INZERCE

Zákon o jednotném povolování v oblasti ochrany životního prostředí ušetří nejen papír. Foto: Pixabay

Veřejné projednání záměru online, méně stohů papíru. Vláda podpořila jednodušší povolování staveb

Všechna povolení z oblasti životního prostředí, která dnes stavebník potřebuje, nahradí jedno razítko v rámci Jednotného environmentálního stanoviska (JES). Změna na úrovni státní správy povede k navýšení administrativní zátěže, situace investorů však bude opačná. Celý proces povolování staveb se tím o něco zjednoduší a zkrátí.

Zákon o jednotném povolování v oblasti ochrany životního prostředí, který zjednoduší povolování nejrůznějších typů stavebních i nestavebních záměrů, schválila vláda ve čtvrtek 27. října. Příslušný návrh připravený ministerstvem životního prostředí (MŽP) byl přitom hotový už na začátku dubna. Nakonec tak ministerstvo muselo počkat na shodu ohledně novely stavebního zákona, kterou předložilo ministerstvo pro místní rozvoj a s kterým je JES úzce spojeno.

Vazba na novelizaci stavebního zákona navíc způsobila roční odklad zavedení do praxe. Naprostá většina těchto změn vstoupí v účinnost 1. července 2024, zatímco původní návrh MŽP počítal již s červencem příštího roku.

Konec běhání po úřadech

Nově tak podle návrhu zájemce o stavební povolení podá jednu žádost na kterémkoli stavebním úřadě nebo orgánu ochrany životního prostředí. Tím začne běžet lhůta pro vydání jednotného stanoviska, které v sobě integruje všechny požadavky na posouzení dopadů na životní prostředí podle až devíti zákonů. Zákon také počítá s možností požádat o tzv. předběžné koordinační jednání, díky tomu se stavebníci mohou vyhnout u složitějších staveb případnému zamítnutí žádosti kvůli tomu, že by projekt byl v rozporu s některým ze zákonných požadavků.

Dalším přínosem Jednotného environmentálního stanoviska je právní jistota pro stavebníky a investory. „Povolovací orgány budou muset posuzování složek životního prostředí koordinovat. V současnosti to často probíhá odděleně, navíc u různých správních úřadů a asynchronně. Měly by tak zcela zmizet nepříjemné situace, kdy např. investor získá souhlasné stanovisko EIA, ale za dva roky jeho záměr nedostane souhlas s odnětím půdy ze zemědělského půdního fondu,“ uvedl v dubnu náměstek pro řízení sekce státní správy MŽP Vladimír Mana.

Podle informací v posouzení dopadu nové legislativy (RIA) bude zavedena možnost konání veřejných projednání v rámci procesu EIA v online formě. Dokumentace k záměru už nebude muset být povinně také v listinné podobě. Omezí se též duplicitní procesy mezi EIA a územním řízením. Zjišťovacímu řízení nebudou podléhat ryze formální změny koncepcí. Výsledkem jmenovaných změn bude finanční úspora investora v řádu desítek až stovek tisíc korun na jeden záměr.

V přírodních rezervacích to zůstane složitější

Jednotné environmentální stanovisko (JES) v sobě zahrne správní akty obsažené v devíti různých zákonech z oblasti ochrany životního prostředí. Ty budou mít nově podobu vyjádření dotčených orgánů, souhrnně jako součást JES je pak vydá příslušný správní orgán. Tím bude obecní úřad obce s rozšířenou působností, ve vybraných „větších“ případech krajský úřad. Součástí JES bude i proces posuzování vlivů záměru na životní prostředí u těch záměrů, které mu podléhají dle příslušného zákona.

Do JES nebudou naopak integrovány správní úkony vydávané orgány ochrany přírody ve zvláště chráněných územích a jejich ochranných pásmech, v evropsky významných lokalitách a v ptačích oblastech. Tady bude povolení záměru možné jen se souhlasem příslušného orgánu ochrany přírody, tedy Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, správy národního parku nebo příslušného krajského úřadu.

dtr