Podpora v nezaměstnanosti až ve výši 80 procent čistého výdělku – to je jedna z hlavních změn takzvané flexinovely zákoníku práce, kterou ve středu schválil Senát. Cílem je podpořit větší mobilitu zaměstnanců a zvýšit flexibilitu trhu práce. Novela má zároveň posílit konkurenceschopnost firem a zlepšit postavení rodičů vracejících se z rodičovské dovolené. Senátoři opět diskutovali i o možnosti výpovědi bez udání důvodu, tu ale nakonec odmítli s tím, že české pracovní právo na podobnou změnu zatím není připravené.

Za nejdůležitější součást novely zákoníku práce ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka při jednání v Senátu označil navržené změny v podpoře v nezaměstnanosti. Častější změny zaměstnání totiž podle něj mohou zrychlit růst platů v Česku. Podpora ve výši 80 procent předchozího příjmu po první dva až tři měsíce od ztráty zaměstnání má zajistit, aby pracovníkům a jejich rodinám nehrozilo upadnutí do sociálních problémů.

„Dlouho slyšíme o tom, jak potřebujeme mít pracovní trh flexibilní, ale zároveň hledáme vyváženost mezi flexibilitou a bezpečností pro konkrétní zaměstnance, pro konkrétní rodiny a domácnosti,“ upozornil Jurečka. Novela podle něj obsahuje i pojistky, aby lidé vyšší podporu v nezaměstnanosti nezneužívali. Na vyšší podporu dosáhne jen ten, kdo ztratí práci jednou za čas, nikoliv pravidelně několikrát během roku.

Rychlejší výpovědi

Novela přináší změny také v pravidlech pro podání výpovědi z pracovního poměru. Nově začne výpovědní doba běžet již dnem doručení výpovědi druhé straně. Díky této úpravě budou moci zaměstnanci rychleji nastoupit na nové pracovní místo a zaměstnavatelé získají možnost rychleji přijmout nového uchazeče.

Další novinkou je zkrácení výpovědní doby na jeden měsíc v případech, kdy je výpověď dána z důvodu porušení pracovní kázně zaměstnancem nebo pokud zaměstnanec nesplňuje zákonné předpoklady pro výkon daného zaměstnání.

Mohlo by vás zajímat

Novela prodlužuje také maximální délku zkušební doby a zavádí možnost jejího prodloužení na základě vzájemné dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. U řadových zaměstnanců by podle novely činila maximální délka zkušební doby čtyři měsíce, u vedoucích zaměstnanců pak osm měsíců. 

Silnější ochrana rodičů na pracovním trhu

Ministerstvo práce a sociálních věcí novelou usiluje také o posílení slaďování rodinného a pracovního života. Rodičům na rodičovské dovolené bude muset zaměstnavatel povinně držet stejné pracovní místo, ze kterého odešli, až do dvou let věku dítěte. Dosud jim přitom mohl nabídnout jen srovnatelnou pozici.

To podle senátorů výrazně posiluje práva zaměstnanců oproti současné úpravě, kdy je nárok na návrat na stejné místo zaručen pouze po mateřské dovolené. „Jde o motivační opatření, které usnadní rodičům rychlejší návrat do práce a doplňuje již zavedené nástroje, jako je podpora částečných úvazků nebo rozvoj dětských skupin,“ uvedla senátorka Ivana Váňová (KDU-ČSL).

Zákoník práce také odbourává některé dosavadní bariéry, které bránily matkám v tom, aby při mateřské dovolené vykonávaly na dohodu o pracovní činnosti či provedení práce pro svého stávajícího zaměstnavatele stejnou práci jako před mateřskou. „Nechápu, proč v zákoníku práce dlouhé roky bylo takovéto nesmyslné reziduum,“ dodal Jurečka.

Další emoce kvůli bezdůvodní výpovědi

I během projednávání novely zákoníku práce v Senátu přišla řeč na výpověď bez udání důvodu, a to přesto, že sněmovna pozměňovací návrh na její zavedení odmítla. I v Senátu má ale návrh na tuto radikální změny řadu zastánců. Obhajoval ho například senátor Michael Canov (Starostové za Liberecký kraj).

„Strach z toho zavést revoluční věc, moci dávat výpověď bez udání důvodu, je podle mého názoru úplně neopodstatněný,“ prohlásil. Připomněl, že bezdůvodný vyhazov by nesměli dostat zranitelné skupiny zaměstnanců, jako jsou ti v předůchodovém věku, invalidé, těhotné ženy či rodiče na rodičovské a mateřské dovolené. Propuštění by navíc měli nárok na dvojnásobné odstupné, než jim přísluší u ostatních výpovědních důvodů.

Senát hladce schválil flexinovelu zákoníku práce. Rozruch vzbudila jen výpověď bez udání důvodu. Tu senátoři nakonec nepodpořili. Foto: Senát PČR

Pro mnoho dalších senátorů byl ale návrh na zavedení výpovědi bez udání důvody i přes tyto argumenty neprůchozí. „Musím říct, že když jsme dnes dostali na stůl ten pozměňovací návrh, tak jsem si říkala, jestli věřím svým vlastním očím, že někdo opět vykládá, že bude výpověď bez udání důvodu, byť je to nějakým způsobem pro určité skupiny,“ uvedla senátorka Jana Mračková Vildumetzová. Přijetí pozměňovacího návrhu by podle ní způsobilo i aplikační problémy. Zákoník práce jako celek totiž není na výpověď bez udání důvodu připraven.

Ani emotivní debata o výpovědi bez důvodu ale schválení novely zákoníku práce nakonec nezabránila. Pokud ji podepíše i prezident, budou se zaměstnavatelé a jejich zaměstnanci začít novelou řídit měsíc po vyhlášení ve sbírce zákonů.

To je dobrá zpráva především pro firmy, které zpružnění trhu práce dlouho a nedočkavě vyhlížely. „Hospodářská komora velmi intenzivně prosazovala, aby byla flexinovela přijata ještě v tomto volebním období,“ uvedl prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček a dodal: „Byť to není úplná revoluce v narovnání vztahů mezi zaměstnavateli a nápravě nefunkčního pracovního trhu, určitou evoluci její znění přináší.“ České republice podle jeho slov přijaté změny umožní držet krok s vyspělými západními zeměmi a zdejším podnikům umožní lépe reagovat na nenadálé změny v ekonomice.