INZERCE

Areál teplárny C-Energy Planá. Zdroj: fotobanka spol. C-Energy Planá

Většina uhelných tepláren chce přejít na plyn. Jeho spotřeba se může zvýšit o čtvrtinu

Ze stovky uhelných tepláren, připojených k největší plynovodní síti GasNet, jich 27 přechází na zemní plyn a má již uzavřenou smlouvu o připojení na plynovod. Dalších 51 má o zemní plyn zájem a GasNet s nimi jedná o podmínkách. Zbývající majitelé tepláren zatím nereagovali, nebo nemají o plynofikaci zájem.

Aktuální stav vyjednávání o přechodu uhelných tepláren k zemnímu plynu představil provozní ředitel společnosti GasNet Andrej Prno při vystoupení na 27. Podzimní plynárenské konferenci. GasNet vlastní a provozuje distribuční soustavu na většině území České republiky s výjimkou Prahy a jižních Čech. Nejvíc transformací tepláren z uhlí na plyn by se podle Andreje Prna mělo odehrát v severních Čechách a v Moravskoslezském kraji.

Odhad společnosti GasNet je takový, že spotřeba zemního plynu v důsledku plynofikace tepláren do roku 2030 vzroste o 20 až 25 terawatthodin. Jedná se o poměrně velký nárůst – v minulých letech se spotřeba plynu v celé České republice pohybovala okolo 90 terawatthodin (90 miliard kilowatthodin) ročně.

Dodatečný zemní plyn by přitom nemusel pocházet jen z Ruska. Andrej Prno zmínil, že v příštím roce by se k síti GasNet mohly připojit tři nebo čtyři výrobny biometanu z odpadních surovin. Zatím je v provozu pouze jedna, kterou postavila skupina EFG v Rapotíně u Šumperku. Ve vzdálenější budoucnosti by měl k „ozelenění“ zemního plynu přispět také bezemisně vyrobený vodík.

Podpořit přechod tepláren od uhlí k plynu se chystá podpořit také Energetický regulační úřad. Jak ve svém vystoupení na plynárenské konferenci uvedl členy Rady ERÚ Petr Kusý, úřad má v plánu zavést zvýhodněný tarif pro velké spotřebitele připojené k distribuční síti. Měl by tím odpadnout současný tlak na připojení velké teplárny či průmyslového podniku přímo k přenosové soustavě, což zpravidla vyžaduje výstavbu poměrně dlouhé přípojky.

Finanční motivaci k odklonu od uhlí přinášejí dotace z Modernizačního fondu. Plynové teplárny oproti uhelným potřebují méně emisních povolenek, jejichž cena v posledním roce skokově vzrostla. Otázkou je, zda majitele tepláren neodradí současný vývoj na trhu se zemním plynem, kdy ceny vylétly do absurdních hodnot.

David Tramba