ANKETA EKONOMICKÉHO DENÍKU
Ekonomický deník přináší profily odborných mluvčích politických subjektů, kteří mají šanci se po podzimních volbách dostat do Poslanecké sněmovny. Věnujeme se klíčovým resortům. Dnes přinášíme anketní rozhovor s odborným mluvčím hnutí Svoboda a přímá demokracie pro ministerstvo obrany, místopředsedou sněmovního výboru pro obranu, Radovanem Víchem.
Můžete nastínit svoje hlavní vize pro následující volební období?
Bezpečnostní situace ve světě se dramaticky mění a je třeba na tyto skutečnosti adekvátně reagovat. Strategické obranné dokumenty (Bezpečnostní strategie a Obranná strategie ČR) podrobíme podrobné revizi. Na základě této revize budou nově definovány úkoly pro armádu, podle kterých navrhneme úpravu Koncepce výstavby Armády ČR (KVAČR). Rozpočet Ministerstva obrany prioritně nevychází z reálných potřeb armády, a hlavně z potřeb obrany státu, ale již léta odráží potřeby zajišťování zahraničních operací. Výše rozpočtu musí být v souladu s dopředu připravenými strategickými a významnými akvizičními projekty.
Můžete nastínit, jaké legislativní úkoly primárně resort podle vás čekají?
Za klíčové SPD považuje komplexní aktualizaci krizové a obranné legislativy počínaje Ústavním zákonem o bezpečnosti a konče branným zákonem. Současný početní stav armády nemá kapacitu ani ochránit celé naše hranice. Proto navrhneme takové legislativní změny, které umožní zavedení evidence odvedenců (dobrovolníků) s následným krátkým základním výcvikem s proaktivní rolí státu. Armáda tím získá schopnosti a kapacity pro případné mobilizační rozvinutí vojsk v případě stavu ohrožení státu anebo válečného stavu. Následně zabezpečíme potřebný dostatek vojenského materiálu a techniky v mobilizačních zásobách a skladech. Samostatnou kapitolou je potom změna způsobu provádění akvizic.
Můžete popsat, jaké problémy podle vás resort nejvíce tíží? A jaké řešení pro tyto problémy přinášíte vy?
Armáda se dlouhodobě potýká s neucelenou koncepcí, technicky dlouhodobě stárne a potřebné strategické a významné akvizice se odsouvají anebo ruší. Proto SPD navrhne legislativní změny s cílem urychlení procesu pořizování vojenského materiálu a služeb a zároveň maximální transparentnosti, hospodárnosti, účelnosti a efektivnosti. Při nákupu se nesmí plýtvat s prostředky daňových poplatníků.
Kdo je Radovan Vích?
Ing. Radovan Vích se narodil v roce 1964. Je politikem SPD, od října 2017 poslancem, od roku 2016 zastupitelem Libereckého kraje. Je místopředsedou sněmovního výboru pro obranu.
Vystudoval Vojenskou střední odbornou školu tankovou a automobilní v Nitře. Později, po změně politických poměrů, studoval Vojenskou akademii v Brně, kterou ukončil s vyznamenáním.
V životopise o sobě píše, že postupně pracoval v různých velitelských, štábních, vedoucích a řídících funkcích na Generálním štábu a ministerstva obrany. V letech 1997-98 působil jako vedoucí sekce součinnosti kontingentu české armády se štábem velitelství SFOR-II v Sarajevu (B&H). Působil také řadu let v mezinárodních štábech na armádních zahraničních pracovištích. Od roku 2010 je plukovníkem v záloze.
Radovan Vích je ženatý. S manželkou Zuzanou, mají dvě dospělé děti. Žijí v Liberci. Mezi jeho záliby patří historie a faleristika (historická věda, která se zabývá popisem a historií řádů a vyznamenání – pozn. red.). Hovoří anglicky.
Jak vnímáte budoucí fungování ČR v rámci euroatlantických struktur? Máme tím na mysli např. společnou armádu NATO, zahraniční mise, vyzbrojení, obranu státu.
Armáda ČR je primárně určena k obraně území našeho státu a zahraniční operace nesmí být jejím hlavní úkolem. Je potřeba posilovat vlastní obranné schopnosti a zároveň adekvátně snížit a optimalizovat úkoly a ambice armády směrem k NATO a EU. NATO již existuje pouze na papíře a není zárukou naší obrany, ale naopak provádí agresivní politiku a toleruje porušování mezinárodního práva ze strany Turecka jako svého členského státu. O našem členství v NATO by proto měli naši občané rozhodnout v rámci referenda. Můžeme se připojit ke státům jako Rakousko, Švédsko a Finsko, které jsou neutrální a o členství v NATO nijak neusilují. Zároveň odmítáme projekt společné armády EU. Za největší bezpečnostní riziko pro naši zemi považujeme nelegální imigraci, islámský terorismus a islamizaci Evropy. Chceme mít dobré vztahy se všemi státy světa. Koncepce armády musí zajišťovat obranu země, a ne sloužit k zahraničním expedicím v cizím zájmu. SPD bude podporovat modernizaci technického vybavení Armády ČR tak, aby byla zajištěna účinná obrana České republiky, s prioritou maximálního využití domácího potenciálu obranného průmyslu.
Jan Hrbáček