Tuhá zima opět zvýšila závislost Evropy na dovozu zemního plynu z Ruska. Plynárenský koncern Gazprom podle předběžných čísel v prvním čtvrtletí meziročně zvýšil dodávky na evropské trhy o 30,7 procenta, dodal celkem 53 miliard metrů krychlových. V březnu dokonce padl historický rekord, když se objem dodávek vyšplhal na 18,2 miliardy kubíků.
Největší objemy směřovaly plynovodem Nord Stream do Německa a odsud do dalších zemí včetně České republiky. Po očekávaném letošním dokončení potrubí Nord Stream 2 se můžeme „těšit“ na další skokový růst importu ruského plynu. Největší nárůst v procentním vyjádření se však podle webu RT.com odehrál v případě Rumunska, Srbska a Bulharska. Tady Gazpromu pomáhá nová větev plynovodu Turkish Stream, která mu umožnila zvýšit dodávky na balkánské trhy.
Aby toho nebylo málo, současně rostou i dodávky ruského plynu ve zkapalněné podobě. Jak Evropská komise uvedla ve své Čtvrtletní zprávě o trhu s plynem, ve čtvrtém kvartálu loňského roku se podíl Ruska na dovozu plynu do zemí EU zvýšil na 53 procent (nejvíc od prvního čtvrtletí 2019). Z toho 49 procent připadá na potrubní cestu a čtyři procenta na zkapalněný zemní plyn (LNG). Ten směřuje hlavně do přístavních terminálů ve Francii, Španělsku, Belgii a Nizozemsku.
Přitom ještě před pár měsíci to vypadalo, že Rusové na evropském trhu ztrácejí pozice. Jak na počátku ledna přiznal generální ředitel Gazpromu Alexej Miller, objem vývozu mimo bývalý Sovětský svaz se loni propadl o 20 miliard na 179 miliard metrů krychlových. Po očištění o rostoucí vývoz do Turecka a Číny vycházel ještě horší výsledek: dodávky do zemí EU meziročně klesly o 18 procent.
Mohlo by vás zajímat
Letos už je Gazprom opět na vzestupu. Pomáhá mu postupné omezování těžby v Nizozemsku i dalších státech EU. Na druhou stranu čelí rostoucí konkurenci na trhu s LNG. Tady prvenství v loňském roce získaly Spojené státy s objemem dovozu 18,8 miliardy kubíků, těsně za ním je Katar (18 miliard) a Rusko (17 miliard). Mezi další významné dodavatele LNG na evropské trhy patří Alžírsko a Nigérie. Letos v březnu k nim přibyl Egypt, který spustil export z nového přístavu Damietta.
Při spárování dodavatele a odběratele LNG hraje na západě hlavní roli ekonomika, v zemích bývalého východního bloku do toho vstupuje i politika. Polsko, Litva a Chorvatsko proto importují LNG hlavně z Kataru a Spojených států, kapalný plyn z Ruska zde nemá šanci.
David Tramba