný ředitel Nadace Mucha: „Můj pradědeček Alfons Mucha byl srdcem inovátor. Kromě toho, že stál u zrodu secese, prvního skutečně globálního designového hnutí na světě, žil svůj život na pomezí umění a technologie a v jeho pařížském ateliéru proběhly první experimenty bratří Lumiérů v oblasti kinematografie. Jsme rádi, že můžeme pokračovat v partnerství s VIVE Arts a spolupracovat s jejich vizionářským týmem. Společně můžeme pokračovat v Alfonsově uměleckém odkazu v nových uměleckých formách – formách, jejichž možnosti by ho nepochybně fascinovaly.“

(epa)