Krajský soud v Olomouci zrušil rozhodnutí Policejního prezidenta Tomáše Tuhého, kterým na sklonku roku 2015 propustil jednoho z aktérů kauzy Vidkun ze služby. Šéf policie bude muset rozhodovat znovu, tentokrát vyslechnout svědky, nebo může proti rozhodnutí soudu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.
Bývalý náměstek policie Olomouckého kraje Karel Kadlec skončil ve služebním poměru kvůli takzvané kauze Vidkun. O jeho výpovědi rozhodl nejprve šéf olomoucké policie Tomáš Landsfeld a po Kadlecově odvolání i Policejní prezident Tomáš Tuhý v prosinci roku 2015. Karel Kadlec, kterého olomoučtí žalobci stíhají ve známé kauze Vidkun z údajného vynášení citlivých interních informací a ovlivňování případů. Olomoucká policie odůvodnila Kadlecovo propuštění dostatkem podkladů pro jeho angažmá v údajné nezákonném jednání. Letitý a do té doby služebně dobře hodnocený policista Kadlec se tak ocitl ze dne na den na dlažbě a přišel i o takzvanou výsluhu.
Jenže jak Ekonomický deník zjistil, po necelých třech letech se ukazuje, že důvody pro propuštění vysokého policejního důstojníka ze služby na sklonku roku 2015 neexistovaly. Nebo se je přinejmenším vedoucí policejní představitelé nepokusili zajistit nebo vyhledat.
„Nechci se k tomu konkrétněji vyjadřovat. Ale jsem rád, že mi po takřka třech letech dal nezávislý soud za pravdu, že jsem byl zkrácen na svých právech. Z rozhodnutí soudu leccos vyplývá o postoji ministerstva vnitra, ale počkám si na písemné oddůvodnění,“ řekl Ekonomickému deníku Karel Kadlec.
Podle zjištění Ekonomického deníku rozhodl olomoucký krajský soud už v úterý a rozhodnutí Policejního zrušil prezidenta kvůli procesním vadám. Soud zkonstatoval, že vedení policie v případě propuštění náměstka olomoucké krajské policie Kadlece neprovedlo některé důkazy, které v rámci řízení o propustění důstojník navrhoval. Tudíž mohlo rozhodnout nezákonně.
Kadlec totiž navrhl výslech několika svědků, ale jak olomoucký policejní šéf i Policejní prezident Tomáš Tuhý se spokojili jen s úředními záznamy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který Kadlece zatýkal. Soud považuje za problém i to, proč toto své rozhodnutí policejní šéfové řádně neodůvodnili.
Jak to ve skutečnosti v roce 2015 s kauzou Vidkun a propuštěním Karla Kadlece bylo, ukáže až postup policejního vedení po vydání písemného odůvodnění rozsudku. Policejní prezident Tomáš Tuhý může vyslechnout navrhované svědky ke Kadlecově případu, které v roce 2015 nevyslechl, a znovu sám rozhodnout, nebo může podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.
Narozdíl od Kadlece ve služebním poměru zůstal jeho podřízený Radek Petrůj. Ten byl ale postaven mimo službu. V případu Vidkun jsou kromě Kadlece a Petrůje obviněni také olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD) a byznysmen a přítel někdejšího ministra vnitra za ODS Ivana Langera Ivan Kyselý. Detektivové ÚOOZ v rámci Vidkunu zatkli i exministra vnitra Langera a šéfa olomoucké expozitury Generální inspekce bezpečnostních sborů Tomáše Uličného. Ten si po zatčení stěžoval na trýznění ze strany detektivů ÚOOZ, policisté ho podle jeho slov vyslýchali pětačtyřicet hodin v kuse bez možnosti spánku.
Nakonec byl byznysmen Ivan Kyselý obviněn na zneužití pravomoci úřední osoby ve formě organizátorství, policisté Kadlec a Petrůj pak ze zneužití pravomoci úřední osoby, a bývalý policejní náměstek Kadlec pak i z přijetí úplatku. Ex-hejtmana Rozbořil čelí obvinění z podplácení.
Všichni čtyři stíhaní podali proti obvinění stížnost, kterou ale Nejvyšší státní zastupitelství zamítlo. „Je to jedno z klíčových rozhodnutí v přípravném řízení, které definitivně vymezilo předmět trestního stíhání,“ nechal se po realizaci kauzy Vidkun za tým vyšetřovatelů slyšet žalobcece Petr Šereda z olomouckého Vrchního státního zastupitelství.
Případ Vidkun se má týkat údajných podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky. V kauze má podle detektivů ÚOOZ jít podle vyšetřovatelů o ovlivňování některých trestních kauz, úniky informací z trestních spisů, které měly negativně ovlivňovat jejich úspěšné vyšetření. Jak ale postupně vychází najevo, konstrukce trestných činů čtyřky obviněných v lecčems pokulhává. V případech, kterým Kadlec a jeho podřízení věnovali pozornost skutečně město Olomouc přicházelo o peníze, a některé z jimi prověřovaných případů doputovaly i před soud.
Vypuknutí kauzy Vidkun navíc předcházela tvrdá roztržka v rámci olomoucké krajské policie. Kadlecovi se postavili kriminalisté Tomáš Adam, Jan Lisický, Jan Pavel, Pavel Schejbal a Zdeněk Zapletal. Ti později zamířili na ÚOOZ do Ostravy a do Holešova, kde se jako detektivové na zatýkání svého bývalého šéfa a dalších lidí aktivně podílel.
V případu se delší čas téměř nic nedělo, dnes ho řeší expozitura Národní centrály proti organizovanému zločinu v Teplicích. Výslechy obviněných se blíží ke konci, vyšetřovatel Jiří Fycýk by měl příští týden vyslýchat Karla Kadlece, a pak se dá očekávat, že sepíše návrh na podání obžaloby.
Jan Hrbáček