Čtvrtek, 24. června, 2021

Vinaři vyprodukují z loňské úrody 725 tisíc hl vína. Pokryje to jen třetinu české spotřeby

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Loňský rok se českým – hlavně tedy moravským – vinařům mimořádně vydařil. Sklizeno bylo celkem 90 376 tun hroznů révy vinné, což je o 33 procent více než v roce 2019. Z loňské úrody se vyrobí okolo 725 tisíc hektolitrů vína. To se může zdát jako velké množství, ale stačí to jen na pokrytí jedné třetiny tuzemské spotřeby.

Podle studie, kterou s využitím dat Svazu vinařů, Českého statistického úřadu a dalších zdrojů zpracoval analytik České spořitelny Tomáš Kozelský, dosahuje aktuální plocha osázených vinic 17 925 hektarů. Naprostá většina, konkrétně 16 957 hektarů, se nachází na území Jihomoravského kraje. Působí zde taktéž většina z 16 541 evidovaných pěstitelů vinné révy. Ostatní moravské a české kraje mají jen okrajovou roli.

Loňská sklizeň více než 90 tisíc tun hroznů sice výrazně překonala nevydařený rok 2019, avšak zaostala za rokem 2018 (sklizeň 103,7 tisíce tun hroznů). Odhadovaná produkce vína z loňské sklizně (725 tisíc hl) překonává desetiletý průměr (630 tisíc hl) a v novodobé historii České republiky představuje čtvrtý nejlepší výsledek. Více vína se u nás vyprodukovalo pouze v letech 2007, 2008 a 2018.

Analýza České spořitelny též poukázala na módní vlivy, které na obor vinařství působí. V posledních pěti letech vinaři vysazovali hlavně odrůdy Ryzlink rýnský, Rulandské šedé a Chardonnay, naopak redukovali vinohrady osazené odrůdami Svatovavřinecké, Müller Thurgau a Frankovka. Celková plocha s modrými odrůdami se během pěti let zmenšila o 404 hektarům, naopak bílé odrůdy zaznamenaly nárůst plochy o 628 hektarů.

Vývoj produkce vína v České republice: Zdroj: analýza ČS / Svaz vinařů

Jak dále studie uvádí, v loňském roce došlo k navýšení dovozu vína do České republiky o 100 tisíc na 1,48 milionu hektolitrů. Ve finančním vyjádření se jedná o 5,5 miliardy korun. Na této hodnotě se nejvíce podílely výdaje za dovezené víno z Itálie (1,35 miliardy korun), následuje Německo (888 milionů korun, vesměs se však jedná o reexport), Francie (845 milionů korun) a Maďarska (589 milionů).

Spotřeba vína se podle údajů ČSÚ v posledních letech příliš nemění, v posledních deseti letech kolísala okolo 20 litrů na jednoho obyvatele České republiky. Co se týká objemu dovozu v hektolitrech, v posledních pěti letech výrazně klesl dovoz španělského vína, naopak největší růst vykazují importy z Maďarska.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter