Ve zdravotnictví panuje napjatá nálada. Jednání o platech lékařů nedospělo ani v úterý po několika měsících ke shodě. Podle ministerstva zdravotnictví totiž zdravotnické odbory a Česká lékařská komora (ČLK) požadují navýšení, které je nyní nereálné. Na tiskové konferenci po jednání to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Na finální podobě zákona o odměňování lékařů se ministerstvo zdravotnictví se zdravotnickými odbory a ČLK opět nedohodlo. Podle ministra Válka je odbory požadováno nesplnitelné. „Od loňského roku jsme představili již tři varianty návrhu odměňování zdravotníků. Ani jeden z nich však nebyl odbory a komorou přijat,“ uvedl Válek na tiskové konferenci po jednání se zdravotnickými odbory a Českou lékařskou komorou. Ministerstvo podle něj navrhovalo to, že lékaři budou mít v závislosti na dosažené kvalifikaci 1,5 až 3násobek hrubého přijmu v národním hospodářství dva roky zpětně po očištění o přesčasovou práci.

To je však podle odborů a Komory nedostatečné. Jejich zástupci požadují navýšení o téměř 30 tisíc pro každého. Podle Válka by toho šlo dosáhnout třemi možnostmi. „Aby na to bylo, musely by se finance sebrat z jiného spektra, zvýšit daně nebo zvýšit měsíční pojištění. Ani jedno z řešení podle mě není dobré,“ řekl ministr.

Veřejné zdravotní pojištění by mělo podle predikcí mít příští rok k dispozici asi 530 miliard korun. Podle náměstka ministra zdravotnictví Václava Pláteníka byl návrh na navýšení platů o zhruba pět miliard korun. Oproti tomu odbory požadovaly navýšení o 30 až 40 miliard. „To byla však suma, na kterou prostě v žádném případě nezbývají peníze,“ upozornil.

Mohlo by vás zajímat

Navýšení platů lékařů o několik tisíc

Rozdíl spočívá podle Pláteníka například v tom, že lékař v kategorii L3 – tedy ten, jenž je po atestaci, může pracovat samostatně a bez dohledu – aktuálně podle tarifu bere měsíčně minimálně 70 tisíc korun. „Podle ministerstva by si na základě návrhu měl tento lékař nově vydělat nejméně 78 tisíc korun. Návrh ČLK byl 108 tisíc korun. A tento rozdíl si prostě nemůžeme dovolit,“ řekl Pláteník s tím, že nárůst platů všech zdravotníků bude v příštím roce o 1400 korun, tak jak se dohodla tripartita s premiérem Petrem Fialou (ODS). „Samozřejmě tato částka bude doplněna osobním ohodnocením a dalšími bonusy,“ doplnil Válek.

To potvrdil i Miloslav Ludvík, ředitel FN v Motole a výkonný předseda Asociace nemocnic ČR, která zastupuje zhruba 60 procent nemocniční sítě. „Podle návrhu u lékařů do zhruba tří let praxe bez specializace, což je kategorie L1, vychází průměrný měsíční plat zhruba okolo 70 tisíc korun,“ přiblížil. V kategorii L2, kde jsou lékaři po čtvrtém roku atestace a už i se specializací, je zhruba 100 tisíc a u kategorie L3, tedy těch samostatných a bez rozlišení počtu let praxe, je to přibližně 130 tisíc korun měsíčně.

Ambulantní specialisté a praktičtí lékaři by pak podle Ludvíka měli dle nové úhradové vyhlášky dostávat násobně více než nemocnice. „Nechápu tedy nářky ambulantních specialistů a praktiků. Nemocnice přece budou dostávat méně a přesto budou schopny pokrýt nárůst platů,“ řekl.

Návrhy lékařů by podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka znamenaly pokračování deficitního financování systému veřejného zdravotního pojištění. To vláda pro příští rok zakázala svým usnesením z dubna letošního roku. Ministerstvo zdravotnictví může v úhradové vyhlášce, kterou má vydat do konce října, rozdělit jenom peníze odpovídající příjmům.

Tuto středu v 11 hodin chtějí odbory na tiskovce oznámit další postup. Hrozí i protesty, které byly dříve kvůli povodním zrušené. Válkův naopak vzkázal, že je o návrhu připraven dále jednat o rozdělení pěti miliard pro lékaře a nelékaře.

(luk)

Článek původně vyšel na zpravodajském portálu Zdravotnický deník, který stejně jako Ekonomický deník patří pod vydavatelství Media Network s.r.o.