Středomoravská metropole Olomouc se dočkala největší investice do své teplárenské sítě za poslední dvě desetiletí. Společnost Veolia Energie zde dokončila výstavbu více než osmi kilometrů nových horkovodů. Více než 29 tisíc olomouckých domácností napojených na teplárenskou soustavu se díky tomu dočká stabilnějších dodávek tepla i teplé vody, snížení emisí skleníkových plynů, ale také zvýšené odolnosti soustavy proti povodním.
Jak dále Veolia Energie uvedla, tento projekt je v souladu se strategickým plánem skupiny s názvem GreenUp, který se týká hlavně dekarbonizace veškerých aktivit skupiny Veolia. Výstavba nových horkovodů probíhala ve dvou fázích. První etapa byla kompletně realizována loni a vyžádala si investici ve výši 215 milionů korun. Druhá fáze byla právě dokončena a stála 244 milionů.
Zhruba polovinu celkové investice ve výši 459 milionů korun pokryjí dotace z Národního plánu obnovy. „Naším hlavním cílem byla transformace dosavadního parního systému na moderní horkovodní síť,“ říká Kamil Vrbka, ředitel regionu Morava společnosti Veolia Energie. „Během dvou let jsme vyměnili 7,5 kilometru starých parních rozvodů, které městu sloužily místy až 60 let, a postavili více než osm kilometrů nových horkovodních rozvodů,“ dodal Vrbka.
V rámci rekonstrukce také nově vzniklo zhruba půlkilometrové propojení, které umožnilo do otopné soustavy zapojit kromě Teplárny Olomouc také Špičkovou výtopnu Olomouc. „To je mimořádně důležité kvůli zastupitelnosti zdrojů vytápění ve městě. Chystáme se již řadu let na velký projekt, kterým je odchod od uhlí v Teplárně Olomouc. Tato dekarbonizace si ale vyžádá rozsáhlou rekonstrukci, během níž bude nutné teplárnu dočasně odstavit. Role primárního zdroje tepla pro celou Olomouc tak bez jakýchkoliv omezení převezme právě Špičková výtopna Olomouc,“ prozrazuje Kamil Vrbka.
Odklon od uhlí společnost Veolia Energie realizovala či se chystá realizovat po celé republice. „Dekarbonizovaný je kromě Teplárny Přerov také náš provoz ve Frýdku-Místku a Kolíně. V příštích letech budeme odcházet od uhlí nejen v Olomouci, ale také v Krnově, Karviné a Ostravě. Na dekarbonizaci máme celkově vyčleněno více než 20 miliard korun,“ připomněl Kamil Vrbka.
Mohlo by vás zajímat
Více o záměru chystané ekologizace teplárny v Olomouci se dočtete ve zprávě Teplárna Olomouc zcela ukončí spalování uhlí, její rekonstrukci posuzují krajští úředníci.
(dtr)