INZERCE

Virtuální realitu pro výcvik vojáků dodává VR Group už 25 let. Foto: VR Group

Virtuální realitu pro výcvik vojáků dodávají už 25 let. Teď čeká VR Group simulátor nových bojových vozidel pěchoty

Společnost VR Group už brzy čeká další významná zakázka. Ve spolupráci se švédským výrobcem BAE Systems Hägglunds bude realizovat kompletní výcvikový systém pro bojová vozidla pěchoty CV90. Dceřiná společnost státního podniku LOM PRAHA, která je nejvýznamnějším ryze českým dodavatelem pozemních a leteckých výcvikových simulátorů pro českou armádu, má teď před sebou i velké příležitosti ve vývoji výcvikových systémů pro příslušníky ozbrojených sil v digitálním světě.

„Dlouhodobé partnerství s českou armádou dává pro firmu našeho zaměření smysl. Osobně věřím, že potřebuje a bude čím dál více potřebovat služby v oblasti využití a integrace moderních technologií, zejména s ohledem na nedávno představené cíle ministerstva obrany,“ podotýká předseda představenstva VR Group Vít Ryška. A dodává, že důležité je to právě proto, že digitální svět se stále více uplatňuje na reálném bojišti. „Pro obranu proti hrozbám 21. století je důležité pochopit moderní technologie typu dronů, pokročilého elektronického boje, či umělé inteligence. Naše simulátory vojákům přesně tuto zkušenost nabízejí – mohou si na vlastní kůži vyzkoušet digitální svět, aby pak v tom reálném nebyli zaskočeni, ” dodává.

VR Group dále ve spolupráci s Aero Vodochody Aerospace dodává řešení pro syntetický pozemní výcvik pro letoun L-39NG. Intenzivně spolupracuje se švédskou firmou BAE Systems Hägglunds na zajištění kompletního výcvikového systému pro bojové obrněnce CV90, které pro svoje potřeby získá i Armáda ČR. Dalším významným projektem jsou subdodávky a provoz simulátoru vrtulníku AH-1 v součinnosti s americkým výrobcem Bell i spolupráce na přípravě a dodávkách simulačních systémů pro další významné projekty AČR.

„Vývoj a dodávka komplexního výcvikového systému pro obrněná vozidla pěchoty CV90 je jednou z našich nejvýznamnějších zakázek vůbec. Stejně jako u jakékoliv jiné techniky platí, že výcvik obsluhy začíná právě v simulovaném prostředí, kde si vojáci mohou vyzkoušet vše od řízení, přes velení a komunikaci, až po krizové situace, do kterých se mohou na bojišti dostat,” vysvětluje Ryška. I pro další kvalitní výcvik pro operace na současném moderním bojišti jsou simulace nesmírně důležité. „Takto složité prostředí se už pomocí cvičení s reálnou technikou nedá plnohodnotně a efektivně vytvořit,” dodává.

Firma se zapojuje do řady misí

VR Group je dlouhodobě předním českým vývojářem a dodavatelem simulačních a výcvikových technologií. Jejím hlavním partnerem je Armáda ČR, nicméně firma spolupracuje i s dalšími subjekty v oblasti obrany a bezpečnosti. Společnost má tři divize – divize AIR je určena pro letecké výcvikové systémy, GROUND pro systémy pro pozemní výcvik a LIVE pro systémy živé simulace a virtuální střelnice. Za čtvrtstoletí její existence se jako produktová vlajková loď vyprofilovaly simulátory pro kolektivní výcvik leteckých a pozemních sil. Má za sebou zapojení do úspěšných výcvikových misí v tuzemsku, ale i jinde v Evropě, Americe, Asii a Africe. 

VR Group byla založena v roce 1998, kdy vznikla spojením několika technologických start-upů věnujících se využití technologií virtuální reality. „Založení bylo logickým vyústěním spolupráce lidí, kteří se virtuálním technologiím pro vojenství věnovali a kteří v nich viděli velký potenciál rozvoje. Někteří z nás se se svými projekty zúčastnili přelomového veletrhu INVEX v roce 1994, kde jsme vůbec poprvé veřejnosti představili systémy virtuální reality, stejně tak jako o rok později na vojenském a obranném technologickém veletrhu IDET,“ vzpomíná Ryška.

Virtuální realitu pro výcvik vojáků dodává VR Group už 25 let. Foto: VR Group

Ve stejné době začala česká armáda klást zvýšený důraz na budování výcvikové doktríny založené na využití simulačních technologií. Společnost se tak po svém založení zapojila jako systémový integrátor do projektu budování Centra simulačních a trenažérových technologií (CSTT) v Brně a ve Vyškově. Od roku 2004 VR Group přešla do plného vlastnictví státního podniku LOM PRAHA, jehož zřizovatelem je ministerstvo obrany. 

Zásadní byl pro společnost rok 2009, kdy došlo k fúzi se společností Hexagon, díky čemuž VR Group  rozšířila své produktové portfolio o vývoj a dodávky leteckých simulátorů. Od té doby jsou výcvikové systémy pro vzdušné síly jednou z jejích hlavních aktivit. 

Jedním z nejvýznamnějších projektů v této oblasti byla dodávka Taktického simulačního centra v Pardubicích v roce 2011. Právě toto centrum, které je součástí Centra leteckého výcviku ve vlastnictví LOM PRAHA se na výcvik pro potřeby operací taktického letectva specializuje. 

V roce 2018 bylo uzavřeno neméně důležité strategické partnerství s českým výrobcem proudových letounů Aero Vodochody Aerospace. Spolupráce mezi výrobcem letounu L-39NG a společnosti VR Group poskytuje ideální prostředí pro tvorbu pokročilého simulačního výcvikového systému s využitím nejmodernějších technologií. 

(mig)