Společnost Veolia UK představila inovativní řešení pro získávání mědi z elektrických kabelů v jaderných zařízeních, které byly dříve zpracovávány vysokoteplotním spalováním. Tento proces představuje významnou úsporu uhlíku, protože recyklace mědi ušetří přibližně 85 procent emisí spojených s těžbou panenské rudy.
Tento proces, který je realizován prostřednictvím strategického programu skupiny Veolia GreenUP, umožňuje efektivně nakládat s nebezpečným odpadem z vyřazených jaderných zařízení a získávat cenné zdroje ve formě mědi.
Britská Veolia představila inovativní řešení pro záchranu mědi z elektrických kabelů v odstavených jaderných zařízeních. Vývojem nové metody bezpečné manipulace pro likvidaci kontaminované plastové izolace, který chrání jádro kabelu před zářením, nový proces snižuje dobu zpracování a náklady a zachovává cennou měď pro recyklaci. Tento proces představuje významnou úsporu uhlíku, protože zachycení mědi pro recyklaci ušetří přibližně 85 procent emisí spojených s extrakcí sulfidu měďnatého z velkých povrchových dolů.
„S využitím našich odborných znalostí v oblasti dekontaminace, odstraňování znečištění a nebezpečných odpadů, které jsou součástí naší globální strategie GreenUp, jsme pomohli jadernému průmyslu výrazně snížit množství odpadu a zachránit cenné materiály. S tím, jak je stále více jaderných zařízení na konci životnosti vyřazováno z provozu, představuje tento nový proces nový způsob zachycování cenných zdrojů z tohoto odvětví. Vzhledem k tlaku na zásoby mědi, větší poptávce ze strany průmyslu a potřebě snížit emise uhlíku znamená tato nejnovější inovace pokrok směrem k oběhovému hospodářství,“ řekla výkonná ředitelka pro rizika ve společnosti Veolia UK Nicola Henshaw.
Odhady ukazují, že standardní tenké až těžké elektrické kabely budou tvořit stovky tun odpadu během plánovaného vyřazování z provozu v různých projektech. V rámci počátečního zkušebního provozu Veolia bylo zpracováno více než 12 tun kabelů, s nimiž bylo bezpečně manipulováno a byly zbaveny kontaminovaného plastového povlaku, rozřezány a zabaleny do sudů pro bezpečné zpracování pomocí vysokoteplotního spalování. Výsledná obnažená jádra byla testována na radioaktivitu a shledána bezpečnými, produkujícími čtyři tuny mědi pro recyklaci.
Měď je klíčovou složkou moderního světa a používá se v široké škále aplikací od elektrických zařízení, jako jsou počítače, televizory a mobilní telefony, bílé zboží pro domácnost, motory, generátory, vozidla, výrobu energie, stavebnictví a instalatérství až po nádobí, mince, hudební nástroje a dokonce i sochy.
Navzdory tomu, že se jedná o běžný kovový prvek s biliony tun v zemské kůře, pouze nepatrný zlomek těchto zásob mědi je při současných cenách a technologiích ekonomicky životaschopný. Odhady zásob mědi dostupných pro těžbu se pohybují od 25 do 60 let.
Díky globálním aktivitám zahrnujícím různé projekty, včetně programu vyřazování z provozu společnosti Magnox, poskytuje Veolia řešení na klíč od počátečních průzkumů a charakterizace přes dekontaminaci, demontáž a segregaci až po balení a vhodnou likvidaci pomocí metodiky, která zajišťuje bezpečnou realizaci projektů vyřazování z provozu.
Tyto provozy využívají řadu technologií a služeb pro obnovu zařízení, vyřazování elektráren z provozu a společnost je průkopníkem mnoha postupů pro bezpečnou demolici složitých konstrukcí a byla první společností, která použila výbušné techniky pro demolici zařízení v lokalitě s jadernou licencí ve Spojeném království.
(nik)