Zaměstnancům společnosti Veolia Energie se po 11 dnech od ničivých povodní podařilo zprovoznit největší zdroj tepla v Ostravě – Elektrárnu Třebovice. Nahodit provoz, který byl odstaven v neděli 15. září, se ve čtvrtek večer podařilo navzdory tomu, že během povodní voda v areálu vystoupala až do výši 120 centimetrů. To je bezmála dvojnásobek oproti ničivým záplavám, které elektrárnu ochromily v roce 1997.
Jak dále Veolia Energie ČR uvedla v tiskové zprávě, včerejší obnovení provozu a dnešní začátek dodávek je pozitivní zprávou především pro ostravský průmysl. Tedy například pro závod Mlékárny Kunín a další firmy sídlící v Průmyslovém areálu Martinov.
Do ostravských domácností tak začaly po povodních proudit plnohodnotné dodávky teplé vody i tepla již o minulém víkendu, tedy bezmála týden před zprovozněním Elektrárny Třebovice. Řešení využívající záložní zdroje ovšem mělo technologické limity a mohlo splnit pouze nároky ostravských domácností, nikoliv průmyslu. Ten má na dodávky specifické požadavky.
„Například technologická pára, kterou potřebuje k plnohodnotné výrobě Mlékárna Kunín, musí mít přesné rozmezí teploty s minimální odchylkou. Takové poptávce jsme schopni vyhovět jen a pouze za provozu Elektrárny Třebovice,“ vysvětluje Kamil Vrbka, ředitel regionu Morava společnosti Veolia Energie ČR.
„Mám obrovskou radost z posunu, který nastal od povodní v roce 1997. Tenkrát jsme obnovovali provoz tři týdny. Letos jen 11 dní. Klíčem byla preventivní opatření, která uchránila citlivé technologie – především elektromotory – od stoupající vody,“ uvedl Kamil Vrbka a poděkoval za vysoké nasazení hasičům. Ti totiž odčerpávali vodu tři dny v kuse, a to až z devíti stanovišť.
Opravy v Ostravě si nevyžádala jen Elektrárna Třebovice. Společnost Veolia Energie v Moravskoslezském kraji provozuje jednu z nejrozsáhlejších sítí dálkového tepla ve střední Evropě. „Jen v Ostravě využíváme více než 345 kilometrů parovodů, horkovodů, teplovodů a bezmála 3000 výměníkových stanic. Nemalou část této infrastruktury bylo nutné v rámci několika málo dní odvodnit, odklidit popadané stromy i jiné naplaveniny a vše následně opravit,“ dodává Kamil Vrbka.
Ničivé povodně, které před necelými dvěma týdny postihly severní Moravu i další regiony, vyřadily z provozu také Teplárnu Krnov. Podle vyjádření vlastníka teplárny, společnosti Veolia Energie ČR, došlo k poškození jak samotné teplárny, zaplavené až do výšky dvou metrů, tak i parovodů a výměníkových stanic.
Také zde se již podařilo dodávky tepla a teplé vody v tomto týdnu zčásti obnovit. „Řešení představuje záložní zdroj, konkrétně dvěma plynovými kotli vybavená Špičková výtopna Cvilín, kterou jsme spustili,“ řekl Kamil Vrbka. Provizorní dodávky umožní obnovit dodávky tepla a teplé vody pro zhruba polovinu zákazníků v Krnově.
(rov)