Vildumetzová letos skončí v čele Karlovarského kraje, je těhotná

Předsedkyně Asociace krajů Jana Mračková Vildumetzová při projevu na XVI. Sněmu svazu města a obcí, při jehož příležitosti zasedala i Rada Asociace. Foto: ED- Jiří Reichl

Jana Mračková Vildumetzová (ANO) se do konce roku vzdá funkce hejtmanky Karlovarského kraje. Důvodem je těhotenství šestačtyřicetileté političky. Hejtmanka to uvedla na svém facebookovém profilu. Podle serveru Deník.cz se Mračková Vildumetzová vzdá i vedení Asociace krajů a zůstane pouze poslankyní.

„Rozhodla jsem se, že nejpozději do konce roku předám funkci hejtmanky. V čele našeho kraje musí stát někdo, kdo se mu může věnovat 24 hodin denně,“ oznámila hejtmanka na sociálních sítích.

Vildumetzová se vedení kraje chtěla vzdát už loni v únoru. Volby v roce 2017 ji totiž vynesly do Sněmovny a širší vedení ANO tehdy své hejtmany, kteří se stali zároveň poslanci, vyzvalo, aby si vybrali jednu z funkcí. Později si to rozmyslela, hlavně proto, že byla 11 hlasy zvolena předsedkyní Rady Asociace krajů ČR, což označila za pozici významnou a prestižní.

Nového hejtmana Karlovarského kraje budou zastupitelé podle informací Deniku.cz volit na mimořádném zastupitelstvu 11. listopadu. Hejtmanem by se mohl stát buď krajský náměstek Petr Kubis (ANO), není ale vyloučena ani nominace krajského náměstka Martina Hurajčíka (ANO), píše server.

„Práce pro kraj se nevzdávám, v krajské radě bych ráda zůstala. Úkolů zůstává hodně, chtěla bych třeba dokončit zahájení obnovy Císařských lázní a sestavit zodpovědný krajský rozpočet na rok 2020. To je jen ale zlomek toho, co jsme rozpracovali. Proto, pokud budu moci, chci pomoci. Přednost ale nyní má moje rodina,“ sdělila webu Mračková Vildumetzová, která je hejtmankou od roku 2016. Za Jana Mračka se provdala loni v srpnu.

Mračková Vildumetzová není první hejtmankou, která ve vyšším věku čeká dítě. Letos v březnu se tehdy osmačtyřicetileté středočeské hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové (ANO) narodila dcera Ema. Pokorná Jermanová se funkce v čele kraje nevzdala, do práce se vrátila zhruba po šestinedělí.

-čtk-