Vídeň byla poradenskou společností Mercer vyhlášena jako nejlepší město k životu. V konkurenci dalších více než dvou stovek měst obsadila první místo žebříčku už podesáté v řadě.
Rakouská metropole je mezi turisty oblíbená zejména díky svým kulturním památkám, historii srdce jednoho z největších evropských impérií nebo klasické hudbě. Poradenská společnost Mercer ji podle svého indexu kvality života vyhodnotila jako nejlepší místo pro život. Vídeň nepoznala porážku dlouhých deset let.
Hned za Vídní se umístil švýcarský Curych následovaný trojicí měst na třetím místem: Aucklandem, Vancouverem a Mnichovem. Kanadský Vancouver je zároveň nejlépe umístěným severoamerickým městem, a to také nepřetržitě během posledních deseti let.
Evropa vede, Afrika u dna
Z asijských metropolí se nejvýše dostal Singapur (25. místo). Až osmasedmdesátou příčku obsadilo Montevideo coby pro život nejlepší město jižní Ameriky. Afriku pak nejlépe reprezentuje hlavní město Mauricijské republiky Port Louis, které se umístilo na třiaosmdesáté pozici v rámci globálního pořadí. Na jeho opačném konci pak najdeme města ležící v zemích, které v nedávné době prošly válkou, přírodní katastrofou nebo dlouhodobě čelí neutěšené ekonomické situaci, tedy Bagdád, jemenská metropole San´a, metropole Středoafrické republiky Bangui nebo hlavní město Haiti Port-au-Prince.
„Žebříček může fungovat jako určité vodítko pro firmy v případech, kdy posuzují, kam umístí svůj byznys,“ uvedl Ilya Bonic, jeden z partnerů společnosti Mercer. „Důležitý je sběr relevantních a spolehlivých dat, která jsou navíc porovnatelná. Na jejich základě pak zaměstnavatelé rozhodují o umístění sídla firmy, jejích kanceláří a podobně,“ dodal v tiskové zprávě společnosti.
Z regionálního hlediska se nejlépe umístila evropská města. Evropa si drží svá přední místa dlouhodobě, čehož důkazem je to, že první tři místa v pořadí patří právě městům ze starého kontinentu. Evropa ovšem vládne i první dvacítce, v níž má třináct zástupců, což představuje celé dvě třeriny.
Určitým překvapením ale může být, že z největších evropských metropolí se do první dvacítky dostal jen Berlín na třinácté pozici. Paříž skončila devětatřicátá a Londýn ještě o dvě příčky níže. Tato tři města se meziročně neposunula ani nahoru ani dolů. Madrid (46) si o tři příčky polepšil, Řím (56) o jednu.
Praha nejlépe z V-4
Společnost Mercer vyhodnotila města i podle jejich bezpečnosti. Z tohoto pohledu se nejvýše umístil Lucemburk, následovaný Basilejí, Bernem, Helsinkami a Curychem. Naopak nejméně bezpečnými jsou v Evropě Moskva a Petrohrad. Vůbec nejhůře v celkovém hodnocení z evropských měst dopadl Minsk (188. místo) a jen o něco lépe dopadly Tirana (175) a Petrohrad (174).
Poměrně dobře si vedla Praha. Její devětašedesáté místo se sice může zdát jako nepříliš lichotivé, je ovšem třeba sledovat, v jaké společnosti se české hlavní město nachází. Praha byla vyhodnocena lépe než například St. Louis, Hong Kong, Lublaň nebo Dubaj. Zároveň si stojí nejlépe ze všech hlavních měst Visegrádské čtyřky. Bratislavě patří 80. příčka, a zůstala tak o čtyři místa za Budapeští a o dvě pozice předstihla Varšavu.
Společnost Mercer sestavuje svůj žebříček na základě hodnocení téměř čtyř desítek různých charakteristik, které jsou zastřešeny deseti hlavními skupinami. Konkrétně jde o nabídku spotřebního zboží, ekonomická situace, bydlení, dostupnost a kvalita zdravotnických služeb, životní prostředí, politické a sociální prostředí, veřejné služby a doprava, rekreace, školy a jejich kvalita a dostupnost, kulturní prostředí.
Žebříček má podle portálu Thisisplace.org jednu nejlepších vypovídacích schopností v rámci podobně sestavovaných pořadí. Zajímavostí je, že Mercer sice sestavuje pořadí jen 230, ale sbírá data z více než 450 měst z celého světa. Pořadí pro rok 2019 bylo sestaveno na základě dat nasbíraných mezi zářím a listopadem loňského roku.
-zm-