INZERCE

Úřad v analýze poukázal na to, že velkoobchodní cena dat za jeden přenesený MB v období 2015 až 2020 byla vždy vyšší nebo minimálně rovna ceně maloobchodní. Foto: Pixabay

Virtuální mobilní operátoři mohou jen těžko konkurovat těm síťovým. ČTÚ přišel s návrhem řešení a otevřel veřejnou konzultaci

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) po výzvách směrem k veřejnosti i k odbornému sektoru obdržel ve veřejné konzultaci k návrhu Analýzy velkoobchodního trhu přístupu k mobilním službám neobvykle mnoho stanovisek, připomínek, reakcí a podnětů. Negativní přitom byly jen jednotky. Vypořádat se je chystá do 9. listopadu 2021. Analýza potvrdila dosavadní závěr úřadu, že tento trh je vhodný pro takzvanou ex ante regulaci. Závěry analýzy předloží Evropské komisi.  

Analýza odhalila společnou významnou tržní sílu mobilních operátorů. Úřad proto přišel s nápravnými opatřeními. Mezi nejdůležitější patří povinnost umožnit přístup k velkoobchodním mobilním službám virtuálním operátorům, a to za cenu, která jim umožní replikovat nabídky mobilních síťových operátorů a soutěžit s nimi na trhu. 

Ve veřejné konzultaci získal úřad téměř 160 vyjádření. Kromě tří mobilních síťových operátorů se vyjádřily i čtyři asociace sdružující virtuální operátory působící v České republice a mezinárodní organizace MVNO Europe. 

Čeká se na schválení komise

Názory k výsledkům analýzy za spotřebitele prezentovaly tři spotřebitelské organizace – Sdružení českých spotřebitelů, Sdružení obrany spotřebitelů Moravy a Slezska a dTest. Svoje vyjádření zaslalo také 148 ostatních operátorů, pro které má možnost poskytovat mobilní služby zásadní dopad do portfolia jimi nabízených služeb. Reakce úřad postupně zpřístupňuje na webových stránkách úřadu zde.

„Tolik podnětů, stanovisek a připomínek jsme ještě nikdy neměli. Mimo jiné se nám ozvaly i spotřebitelské organizace, což nás velice těší. Dokazuje to, že jde o skutečně významné téma napříč celým trhem. Budeme doufat, že i Evropská komise bude mít na nutnost regulace stejný názor jako my,“ uvádí předsedkyně Rady Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková.

Bez regulace to nepůjde

Úřad v analýze poukázal na to, že velkoobchodní cena dat za jeden přenesený MB v období 2015 až 2020 byla vždy vyšší nebo minimálně rovna ceně maloobchodní. V roce 2020 dosáhla průměrná maloobchodní cena 1 MB přenesených dat úroveň přibližně 0,05 korun bez DPH a průměrná velkoobchodní cena úroveň 0,09 korun bez DPH. 

Zdroj: ČTÚ

Velkoobchodní cena tedy činila téměř dvojnásobek maloobchodní ceny. To znamená, že virtuální operátoři nemohou ziskově replikovat a svým zákazníkům nabídnout prakticky žádný z maloobchodních tarifů zahrnující objem dat nad 2 GB nabízený operátory síťovými.

Jeden z dílčích závěrů analýzy konstatuje, že danému dni a ani ve střednědobém výhledu následujících pět let nelze bez regulačního zásahu očekávat zásadní změnu v míře efektivní hospodářské soutěže na velkoobchodním ani podřazeném maloobchodním trhu mobilních služeb.

Tři velcí operátoři

Opatření jsou navrhována pro všechny tři mobilní síťové operátory – O2 Czech Republic, T-Mobile Czech Republic a Vodafone Czech Republic.

„Důležitým milníkem byl okamžik, kdy T-Mobile vypověděl smlouvy vícero virtuálním operátorům. Jejich existence obecně není v situaci, kdy je velkoobchodní cena mobilních dat výrazně vyšší než maloobchodní, dlouhodobě ekonomicky možná. Máme zprávy, že podnikání mnohých z nich je v blízké době přímo ohroženo,“ uzavírá Hana Továrková.

(ede)