INZERCE

Farma větrných elektráren. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Větrný park v Braniborsku, plynová elektrárna v Bavorsku. EPH dál expanduje v Německu

EP New Energies, společnost ze skupiny EPH zaměřená na investice do obnovitelných zdrojů energie, získala stavební povolení pro výstavbu větrné farmy v německé Lužici. EP New Energies zde chce postavit 17 větrných turbín s celkovým výkonem přibližně 100 MW. Vyplývá to z oznámení na webu EPH.

Projekt větrné farmy Forst-Briesnig II realizuje EP New Energies ve spolupráci se společností těžební a elektrárenskou skupinou LEAG, kterou vlastní napůl české firemní skupiny EPH a PPF. LEAG vlastní pozemek, na kterém má větrná farma vyrůst. Jedná se o lokalitu nedaleko města Forst v Braniborsku, kde probíhá rekultivace po bývalé povrchové těžbě hnědého uhlí.

Větrná farma, která má být uvedena do provozu v roce 2025, bude ročně vyrábět 270 tisíc MWh čisté elektřiny. Pokryje tak spotřebu 77 tisíc domácností a přispěje ke snížení emisí CO2. Pozemní přípravné práce na lokalitě mají začít ještě letos.

„Větrná farma Forst-Briesnig II představuje nejen jedno z největších povolení německou vládou, jaké kdy bylo uděleno pro větrnou farmu v Německu. Společně s přilehlým energetickým parkem Bohrau, který je v pokročilé fázi developmentu, bude do portfolia obnovitelných zdrojů energie přidáno více než 500 MW výkonu obnovitelných zdrojů,“ doplnil výkonný ředitel EP New Energies Dominique Guillou.

Záložní zdroj energie v Bavorsku

EPH tak dál expanduje na německém energetickém trhu. V polovině srpna informovala o slavnostním spuštění plynové elektrárny v jižním Německu poblíž města Ulm. Plynová elektrárna Leipheim o výkonu 300 MW se zaměří na zabezpečování stability přenosové soustavy, což je v Německu s rostoucím nestabilním výkonem větrných a solárních elektráren stál větší výzva.

Plynová elektrárna Leipheim u německého Ulmu. Foto: EPH

Vlastníkem a provozovatelem elektrárny je výše zmíněný podnik LEAG. Slavnostního zahájení provozu se zúčastnil bavorský ministerský předseda Markus Söder, který zmínil důležitost plynových elektráren pro zajištění dodávek elektřiny a stabilitu sítě.

„Vzhledem k velikosti a důležitosti projektu jsme hrdí na to, že výstavba plynové elektrárny v Leipheimu a související připojení k síti byly dokončeny podle plánu a v rekordně krátkém čase. Pro celý tým to byla velká výzva a my jsme rádi, že můžeme být důležitou součástí infrastruktury pro zajištění bezpečnosti energetických dodávek v Bavorsku,“ uvedl Jan Špringl, generální ředitel a místopředseda představenstva EP Power Europe (elektrárenská část holdingu EPH – pozn. red.).

Rekordní zisk 82 miliard korun

Energetická skupina EPH,za kterou stojí byznysmeni Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, se v květnu pochlubila rekordními hodnotami tržeb a provozního zisku. Čistý zisk bez menšinových podílů loni dosáhl hodnoty 3,35 miliardy eur (82 miliard českých korun). Jedná se o čtyřnásobek oproti roku 2021 a mimochodem jde o vyšší zisk, než jaký za rok 2022 reportovala Skupina ČEZ (80,7 miliardy korun).

Podnikání EPH stojí na dvou nohách, kterými jsou EP Infrastructure (přeprava plynu, rozvodné sítě, skladování plynu, teplárny) a EP Power Europe se zaměřením na výrobu elektřiny z fosilních i obnovitelných zdrojů. EPH chystá převedení německých aktiv do nového holdingu EP Energy Transition, jehož prioritou budou projekty obnovitelných zdrojů energie s instalovaným výkonem až 7000 MW.

(dtr)