Veolia Energie ČR spolu s partnery dokončila jeden z největších projektů na energetické úspory se zaručenými výsledky. Jedná se o zhruba půlmiliardový projekt v Psychiatrické nemocnici Bohnice. Od této chvíle začíná běžet desetileté období garantovaných úspor, uvedl během slavnostního ukončení stavební a technologické části projektu obchodní ředitel společnosti Veolia Energie ČR Jakub Tobola.
Více než sto let starý areál Psychiatrické nemocnice v Praze-Bohnicích již rekonstrukci nutně potřeboval. Úspora ve spotřebě energií přesahuje 30 procent z původní výše. Konkrétně se jedná o úsporu 6350 megawatthodin elektřiny a tepla, dalším přínosem bude snížení spotřeby vody o 7750 metrů krychlových ročně. Finanční úspora dosahuje 14,7 milionu korun ročně v referenčních cenách roku 2021, vzhledem k růstu cen energií a vody to nejspíš bude vyšší částka – odhadem 24 milionů korun ročně.
Veolia tuto mimořádnou zakázku realizovala ve spolupráci s partnerskými firmami D-energy a BAK, celkové náklady dosáhly 506 milionů korun (bez DPH). Jak uvedl jednatel firmy D-energy Eduard Paulík, celkem 70 procent nákladů spadá do stavebních prací. Sem spadá zateplení půdních prostor, výměna či repasování oken; zateplení stěn bylo možné provést pouze v budovách, které nejsou památkově chráněny.
Neméně náročná byla také část prací týkající se rozvodů a spotřeby energií. „Museli jsme vyměnit skoro deset kilometrů podzemních rozvodů tepla, rekonstruovat výměníkovou stanici, přidat termostatické hlavice na radiátory a vyměnit staré osvětlení za moderní LED svítidla,“ vypočítává Jakub Tobola.
Mohlo by vás zajímat
Jakub Tobola zmínil lze také časovou náročnost projektu. K podpisu smlouvy mezi Psychiatrickou nemocnicí Bohnice a Veolií došlo v květnu roku 2022, přičemž většinu prací musely zúčastněné firmy stihnout do konce loňského roku – tedy za zhruba rok a půl. Rekonstrukce se odehrávala za provozu nemocnice, jak potvrdila projektová manažerka Psychiatrické nemocnice Bohnice Věra Fibingerová.
Přítomní manažeři pochválili za vstřícný přístup Státní fond životního prostředí, který uhradil většinu nákladů dotacemi z evropských fondů a Nové Zelené úsporám. Dotace tak dohromady pokryly 87 procent nákladů, což je neobvykle vysoký poměr. Dalších 12 procent se bude splácet z dosažených úspor a zbylé jedno procento uhradí Psychiatrická nemocnice Bohnice ze svého rozpočtu.
Loňský rok byl v Česku rekordní, co se týká investic do energetických úspor se zaručeným výsledkem. Díky několika velkým kontraktům hlavně v sektoru zdravotnictví se hodnota realizovaných investic vyšplhala na nejméně 1,2 miliardy korun. V předchozích letech se přitom hodnota realizovaných EPC kontraktů v průměru pohybovala jen okolo 200 milionů korun, řekl v prosinci loňského roku předseda Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES) Miroslav Marada.
EPC kontakty fungují tak, že prvních osm až dvanáct let se investice do modernizace budovy splácí z dosažených úspor energií, po tomto období již majitel dosahuje finanční úspory. Trh EPC kontraktů z 90 procent tvoří veřejný sektor, zbývajících 10 procent připadá na výrobní a jiné firmy.
David Tramba