Veolia Energie včera oznámila dokončení komplexního projektu energetických úspor v areálu Psychiatrické nemocnici Bohnice. Co konkrétně takový EPC projekt obnáší a jaké změny zaznamenají ti, kteří budovu užívají. Na to se Ekonomický deník zeptal Otakara Vénose, projektového manažera z Útvaru obchodního rozvoje společnosti Veolia Energie ČR.
Dodavatelů takzvaných EPC (Energy Performance Contracting) kontaktů je na českém trhu celá řada a vedle nemocnic řeší energetické úspory také ve školách, radnicích či jiných veřejných budovách. Ekologická obnova starší budovy přitom nevede pouze k nižší spotřebě energie a úspoře peněz za stále poměrně drahé energie. „Kromě významných finančních úspor nastává také celkové zlepšení podmínek pro život, výuku nebo jiné činnosti, ke kterým objekt slouží,“ řekl v rozhovoru Otakar Vénos.
ED: Investice do energetických úspor jsou dnes komplexnější, než bývaly před několika lety. Dříve stačilo srazit spotřebu tepla a elektřiny v budově a všichni byli spokojeni. Dnes do hry vstupuje dekarbonizace, tepelná čerpadla, solární panely s baterií a další technologie. Máte stejnou zkušenost?
Mohu potvrdit, že aktuální projekty energetických úspor jsou komplexnější i rozsáhlejší a zájem o ně roste. Zahrnují také využívání obnovitelných zdrojů energie a jejich cílem je kromě snížení spotřeby energie také propojení na dlouhodobé plány dekarbonizace. Tento posun a přístup k novým technologiím dává nový prostor pro další nebo větší ekonomické úspory a zároveň udržitelnost. Pro naši skupinu jsou energetické úspory a dekarbonizace důležitými tématy, takže my tento trend vítáme, podporujeme a považujeme za perspektivní. Proto jsme se také rozhodli koupit podíl ve společnosti Advance Energo, která se specializuje na EPC projekty a realizaci energetických úspor pro firmy i veřejnou správu a má za sebou už desítky úspěšných projektů.
ED: Jak velkých úspor tepla a elektřiny lze v praxi dosáhnout? Kde lze ušetřit nejvíc energie? Pokud tipuji polikliniky a školy z období socialismu.
Velikost úspor tepelné energie a elektřiny se odvíjí od konkrétního opatření a konkrétního objektu. Právě využitím kombinace různých opatření lze dosáhnout ještě lepších výsledků. Pro představu aktuální základní balíček zahrnuje izolace budovy, účinnější technologie na výrobu a distribuci tepla a chladu, výměnu osvětlení a instalaci fotovoltaiky. Polikliniky a školy z období socializmu tipujete správně. Tíží je vysoké provozní náklady, a proto potřebují snížit energetickou náročnost. Jsou to objekty s velkým potenciálem pro významné úspory energie prostřednictvím renovace budov a modernizace výroby energie.
ED: Majitel budovy jistě ocení finanční úsporu v nákladech za energie, ale také náhradu starých technologií bez nutnosti do nich investovat. Jaké přínosy má energeticky úsporná renovace na uživatele budovy – lidi, kteří tam žijí, pracují nebo studují?
Kromě významných finančních úspor nastává také celkové zlepšení podmínek pro život, výuku nebo jiné činnosti, ke kterým objekt slouží. Jde zejména o zlepšení tepelného komfortu v podobě stabilnější teploty. Setkáváme se s tím například právě ve starších školách, kdy při mrazivém nebo větrném počasí bývá ve třídách chladněji, dosažení požadované teploty trvá déle a podobně. V případě výměny osvětlení se prostředí stává příjemnějším a má pozitivní vliv na soustředění, tedy i produktivitu práce. A v neposlední řade je také obsluha zařízení a regulace po renovaci komfortnější.
ED: Jedním z módních trendů je osvětlení v místnostech, které mění barvu a intenzitu podle denní doby. Je o takové řešení v Česku zájem? Kdo patří mezi zájemce?
Zájem tady je. Více času trávíme v interiérovém prostředí, a proto nabývá na významu kvalita osvětlení. Společnost začíná vnímat přínos osvětlení, který co nejvíce kopíruje přísun denního světla. Primárně jsou to kancelářské prostory, kde je důležité vytvořit podmínky směřující k pozitivnímu dopadu na produktivitu práce, a současně také celkového zdraví, vitality a emočního naladění. Mezi zájemce patří také domácnosti, obchodní centra, restaurace a podobně. Dopad této technologie byl mimo jiné ověřen nezávislými vědeckými pracovišti, které́ ji doporučují a bylo prokázáno zlepšení kognitivních funkcí, podpora bdělosti, myšlení́ a koncentrace.
ED: Svého času se v médiích řešily kauzy usínajících dětí v dokonale utěsněných, zateplených školách bez cirkulace vzduchu. Máte už dnes řešení, jak se těmto problémům vyhnout?
Ano, při vytváření optimálních řešení se věnuje této otázce pozornost, protože nedostatečná cirkulace vzduchu má za následek únavu, ospalost, případně i zhoršení zdravotního stavu. V řadě projektů pro školy jsou tato opatření zakomponovaná.
ED: Jaká je návratnost investice do různých typů energetických úspor?
Návratnost se odvíjí od mnoha faktorů, zejména od cen energie klienta, dostupnosti dotací a lokálních podmínek. Například u fotovoltaiky je návratnost vzhledem k cenám energií v kombinaci s dotací stále atraktivnější. Samozřejmě se pak rentabilita projektu odvíjí od lokálních podmínek slunečného záření a přístupu k distribuční síti. Mohou se přidat náklady na stavební práce, opravu střech apod. Rychlou návratností se vyznačuje výměna osvětlení, zvláště tam, kde nevyužívají LED technologie a objekt vyžaduje delší dobu svícení. Určitě doporučujeme rovněž zateplení budovy v případě starších objektů. Návratnost se odvíjí od stavu a charakteru objektu, který může značně navýšit cenu za stavební práce. Obecně je před každou uvažovanou investicí důležité zaměřit se na podrobnou analýzu, a vzít do úvahy i kombinaci opatření, aby návratnost dosahovala co nejlepší návratnosti.
ED: Jaké výhody má komplexní EPC projekt, spojující více opatření najednou, oproti jednotlivým investicím metodou jedna po druhé?
Jak jsem už naznačil, když spojíme vícero opatření a dojde k synergiím, může být přínos vyšší než součet úspor za jednotlivá opatření. Komplexní EPC řešení přináší radu výhod. Kromě efektivnějšího snížení spotřeby energii díky kombinací opatření můžeme také uspořit náklady na realizaci formou optimalizace prací a materiálu. Další výhodou je spolupráce s jedním partnerem, opatření jsou integrována do jedné smlouvy s jedním subjektem, což přináší zjednodušení administrativy a řízení projektu.
ED: Pokud by chtěl majitel budovy zcela nahradit fosilní paliva a přejít na bezemisní vytápění, je to v českých podmínkách reálné? Jaké řešení dokážete nabídnout?
Naše společnost na tom pracuje dlouhodobě a realizuje rozsáhlé investice na všech velkých zdrojích s využitím ekologických paliv a obnovitelných zdrojů. Je tady řada řešení v podobě využití solární energie, tepelných čerpadel, využití geotermální energie nebo výroby zeleného vodíku. Všechny tyto možnosti kombinujeme s cílem, aby kromě energetických úspor splňovaly všeobecné společenské nastavení vůči fosilním palivům, ale hlavně aby měly minimální finanční dopad na našeho klienta.
ED: Předseda sdružení APES Miroslav Marada upozorňuje, že se stále nedaří rozjet EPC projekty v bytových domech a malý je také zájem podniků. Co by pomohlo i v těchto oblastech rozhýbat investice do energetických úspor?
Pomohly by dotace, které by zvýšily atraktivitu EPC projektů pro majitele budov. Potenciál však vidíme i v lepší informovanosti, edukaci a poradenství. Zajímavé by mohlo být také zjednodušení administrativní zátěže. Celkově je potřeba vytvořit příznivější prostředí pro majitele budov. Věříme, že i konkrétní realizované úspěšné EPC projekty by mohly motivovat další majitele.
(dtr)